Čo nespraví človek pre vedu, či? V Nemecku hľadajú 25-tisíc rekreačných užívateľov marihuany, chcú ich skúmať.

Vedci hľadajú na kontroverzný výskum „huličov“ trávy!

Doteraz sa výskumy marihuany sústreďovali na závislých užívateľov konope, alebo na tých, u ktorých sa fajčením trávy mala rozvinúť nejaká duševná porucha. Ale sú aj takí, a nie je ich vôbec málo, ktorí si pravidelne dajú marihuanu rekreačne. Vedci chcú práve ich študovať. Hľadajú až 25-tisíc „huličov“ trávy, ktorým chcú marihuanu dodávať a sledovať jej vplyv na nich.

Do kontroverzného berlínskeho výskumu sa zatiaľ prihlásilo 2-tisíc kandidátov. A to ešte predtým, než bol výskum vôbec schválený, pretože aktualizovaná žiadosť Výskumnej iniciatívy o spotrebe kanabisu leží ešte na stole Federálneho inštitútu pre lieky a zdravotnícke pomôcky.

„V Nemecku je niekoľko miliónov ľudí, ktorí pravidelne fajčia kanabis. Je čas, aby sa veda viac zaoberala jeho rekreačným užívaním,“ citoval vysvetlenie vedúceho kontroverzného projektu a právnika Marka Dörreho The Local.

Kanabis je podľa portálu najpoužívanejšou nelegálnou drogou v Nemecku. Podľa zverejnenej správy, 7,3 % dospievajúcich a 6,1 % dospelých uviedlo, že ju v roku 2015 užilo aspoň raz.

Tridsať gramov každý mesiac

V prípade schválenia výskumu by vedci doň zapojili 25-tisíc spotrebiteľov marihuany, ktorí by prešli výberovým sitom – vylúčení by boli ľudia pod 18 rokov, ktokoľvek s potenciálnymi závislosťami alebo psychickými problémami aj tzv. prvofajčiari, čiže zelenú by mali práve takí, ktorí bežne rekreačne a stále nelegálne húlia trávu.

Dobrovoľníci by počas trvania štúdie dostávali z lekárne každý mesiac 30 gramov tzv. „mäkkej“ drogy. Cieľom je zistiť dôsledky užívania kanabisu zdravými dospelými spotrebiteľmi.

V Nemecku je povolená marihuana len na lekárske účely, čiže pri vážnych zdravotných ťažkostiach. Marihuana na predpis bola schválená len v januári tohto roku a toto povolenie dostalo odkedy je zákon prijatý okolo tisíc pacientov.

Viacerí odborníci ale nad kontroverznou štúdiou už teraz krútia hlavou a dištancujú sa od akéhokoľvek užívania drog všetkých druhov a od snahy ich legalizácie. Užívanie marihuany počas výskumu by navyše mohlo viesť u sledovaných ľudí k závislosti.

Neprehliadnite výber z magazínov

  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].