Diplodocus mal hmotnosť až dvadsať ton.

Vedci odhalili tajomstvo dinosaurov. Čo držalo obrovské telo nad zemou?

Ako je možné, že dinosauria kostra udržala obrovskú hmotnosť aj tých najťažších jašterov?

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, prečo dosahujú veľryby enormné rozmery v porovnaní so súčasnými suchozemskými cicavcami, ktoré sú drobnejšie? Veď v praveku behali po súši aj nadrozmerné jaštery s hmotnosťou desiatok ton. Čo udržalo na nohách 54-metrového diplodoca?

Odpoveď hľadali vedci z Univerzity v New Jersey. Tajomstvo udržania obrovskej váhy nespočívalo v kostre, ale v chrupavkách. Výskumníci porovnávali kosti dinosaurov, plazov a cicavcov a zistili, že praveké jaštery mali viac vrstiev chrupaviek a kĺby silnejšie ako väčšina stavovcov.

Kostra dinosaurov musela udržať obrovskú váhu a iba kosti by to nezvládli. Foto: profimedia.sk

Ich mohutná kostra teda bola schopná udržať svaly, tuk i kožu obrovských tvorov. U cicavcov je kosť širšia a pripojená chrupavka na jej konci vytvára iba tenkú vrstvu. Kosti plazov a jašterov sú plochejšie. Dinosaury mali silné kĺby a pevnejšiu chrupavku.

Aj preto sa mohli udražať na nohách aj tie najväčšie váhové kategórie: argentinosaurus (110 ton), brontosaurus (35 ton) či 20-tonový diplodocus.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu p[email protected].
VIDEO Plus 7 Dní