Vedci chcú oživiť Frankensteina: Dočkáme sa transplantácie hlavy?

Financie na kontroverzný projekt transplantácie hlavy pribúdajú. Taliansky neurochirurg Sergio Canavero tvrdí, že takýto pokus bude na 90 percent úspešný.

Nepáči sa vám vaše telo? Čo keby ste si dali uťať hlavu a pripevniť ju na krajšie, vyšportovanejšie? Doteraz podobné operačné zákroky patrili do ríše sci-fi filmov, ale taliansky neurochirurg Sergio Canevaro sa zaprisaháva, že prvú frankensteinovskú operáciu zvládne už o dva roky.

Aj keď sa väčšia časť vedeckej obce stavia k jeho snahám so skepsou, štedrí darcovia údajne prejavujú o projekt veľký záujem.

Peniaze prúdia

„Sponzori kontaktujú doktora Canevara najmä prostredníctvom mňa, keďže sú na internete hlavne moje zábery,“ povedal pred niekoľkými dňami britskému denníku Daily Mail tridsaťročný Valerij Spiridonov.

Práve ruský počítačový vedec by mal byť prvý pacient, ktorého hlavu transplantujú na zdravé telo darcu. Rus síce odmietol potvrdiť šumy, že nemenovaní sponzori už na historickú operáciu prispeli sumou sto miliónov dolárov, ale uistil verejnosť, že „peniaze prúdia“.

Spiridonov je ochotný stať sa pokusným králikom dobrovoľne a určite nie z estetických dôvodov. Trpí vzácnym dedičným nervovosvalovým ochorením, takzvanou spinálnou svalovou atrofiou, v dôsledku ktorej je už teraz takmer paralyzovaný s prognózou ďalšieho zhoršovania stavu.

Inými slovami, nové, zdravé telo by bolo pre neho hotové vykúpenie. „Ak by sa mi podarilo vymeniť telo, oslobodilo by ma to, zbavilo obmedzení, ktorým dnes musím čeliť,“ vysvetľuje, ale jedným dychom dodáva, že to zďaleka nie je jeho hlavná motivácia, prečo pristúpil k projektu.

„Áno, trpím chorobou, ktorá je vo väčšine prípadov smrteľná, ale v prvom rade tu nie som ako pacient, ale ako vedec. Som inžinier a snažím sa presvedčiť lekársku komunitu, že takýto zákrok je nevyhnutný,“ vysvetľuje. „Verte mi, nie som blázon a nemám naponáhlo, aby mi uťali hlavu.“

Skepsa

Ibaže s presviedčaním lekárov o zmysluplnosti transplantácie hlavy to ide o niečo ťažšie. Canevaro s pomocou Spiridonova už niekoľko mesiacov vedie mediálnu kampaň, v ktorej sa snaží nielen získať finančné prostriedky, ale aj presvedčiť niektorého zo špičkových svetových odborníkov, aby pristúpili do ich tímu. Zatiaľ so žalostným úspechom.

Pri prezentáciách a rozhovoroch slová talianskeho neurochirurga pritom znejú mimoriadne lákavo a pomerne presvedčivo. Na prednáške pred americkou lekárskou špičkou v Marylande napríklad prirovnal transplantáciu hlavy k ceste na Mesiac.

„Musíme ísť na Mesiac, aby sme otestovali, kto vlastne sme, otestovali naše schopnosti, našu sebadôveru, aby sme zistili, k akému druhu ľudí patríme,“ zahral na city premyslenou metaforou, pričom nad ním bežali zábery prezidenta Johna F. Kennedyho.

„Musíme otestovať Ameriku! Musíme zistiť, či sme stále Američanmi! Keď som vyrastal, Amerika bola na vrchole.“

Myši a opice

Pokiaľ ide o vedeckú stránku zákroku, tá nie je celkom prevratná. Vychádza z testov na zvieratách, s ktorými sa stretáme už celé desaťročia. Najväčším problémom doteraz bolo obnoviť spojenie prerezaných nervových vlákien v mieche. Nimi totiž prechádza informácia z mozgu do zvyšných častí tela, takže skúšobné myši, psy a opice po čiastočnej či úplnej transplantácii hlavy zostali paralyzované.

V posledných rokoch sa však najmä čínskym vedcom podarilo pri pokusoch s myšami aspoň čiastočne obnoviť nervové spojenia pomocou chemickej látky polyetylénglykol, známej aj pod skratkou PEG. To je podľa Canevara dostatočný základ úspešnej transplantácie ľudskej hlavy.

Počas zákroku hlavu aj miechu tela darcu ochladia na teplotu nižšiu ako mínus dvadsať stupňov Celzia. To chirurgickému tímu poskytne hodinu času na odstránenie oboch hláv, pripevnenie hlavy pacienta na telo darcu a opätovné spojenie miechy, krvných ciev a svalov. Ak by to nestihli v hodinovom limite, nervové bunky by začali odumierať.

Opätovné spojenie nervových vlákien by mal zabezpečiť spomínaný PEG. Po dokončení operácie lekári privedú pacienta na tri-štyri týždne do stavu kómy, aby sa všetky spojenia spevnili a obnovili.

Canevaro síce pripúšťa, že potrebuje ďalšie testy na primátoch, ale vo svoju transplantačnú metódu neochvejne verí. „Pravdepodobnosť úspechu je deväťdesiat percent,“ tvrdí a operáciu avizuje už na rok 2017.

Početné riziká

V čom je teda problém? V detailoch, ako uviedol v článku pre odborný časopis Conversation britský vedec Darren Ó Hailín, kde poukazuje na viaceré riziká, o ktorých Canevaro pomlčal.

V prvom rade „zlepenie“ miechy je oveľa zložitejšie, než sa to môže zdať - v hre sú totiž milióny nervových spojení. Do hry navyše vstupujú viaceré mechanizmy, o ktorých sa Canevaro vo svojich papieroch vôbec nezmieňuje - napríklad náš imunitný systém vlákna na mieste poškodenia pozmení, čím sa obnovenie spojenia komplikuje.

Ó Hailína navyše nepresvedčili ani doterajšie pokusy so zvieratami. Pripúšťa, že s PEG sa určité úspechy podarilo dosiahnuť, avšak iba čiastočné, a to v laboratórnych podmienkach. Vôbec to nebolo tak, že myšky po transplantácii hlavy pobehovali ako znovuzrodené. V skutočnosti sa im podarilo hýbať len zadnými končatinami.

A potom je tu minimálne ešte jedna vec. Skúsenosti s omnoho jednoduchšou transplantáciou ruky naznačujú, že funkcie sa v takýchto prípadoch darí obnoviť len čiastočne. Navyše, nevyspytateľná je aj reakcia nášho imunitného systému. Telo spravidla aspoň do určitej miery novú ruku odmietlo. A teraz si predstavte, že imunitný systém po transplantácii zaútočí na hlavu.

Morálne dilemy

Ak by aj všetko šlo podľa Canevarových predstáv, stále by to nemal vyhraté. Projekt otvára celý rad morálnych otázok. „Zachádza príliš ďaleko,“ tvrdí Edith Tuazonová, účastníčka spomínanej konferencie v americkom Marylande.

„Predstavte si, že transplantujete hlavu maliara na telo niekoho, kto nebol maliar - dokáže potom táto osoba svojimi rukami maľovať?“ Podobne je zaujímavá otázka, čie vlastne budú deti, ktoré takýto „novotvor“ splodí. Bude rodičom hlava alebo telo? Inými slovami, naozaj chceme, aby okolo nás pobehovali skutoční frankensteinovia?

Vianočné tipy na darček