Kus ľadu sa oddelil od Antarktídy a razí si cestu do oceánu.

Uvoľnený antarktický ľadovec sa topí rýchlejšie, ako sa predpokladalo

Do otvoreného oceánu sa blíži blok ľadu, ktorý je šesťkrát väčší ako Manhattan. Od pevniny sa oddelil vlani v novembri.

Minulý rok v novembri sa z antarktického ľadovca Pine Island oddelil blok s rozlohou asi 525 kilometrov štvorcových a s predpokladanou hrúbkou až do 490 metrov. Pomaly sa posúva po Južnom oceáne obklopujúcom Antarktídu.

Takto sa oddelil masívny blok z ľadovca:

Podľa štúdie zverejnenej v časopise Geophysical Research Letters sa pohyb ľadovca Pine Island za ostatných 40 dramaticky zrýchlil.

Ide o jeden zo šiestich obrích ľadovcov v západnej Antarktíde, ktoré sa pohybujú čoraz rýchlejšie a do svetového oceánu sa tak uvoľňuje čoraz väčšie množstvo ľadu. Takmer desať percent globálneho vzostupu hladiny mora je výsledkom topenia týchto ľadovcov, tvrdí odborník z Californskej univerzity Jeremie Mouginot.

Hladina môže stúpnuť o štyri metre

Pomocou satelitných snímok z rokov 1973 až 2013 sledoval Mouginot a jeho kolegovia nárast trhlín iné povrchové vlastnosti ľadu na Antarktíde. Analýza ukázala, že celkový odtok vody z ľadu zo šiestich ľadovcov sa od roku 1973 zvýšil o 77 percent. K nárastu došlo predovšetkým medzi rokmi 2003 a 2009.

Ak by sa masívny ľadovec Západného antarktického ľadového príkrovu roztopil, hladina svetových morí by sa zvýšila asi o tri až štyri metre. Znamenalo by to katastrofu pre pobrežné územia a pre viac ako sto miliónov ľudí, píše portál discovermagazine.com.

Práve západný ľadovec sa zdá byť ohrozenejší ako jeho väčší náprotivok na východe Antarktídy. Vedci sa obávajú dramatického scenára.

Pozrite si vizualizáciu odštiepenia ľadovca:


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní