VIDEO Tri mesiace s drôtom v oku: Deväťročný chlapec z Humenného trpel silným zápalom, nikto nevedel prečo

Samuela Antolčíka liečili v očných ambulanciách a špecializovaných klinikách na celom Slovensku. V nemocnici vo Vysokých Tatrách bol hospitalizovaný sedem dní, v bratislavskej nemocnici dokonca tri týždne. So Samkovým zápalom oka si však nikde nevedeli poradiť.

Hľadali nádor, aj exotické ochorenie

„Synovi robili všetky možné aj nemožné vyšetrenia, zisťovali, či má v oku nádor, alebo dostal nejakú exotickú chorobu, ale čo zápal spôsobuje, sa nikomu vypátrať nepodarilo,“ hovorí Samova mama.

>

Bratislavskí lekári jej povedali, že príčinu zápalu sa asi nikdy nedozvedia. „Keď si pomyslím, koľko kadejakých liekov syn dostal a zápal sa len zhoršoval. Po troch mesiacoch chodenia od jedného špecialistu k druhému sme sa dostali do Banskej Bystrice k profesorovi Izákovi,“ dodáva.

Ten hneď na prvom vyšetrení zistil, že Samo má v oku cudzí predmet a na druhý deň ho operoval. Z oka mu vytiahol drôtik dlhý niečo vyše jedného centimetra! „Dodnes nechápem, ako toľkí lekári na toľkých špecializovaných pracoviskách a pri toľkých vyšetreniach na to neprišli,“ čuduje sa pani Antolčíková.

Bič plieska na konci

Známy očný lekár Milan Izák z dlhého rozhovoru s chlapcom i jeho mamou zistil, že celkom na začiatku problémov s okom mal Samko malú krvavú ranku na viečku. Vznikla švihnutím biča, s ktorým sa chlapec hral.

Keďže Izák už v minulosti liečil pacienta s podobným zranením, vedel, že niektoré biče bývajú ukončené šnúrou s rozstrapkanými tenučkými drôtikmi. V tomto prípade sa jeden z drôtikov pri švihnutí odlomil a vletel Samkovi hlboko do oka.

Izákove podozrenie o cudzom predmete v oku potvrdil röntgen, ale viac ako centimetrová dĺžka drôtika prekvapila počas operácie aj samotného Izáka.

Prípad bolestí trvajúcich tri mesiace a trápenia deväťročného chlapca je z roku 2009. Vďaka videozáznamu, ktorý našej redakcii profesor Izák poskytol, si teraz Samkovu operáciu môžete pozrieť. Upozorňujeme, že záznam nie je vhodný pre citlivejšie povahy.

O lekárovi Milanovi Izákovi, zakladateľovi slovenskej a českej mikrochirurgie, sa viac dočítate v najbližšom čísle PLUS 7 DNÍ. Okrem iného sa dozviete, že aj vo veku 77 rokov stále operuje.