V minulosti sa so Zemou zrazilo už niekoľko asteriodov. Jeden z nich vyhubil dinosaury.

Vedci majú ďalší tip na koniec sveta: Dožijete sa ho?

Astronómovia strašia obrím asteroidom, ktorý by mal dopadnúť na našu planétu rýchlosťou 61 tisíc kilometrov za hodinu. Pre Zem by to znamenalo katastrofu.

Súdny deň prišiel a odišiel už nespočetnekrát. Pracovníci z Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) teraz prišli s ďalšou katastrofickou predpoveďou. Asteroid s názvom 1950 DA sa má so Zemou zraziť 16. marca 2880.

Má priemer viac ako tisíc metrov a pohybuje sa rýchlosťou 15 kilometrov za sekundu. Pri páde do Atlantiku by to mohlo byť asi 61 tisíc kilometrov za hodinu.

Asteroid 1950 DA má 0,3 percentnú šancu zasiahnuť našu planétu. Hoci sa to zdá zanedbateľné, je to až o 50 percent väčšia pravdepodobnosť ako v prípade iných asteroidov.

V minulosti sa takého alebo i väčšie objekty so Zemou už zrazili. Jeden z nich znamenal pred 65 miliónmi rokov záhubu dinosaurov.

Päťdesiat rokov stratený

Asteroid 1950 DA objavili vedci 23. februára 1950, no po sedemnástich dňoch pozorovania im zmizol z dohľadu presne na polstoročie. Na Silvestra v roku 2000 astronómovia našli objekt, ktorý identifikovali ako dávno stratený 1950 DA. Jeho trajektória by v roku 2880 mohla kolidovať s dráhou Zeme a zrážka sa nedá celkom vylúčiť.

Pozorovanie ukázalo, že planétka sa každé 2,1 hodiny otočí okolo vlastnej osi. Navyše má rýchlosť, aká pri asteroidoch porovnateľnej veľkosti nebola ešte pozorovaná.

Vedci však tvrdia, že nie je dôvod na obavy, pretože stovky rokov je dosť času na to, aby sa obyvateľstvo Zeme pripravilo na prípadnú likvidáciu nežiaduceho telesa. Napríklad dopraviť na povrch biele sklenené koráliky, ktoré by zmenili odrazivosť povrchu a slnečné lúče by planétku vytlačili z dráhy, píše britský portál dailymail.co.uk.

Vesmírny teleskop bude strážiť

Planetárni vedci sa stále viac vzdelávajú v otázke rizík dopadu asteroidov. V súčasnosti predstavuje potenciálne riziko asi 1400 objektov, ktoré by sa mohli dostať do tesnej blízkosti Zeme.

Nebezpečenstvo v tomto prípade znamená veľkosť asteroidu nad 140metrov a aspoň 7,5 miliónov kilometrová vzdialenosť od našej planéty.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír všetky identifikované potenciálne rizikové objekty sleduje a zisťuje pravdepodobnosť kolízie.

Súčasťou úsilia NASA je aj práca na vývoji infračerveného čidla NEOCam senzor (z angl. Near Earth Object Camera), ktorý by mohol zlepšiť schopnosť sledovať asteroidy.

Vesmírny teleskop chcú astronómovia umiestniť do vzdialenosti, ktorá je štvornásobkom vzdialenosti Mesiaca od Zeme, odkiaľ bude monitorovať všetky pohyby objektov v okolí našej planéty.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní