Samotný zákrok: „Termoablačná deštrukcia žily pri teplote 120 stupňov Celzia. Katéter je široký len tri milimetre,“ upresňuje postup cievny chirurg.

VIDEO Záludné kŕčové žily: Koho najčastejšie ohrozujú? V Afrike ich nenájdete!

Termoablácia zlikviduje varixy bez bolesti, pacient odíde hneď domov, nemusí ležať v nemocnici.

Škaredé povrazce, opuchnuté a ťažké nohy pozná takmer každá žena, ktorá rodila alebo má pár kíl nadváhy. Ak sa k tomu pridá genetika, je viac než isté, že trpí ochorením žíl, ktorému sa hovorí kŕčové žily. Je niekoľko spôsobov, ako sa ich zbaviť.

Od tých „zaručených na milión percent“, ktoré poskytuje internet, cez babské recepty, až po operačné metódy, pred ktorými majú mnohé ženy rešpekt. Pre operačný zákrok, o ktorom si myslia, že je bolestivý, a odrádza ich aj predstava, že si budú musieť nohu niekoľko týždňov bandážovať.

AKO NA KŔČOVÉ ŽILY

Dnešné moderné technológie sú však už iné. Smutné je, že choroby žíl sa nikdy definitívne nezbavíte, navždy sa odstrániť nedajú. „Nemáme liek na kŕčové žily. Žiadny spôsob liečby nelieči chorobu, len jej prejavy a následky. Jednoducho, je to naša civilizačná choroba s množstvom príčin,“ vysvetľuje uznávaný košický odborník, cievny chirurg Norbert Torma.

Pozor na životný štýl

„Príčinou je menejcennosť spojivového tkaniva. Choroba postihuje nielen ženy, ktoré sú na ňu náchylnejšie aj pre hormonálne zmeny v tele, ale majú ju aj muži. Kŕčové žily sa však môžu prejaviť i v detskom veku, hlavne ak ich majú všetci v rodine,“ vysvetľuje odborník.

Čítajte viac:

Pliaga, ktorá sa čoraz ťažšie lieči: Kvapavka môže narobiť ešte veľké problémy

Zhoršujú sa v menopauze a staršom veku. „Moderná civilizácia prináša varixy, no napríklad v Afrike sa toto ochorenie vyskytuje málokedy. Keď však príde Afričan do Európy a prispôsobí sa nášmu životnému štýlu, začne sa prejedať, obmedzí pohyb, aj u neho stúpa riziko výskytu kŕčových žíl,“ vysvetľuje špecialista. Pacienti odďaľujú odstránenie kŕčových žíl aj pre strach z chirurgického zákroku. Boja sa najmä narkózy a bolesti.

Rýchla procedúra: Termoabláciu robí chirurg Norbert Torma pacientke v operačnej sále bez narkózy. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

„Keď prídu neskoro, liečba je veľmi ťažká, vznikajú vredy či trombózy,“ konštatuje doktor Torma. Uľahčiť týmto pacientom sa dá niekoľkými spôsobmi, v ľahších prípadoch postačia lieky a bandážovanie i nosenie zdravotných pančúch.

„Ale žily sa stále rozširujú a stále sa tvoria nové, takže sa nedajú vyliečiť, len posilniť. Ak už robia šarapatu, treba ich odstrániť. Predídete tak komplikáciám ako trombóza, zápal žíl, pľúcna embólia, ale aj opuch, svrbenie, nehovoriac o vizuálnej stránke. Na kŕčové žily na nohách je nepekný pohľad,“ konštatuje cievny chirurg, podľa ktorého sa pacient zákroku skôr či neskôr nevyhne.

„Buď žilu odstránime klasickou operáciou, čo je mechanické odstránenie poškodenej žily, alebo sklerotizáciou. Podľa mňa je mimoriadne účinná termoablácia, deštrukcia žily teplom. Vždy je to však na dohode medzi pacientom a operatérom,“ hovorí cievny špecialista.

Čítajte viac:

Baktéria, z ktorej je Amerika v strese, už na Slovensku zabíjala

Pradávne riešenie

Posledných sto rokov bola klasická chirurgická liečba varixov najrozšírenejšia. Spočíva v podviazaní nedovieravých žíl a v ich vytrhnutí. Robí sa v úplnej narkóze v nemocnici. „Jej nevýhodou je potreba minimálne dvoch, nie malých rezov,“ opisuje techniku chirurg Torma. Približne 50 rokov sa využíva v liečbe varixov nôh aj technika skleroterapie.

„Jej princípom je vpichnutie chemickej látky do žily ihlou. Poškodí vnútro cievy, tá sa uzavrie a nakoniec zanikne,“ vysvetľuje ďalej. V posledných pätnástich rokoch sa však objavili nové techniky v liečbe varixov. Medzi ne patrí termoablácia.

Civilizačná choroba: „Varixy v Afrike sa vyskytujú málokedy,“ vysvetľuje cievny špecialista Norbert Torma. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

„Najčastejšie sa využíva rádiofrekvencia a laser na deštrukciu cievnej steny. Véna sa uzavrie, zmenší, až stratí. Aj pri tomto spôsobe liečby existujú rôzne možnosti,“ opisuje cievny chirurg. „Termoablačná deštrukcia žily prebieha pri teplote 120 stupňov Celzia. Samotný katéter je široký len tri milimetre a zavedieme ho do žily z jej najnižšieho poškodeného miesta. Vo väčšine prípadov je to v oblasti kolena. Katéter je dostatočne dlhý na to, aby sme sa dostali až k najdôležitejšiemu nedovieravému miestu žily, vo väčšine prípadov v slabine,“ opisuje zákrok cievny odborník.

Do okolia žily vpichne operatér tenkou ihlou anestetikum, aby pacienta nič nebolelo. „Niektorí pacienti pociťujú len mierny tlak, pálenie je nebolestivé. Po vytiahnutí katétra nohu zabandážujeme,“ dodáva cievny chirurg.

Čítajte viac:

Tajomná kóma: Príbehy so šťastným aj smutným koncom

Z pohľadu pacienta

Aj keď chirurgov opis vyzerá desivo, zákrok je v podstate nebolestivý. Predchádza mu ultrazvukové vyšetrenie poškodenej žily a konzultácia s operatérom. Spálenie poškodenej žily sa deje v sterilnej operačnej sále. „Zákrok trvá necelú hodinu, potom ide pacient domov. Nepotrebuje žiadne lieky na tlmenie bolesti,“ uisťuje Norbert Torma. Na koži ostáva len drobná rana, cez ktorú sa napichla žila. Prínos týchto techník oceňujú najmä pacienti, ktorí už podstúpili klasickú operáciu varixov.

Vracajú sa

Žiaľ, nie je možné zaručiť úplné „vyliečenie“. „Je to ako po aplikácii botulotoxínu proti vráskam, treba prísť znovu. Komplexné odstránenie krčových žíl - od hlavných kmeňov až po metličky - je časovo a finančne nesmierne náročné, treba aplikovať rôzne metódy a techniky. Základom je však vždy zrušenie poškodeného úseku hlavnej žily alebo žiliek spájajúcich hlboký a povrchový žilový systém,“ konštatuje cievny chirurg a na záver dodáva: „Práve na to používame termoablačné techniky. S minimálnym zásahom docielime maximálny efekt.“

Vianočné tipy na darček