V areáli, kde prelomili kód Enigma vybudujú raj pre hackerov!

Hackerská škola má vzniknúť na mieste, kde Alan Turing prelomil nemecký kód Enigma. Čo sa dialo za bránami areálu počas druhej svetovej vojny bolo aj dlho po nej prísne tajné.

Legendárny Bletchley Park, kde počas druhej svetovej vojny rozlúštili tajný kód, by sa mohol stať centrom pre novú generáciu „prelamovačov“ kódov, resp. budúcich odborníkov na kybernetickú bezpečnosť.

Životne dôležité

Podľa BBC je v pláne vybudovať hackerskú školu, ktorá by učila kybernetickému remeslu 16 až 19-ročných študentov. Kybernetická obrana je totiž v dnešnej dobe životne dôležitá.

Národná akadémia kybernetickej bezpečnosti by mohla otvoriť brány prvým študentom v roku 2018. Študenti by boli vyberaní podľa testov spôsobilosti. Šancu majú programátori samoukovia, ktorí už fušujú do tvorby internetových stránok. Štúdium by malo byť bezplatné.

Cca 40 % študijných osnov by sa malo venovať kybernetickej bezpečnosti s extra zameraním na matematiku, fyziku, počítačovú vedu a ekonómiu.

Napriek rastúcemu množstvu sofistikovaných počítačových útokov, kvalifikovaná pracovná sila v oblasti kybernetickej bezpečnosti absentuje. Preto iniciatívu víta aj britská spravodajská agentúra GCHQ.

Prísne tajné

Na projekt plánujú využiť blok G, ktorý bol postavený ešte v roku 1943. Budova v Bletchley Parku, bola celé desaťročia najlepšie stráženým tajomstvom Británie. Nikto nemohol hovoriť o tom, na čom sa v jej vnútri pracuje. O existencii komplexu a o tom, že tím na čele s Alanom Turingom prelomil šifrovací nemecký systém Enimga, sa verejnosť dozvedela až v roku 1974.

Počas vojny tu fungovala škola kybernetiky, ktorá pracovala na rozlúštení vojenských kódov použitých v zaistenej komunikácií Nemcov, Japoncov a iných vtedajších nepriateľov. Po vojne niektorí z personálu zostali, ale už v rámci novej organizácie – Vládneho komunikačného ústredia GCHQ. V 1987 GCHQ presídlili do Cheltenhamu. V areáli Bletchley Park síce v roku 1993 vzniklo múzeum, ale niektoré budovy zostali schátrané a hrozilo im zrútenie.

Bletchley Park Trust pracuje na tom, aby sa miesto premenilo na svetové múzeum a vzdelávacie centrum. Plán vytvoriť školu pre novú generáciu prelamovačov kódov pochádza od organizácie Qufaro, ktorú zriadili odborníci v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Projekt by mali financovať súkromní investori, technologické firmy a pravdepodobne prispeje aj vláda.


  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].