Konečne úspech?: Nádej na liek, ktorý by dokázal poraziť všetky typy rakoviny, sa už črtá. Nádorové bunky by mohol poraziť ich vlastný hlad.

Unikátna terapia: Rakovinu zastavia vyhladovaním jej buniek

„Jeden liek na rakovinu? To je nemožné, lebo rakovina nie je jedna, každý druh sa správa inak a potrebuje špecifickú liečbu,“ tvrdili onkológovia ešte nedávno.

Čosi sa však predsa len črtá. Všetky nádorové bunky totiž majú spoločný mechanizmus prežitia - a tým je tuk. Jeho tvorbu vedia v laboratóriu zastaviť. A to navyše liekom, ktorý už roky existuje.

Vychudnuté bunky

Nový liek na nádorové ochorenie zastaví výrobu tuku v nádorových bunkách a zmenší tumor. Nádorové bunky si vyrábajú vlastné tukové molekuly, ktoré potrebujú na to, aby si vybudovali plazmové membrány a ďalšie dôležité štruktúry pre ich existenciu.

Vedci zo Salkovho inštitútu v Kalifornii prišli na to, ako tomuto procesu zabrániť.

Výsledky prekvapili

„Nádorové bunky sú omnoho viac závislé na výrobe tukov, ako tie zdravé, preto sme si mysleli, že by mohla existovať celá skupina zhubných nádorov, ktorým tento proces prekazíme a oni sa zmenšia, alebo zaniknú,“ povedal Reuben Shaw z výskumného tímu.

Jeho tím si požičal na výskum malú molekulu, ktorá dokáže zastaviť v tvorbe tuku kľúčový enzým Acetyl-CoA Karboxylázu. Testovali ju na zvieratách aj na konkrétnych ľudských nádoroch a stalo sa to, čo nečakali. Hmotnosť nádoru sa v porovnaní s neliečenými zvieratami znížila o dve tretiny!

Keď potom vedci pridali zvieratám k liečbe známu chemoterapiu, ktorou sa liečia pacienti s nádormi pľúc, výsledok ohromil ešte viac - 87 percent tumorov sa zmenšilo.

Výsledok je to skutočne nevídaný. Takúto silu ukázali v laboratóriu máloktoré lieky.

A čo zdravé bunky?

Kombinácia chemoterapie, ktorá poškodí DNA buniek, a antitukovej liečby zabrala na nádor a iba minimálne poškodila zdravé bunky. Ak dobre dopadnú klinické skúšky na pacientoch, nová zbraň v arzenáli pre boj s rakovinou tu zrejme bude onedlho.

Podľa Reubena Shawa by terapia mohla pomôcť pri niektorých podtypoch nádorov pľúc, ako aj pečene a ďalších druhoch rakoviny.