Unikátny QR kód na nechte: Ľudí s demenciou dovedie domov

QR kód – dvojrozmerný čiarový kód vyvinula japonská spoločnosť a práve Japonsko prišlo s jeho ďalším využitím. Pomôže pacientom trpiacim demenciou.

Spoločnosť v meste Iruma, neďaleko Tokia, vyvinula systém na sledovanie pacientov trpiacich demenciou. Ľudí vystavených rizikom, že sa stratia označili QR kódom, ktorý im umiestnili na necht na ruke, či nohe.

QR kód v podobe centimetrovej samolepky obsahuje adresu, telefónne číslo a jedinečné identifikačné číslo každého užívateľa. Bezplatnú službu začali v japonskom meste testovať tento mesiac. Nálepky sú vodoodolné a na nechte vydržia v priemere dva týždne.

Riziko starnutia

Systém pomáha sociálnym úradom a blízkym nájsť hľadanú osobu. Polícia jednoduchým zoskenovaním kódu získa všetky potrebné údaje. „Veľkou výhodou je možnosť nalepenia na nech. Síce už existujú identifikačné nálepky, ktoré sa dávajú na oblečenie alebo topánky, ale tie nemajú pacienti s demenciu vždy na sebe,“ povedal pre AFP jeden zo sociálnych pracovníkov.

Japonsko čelí starnutiu populácie, viac ako štvrtina občanov má nad 65 rokov a predpokladá sa, že v roku 2055 budú seniori tvoriť 40 percent obyvateľstva. Minulý mesiac začala japonská polícia ponúkať zľavu na rezance v miestnych reštauráciách starým ľudom za to, že odovzdajú svoj vodičský preukaz. Tento krok je reakciou na rastúci počet vážnych dopravných nehôd, ku ktorým prispeli seniori. Vodičský preukaz vlastní v Japonsku 4,8 milióna ľudí starších ako 75 rokov.

Na označovanie dobytka aj privolanie obsluhy

Pôvodne bol QR kód navrhnutý na sledovanie jednotlivých súčiastok pri výrobe aut. Neskôr sa začal používať na kódovanie rôznych kontaktných informácií. Má široké využitie. QR kód stačí zosnímať fotoaparátom na mobile a softvér vám dekóduje textové informácie v danom kóde.

QR môžete nájsť na inzercii v tlačených novinách a jeho zosnímaním sa dostať priamo na web daného obchodu. QR kódy sa používajú na náramkoch, na označenie účastníkov festivalov, dovolenkárov, pacientov v nemocniciach, detí v táboroch.

Už aj na náhrobkoch sú QR kódy.
Už aj na náhrobkoch sú QR kódy.
profimedia.sk

Už aj na náhrobkoch sú QR kódy. Foto: profimedia.sk

QR kódom sa označuje tiež dobytok, škatule v skladoch, nájdeme ho na tričkách, využitie našiel aj v reštauráciách. QR kódom, ktorý je umiestnený na stole si môžete privolať obsluhu, či vyžiadať účet. V Michalovciach napríklad umiestnili k historickým pamiatkam tabuľky s QR kódom. Turisti sa tak atraktívnym spôsobom dozvedia viac o histórii mesta.

  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček