V inkubátore: Aby Jeremy prežil, musel absolvovať pred narodením tri operácie.

VIDEO Boj o život nenarodeného synčeka: Unikátna operácia ešte v maternici!

Ešte pred narodením absolvoval Jeremy tri operácie. Bez nich by sa nenarodil živý.

Sadaj na prvé lietadlo a utekaj na Slovensko, s týmto ti v Írsku nikto nepomôže. To dieťa sa ti narodí mŕtve! - zareval do telefónu jej gynekológ a zároveň rodinný priateľ. Bola polnoc a Katarína nechcela veriť tomu, čo počuje. Len pár hodín predtým mu poslala na konzultáciu výsledky morfologického ultrazvuku z nemocnice v Dubline.

Írska gynekologička v správe splietala niečo o tom, že dieťa má skrátené končatiny a že môže ísť o nanizmus, trpaslíctvo. Len krátko sa gynekologička v správe zmienila o tom, že plod má v hrudníku tekutinu. Práve tento problém mohol malého Jeremyho zabiť.

Zlá prognóza

Katarína, ktorá už desať rokov žila v Írsku, kúpila prvú voľnú letenku a o pár hodín už jej dieťa vyšetroval jeden z top odborníkov na ultrazvuk v tehotenstve Anton Čunderlík. Skráteným končatinám nevenoval pozornosť z jednoduchého dôvodu. Skrátené neboli. Katarína si ledva vydýchla, že v bruchu nenosí dieťa s trpasličou mutáciou, a už počúvala o hrudníku.

V priestore medzi pľúcami a hrudným košom sa plodu hromadila tekutina. Bude dieťaťu brániť vo vývoji pľúc a ak sa aj dožije pôrodu, bude to jeho posledný deň v živote. Po narodení sa nebude môcť nadýchnuť. Nedovolia to pľúca, ktoré sa nemali ako vyvinúť.

Väčšina lekárov by dala matke v tejto situácii na zváženie ukončenie tehotenstva. Nevedeli by pre dieťa nič urobiť. „Mala som obrovské šťastie v mojom veľkom nešťastí, že som stretla lekárov, ktorí majú radi výzvy,“ usmieva sa Katarína Čavrčková. V momente, keď sadla do lietadla, vedela, že urobí všetko pre záchranu svojho prvého dieťaťa. Vtedy ešte netušila, čo všetko oboch čaká.

Môže sa usmievať: Katarína Čavrčková priletela z Írska, aby jej naši lekári zachránili dieťa.
Môže sa usmievať: Katarína Čavrčková priletela z Írska, aby jej naši lekári zachránili dieťa.
Juraj Roščák

Môže sa usmievať: Katarína Čavrčková priletela z Írska, aby jej naši lekári zachránili dieťa.FOTO: Juraj Roščák

Ako vo filme

Anton Čunderlík začal kresliť. „Pozerala som sa s vypleštenými očami, keď mi znázorňoval, ako sa dá dieťa operovať priamo v maternici. Rozprával mi nejaké science-fiction o tom, ako operatér vloží malému do hrudníka nejakú hadičku, ktorá bude odvádzať vodu z hrudníka do plodovej vody,“ spomína si Katarína, ktorá si pripadala ako vo filme.

Potom Čunderlík zavolal gynekológovi, ktorý ako jediný na Slovensku dokáže urobiť operáciu. Docent Vladimír Ferianec z II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave je gynekológ, ktorý sa špecializuje na fetálnu medicínu a má rád výzvy. Ale tento výkon na hrudníku ešte nerobil. O pár hodín už vyšetroval Jeremyho on.

Nekonvenčný gynekológ: Vladimír Ferianec dokáže diagnostikovať problémové tehotenstvo a operovať deti v maternici už desať rokov.
Nekonvenčný gynekológ: Vladimír Ferianec dokáže diagnostikovať problémové tehotenstvo a operovať deti v maternici už desať rokov.
Martin Domok

Nekonvenčný gynekológ: Vladimír Ferianec dokáže diagnostikovať problémové tehotenstvo a operovať deti v maternici už desať rokov.FOTO: Martin Domok

„Nie je to dobré,“ povedal bez servítky. „Ale viem s tým urobiť toto,“ povedal a opäť začal vysvetľovať zavedenie hadičky do hrudníka dieťaťa v maternici. Katarína sa ešte ani nestihla vybaliť a už ležala v nemocnici. Na druhý deň čakal jej syna, ktorý mal vtedy sotva dvadsať centimetrov a tristo gramov, prvý výkon.

Liek z konca sveta

V čase, keď iné tehotné zistia, či čakajú chlapca, alebo dievča, a vybiehajú do obchodov na prvé nákupy dupačiek, musela Katarína bojovať o prežitie svojho nenarodeného dieťaťa. Do jej brucha gynekológ zaviedol ihlu, prepichol hrudnú stenu malého chlapca a vysal z nej nahromadenú tekutinu. Výkon nebol príjemný pre matku ani pre dieťa, obaja boli pri vedomí, ale muselo to byť.

Všetci vedeli, že punkcia hrudníka nie je riešenie, o dva dni sa tam tekutina nahromadí znova. Doktor potreboval určiť presnú diagnózu, ale hlavne chcel získať pre Jeremyho čas. Začal preňho na inom konci sveta zháňať experimentálny liek. Picibanil používajú v Japonsku a na Taiwane na liečbu nezhubného nádoru lymfatických ciev, lymfangiómu. Liek vyrobil detský chirurg zo streptokokovej baktérie, ktorú v laboratóriu zbavili škodlivosti.

V tele pacienta pôsobí ako lepidlo. Elegantným riešením by bolo odsať Jeremymu tekutinu, podať liek a zabrániť ďalšiemu hromadeniu vody. Austrálska štúdia s nenarodenými deťmi, ktoré liek dostali, dopadla výborne. „Obtelefonoval som onkológov, detských onkológov, nikto na Slovensku liek nemal,“ rozpráva Vladimír Ferianec.

Exminister zdravotníctva Viliam Čislák mu dokonca podpísal výnimku na použitie lieku pre Katarínino dieťa. Ferianec obháňal Japoncov, distribútora, Austrálčanov a chvíľu to už vyzeralo nádejne. Ale prišla facka. Výrobca sa rozhodol, že liek na Slovensko nedodá. Bodka.

„Od toho momentu mi bolo jasné, že sa nevyhnem hrudnému shuntu,“ hovorí doktor. Tekutinu z Jeremyho hrudníka nemohol vyberať donekonečna. Dieťa potrebovalo byť v maternici ešte minimálne mesiac, aby dostalo aspoň malú šancu na prežitie. Každý ďalší týždeň by bol bonus.

Na kolene za päť korún

Vladimír Ferianec tento výkon ešte nerobil. Má skúsenosti so zavádzaním shuntu do močového mechúra, brušnej dutiny a obličiek nenarodených detí, aj s rôznymi inými vnútromaternicovými operáciami, ale Jeremy bol preňho premiéra.

Tieto operácie nerobia bežne ani v okolitých krajinách, preto si výkon nemal kde vyskúšať. Na Slovensku nemáme dostatočné podmienky a vybavenie na tento druh medicíny. Doktorovi by napríklad veľmi pomohol simulátor, operačný model dieťaťa v maternici, ktorý nemal. Musel teda použiť fantáziu.

„Vyrobil som si model,“ rozpráva Ferianec a ukazuje fotku. Je na nej plastová nádoba, ktorá predstavuje maternicu. Vnútri nádoby je voda a chirurgická rukavica naplnená gélom - to je dieťa. Rukavica skrýva farebnú kapsulu na umývanie riadu - tá predstavuje hrudník. Farebná tekutina z kapsuly doktorovi ukáže, či zamieril správne.

Model: Vladimír Ferianec si musel vytvoriť vlastný operačný model dieťaťa v maternici a improvizovať
Model: Vladimír Ferianec si musel vytvoriť vlastný operačný model dieťaťa v maternici a improvizovať
Archív Vladimíra Ferianca

Model: Vladimír Ferianec si musel vytvoriť vlastný operačný model dieťaťa v maternici a improvizovať.FOTO: Archív Vladimíra Ferianca

Model má možno ďaleko od simulátorov, ktorými disponujú bohato dotované centrá fetálnej medicíny v zahraničí, ale funguje. Doktor si nacvičuje vyberanie tekutiny z hrudníka, ale vie, že realita bude celkom iná. Plod sa pri zákroku hýbe. Trafiť mu do hrudníka a nepoškodiť srdce či pľúca je obrovská výzva.

Navyše hrozili komplikácie. Infekcia, odtečenie plodovej vody, čo by znamenalo koniec tehotenstva alebo vážne krvácanie. V hre bol matkin život. „Či som mal strach? Skôr obrovský rešpekt. Keď ho stratíte, je zle,“ hovorí Ferianec. V momente, keď prišiel do operačnej sály, nastalo uvoľnenie. Už sa rozhodol. Jeremy nemal inú možnosť.

Prvá operácia na Slovensku

Katarína bola pri vedomí. Dostala lokálne umŕtvenie a Jeremy prostredníctvom matky vysoké dávky diazepamu. To, čo sa dialo, sledovali všetci na monitore ultrazvuku. Okrem Kataríny. Tá držala ruku sanitára tak silno, že asi oľutoval svoj súhlas s tým. Cez malý vpich sa doktor dostal do Kataríninho brucha až k Jeremymu. Zavedenie shuntu netrvalo dlho.

Hadička má obidva konce zatočené do chvostíka, preto dieťaťu nemá ako vypadnúť. Fungovala. Okamžite začala odvádzať tekutinu z hrudníka do plodovej vody. Jeremyho pľúca dostali šancu vyvíjať sa.

„Pamätám sa, ako mi po zákroku robil doktor prvý ultrazvuk. Na obrazovku som nevidela, zato som mu videla do tváre. Usmieval sa on aj jeho kolegovia a vtedy som prvýkrát po toľkých týždňoch počula vetu - Je to dobré, pani Čavrčková.“ Shunt odvádzal tekutinu z obidvoch strán hrudníka.

Zázrak na svete

Vetu „Je to dobré“ potom počúvala Katarína každý týždeň až do pôrodu. Jeremy sa začal pýtať na svet šesť týždňov pred termínom. Opäť adrenalín. Všetci čakali na to najdôležitejšie, či bude dieťa po narodení dýchať. „Shunt síce fungoval, ale my sme do poslednej chvíle nevedeli, v akom stave sú pľúca. Nevedeli sme, ako ich ovplyvnilo obdobie, kým sa Jeremy dostal do našej starostlivosti,“ hovorí Vladimír Ferianec.

+„Celú noc som sa modlila, aby plakal,“ rozpráva Katarína, ktorá prvé minúty operácie videla okolo seba len vážne tváre a jedného spoteného operatéra. Všetci čakali, čo bude. „Plakal,“ usmieva sa Katarína a do očí jej vbehnú slzy. „Podľa mňa reval ešte predtým, ako ho doktor vytiahol von,“ spomína si matka na prvé stretnutie so synom. „Tak, milý Jeremy, zoznámte sa, toto je tvoja mamička,“ zahlásil Ferianec a ukázal Kataríne dvaapolkilový balíček. Chlapčeka si vzápätí zobral na starosť neonatologický tím z Kramárov. Shunt mu počas pôrodu vypadol, ale už ho nepotreboval.

Vitaj na svete: Na chrbte vidno voperovaný shunt.
Vitaj na svete: Na chrbte vidno voperovaný shunt.
Archív Vladimíra Ferianca

Vitaj na svete: Na chrbte vidno voperovaný shunt.FOTO: Archív Vladimíra Ferianca

„Nikto z nás nevedel, čo presne bude nasledovať. A jeho adaptácia na život bola skutočne komplikovaná, neodkladne potreboval umelú pľúcnu ventiláciu a podanie surfaktantu, látky, ktorá pomáha dýchať a u nezrelých detí nie je prítomná v dostatočnom množstve. Okamžite sme mu ošetrili miesto, kde mal zavedený shunt, aby sa cezeň do hrudníka nedostal vzduch, ktorý by ohrozil dýchanie,“ hovorí doktorka Dana Dolníková, zástupkyňa prednostu Neonatologickej kliniky intenzívnej medicíny Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou vBratislave. Potom sa už mal Jeremy dobre. V Detskej fakultnej nemocnici na Kramároch pobudol dva týždne.

Vnútromaternicové operácie detí, ktoré by sa inak nenarodili živé, zvyšujú počet predčasne narodených detí s komplikáciami. Nie každý neonatológ sa tomu poteší. Ale doktorka Dolníková má tiež rada výzvy.

„Výzvou je pre nás každé choré dieťa a operačné intervencie už pred narodením sa v časoch znižujúcej sa reprodukčnej schopnosti obyvateľstva stávajú nevyhnutnosťou. Úlohou fetálnej medicíny je pripraviť bábätku čo najlepší štart do života. Našou úlohou je potom pokračovať v liečbe a pokúsiť sa týmto deťom zabezpečiť čo najlepšiu kvalitu života,“ hovorí neonatologička a dodáva: „Vysoká úroveň prenatálnej diagnostiky a aspoň čiastočné riešenie zdravotných komplikácií už počas tehotenstva, ak je to možné, nám teda prácu skôr zjednodušujú.“

Spolu a zdraví: Pred tromi mesiacmi by nikto nepovedal, že to dopadne dobre.
Spolu a zdraví: Pred tromi mesiacmi by nikto nepovedal, že to dopadne dobre.
Juraj Roščák

Spolu a zdraví: Pred tromi mesiacmi by nikto nepovedal, že to dopadne dobre.FOTO: Juraj Roščák

Rarita

Diagnózu primárny fetálny hydrotorax, ktorú mal Jeremy, spôsobuje neuzavretý lymfatický systém v hrudníku plodu. Je to porucha, ktorá vznikne počas embryonálneho vývoja. Neobjavuje sa často. Keby sa vedľa seba do radu postavilo päťdesiattisíc tehotných žien, tri až päť z nich môže z radu vystúpiť. Ich dieťa má primárny fetálny hydrotorax.

Mnohé z nich sa ani nedostanú k liečbe, pretože túto diagnózu ťažko určiť. Tým najlepším, čo pre nenarodené deti robia odborníci v zahraničných perinatologických centrách, je zavedenie shuntu do hrudníka.

ZDROJ: II. gynekologicko-pôrodnícka klinika LFUK a UNB

Operáciu však nikto nerobí rád, lebo pri tom hrozí množstvo komplikácií a napriek tomu nemusí dieťaťu pomôcť. Vladimír Ferianec shunt nedávno zavádzal aj ďalšiemu plodu. Hadička úspešne odvádzala tekutinu z hrudníka, no dieťa po pôrode napriek tomu umrelo.

„Dieťa v maternici sme síce úspešne zoperovali, ale matka k nám prišla neskoro a hydrotorax zatiaľ vážne poškodil pľúca dieťaťa,“ hovorí doktor, ktorý dúfa, že picibanil z Japonska sa dostane k pacientom čo najskôr. „Vyzerá to na veľmi sľubný liek, aspoň podľa doterajších výsledkov klinických štúdií. Umožnil by nám vyhnúť sa shuntingu.“