Ženský orgazmus nie je rozhodujúci pre reprodukciu.

Vedci odhalili tajomstvo ženského orgazmu: K počatiu neslúži, je za tým celá evolúcia

O ženskom orgazme sa toho popísalo už mnoho. Vedcov však stále fascinuje a máta. Teraz sa domnievajú, že majú vysvetlenie, ako sa vyvinul. Na samotné počatie totiž nie je nutný.

Euforický pocit dlho vedcov miatol. Žensky orgazmus totiž nie je nutný na počatie a pre mnoho dám nie je samozrejmosťou ho dosiahnuť. Americkí vedci skúmali a prišli na toto. Ženský orgazmus je podľa nich vedľajším produktom pochádzajúcim z našej evolučnej minulosti, keď hormonálny výbuch, ktorý orgazmus sprevádza bol rozhodujúci pre reprodukciu, píše The Guardian.

„Je dôležité zdôrazniť, že nevyzeral tak, ako ľudský ženský orgazmus vyzerá teraz,“ hovorí Mihaela Pavličev, spoluautorka štúdie z detskej nemocnice v Cincinnati. „Myslíme si, že (hormonálne vzplanutie) je jadro, ktoré bolo možno u ľudí ďalej modifikované.“

Pred miliónmi rokov

Ako píše spoluautor štúdie Günter Wagner z univerzity Yale, sledovaním anatómie a správania sa cicavcov odkryli pôvod ženského orgazmu, ktorý je založený na s ním spojeným hormonálnym návalom. U cicavcov, napríklad mačiek a králikov, hrá príval hormónov pri sexe kľúčovú úlohu. Signalizuje vaječníkom, aby boli uvoľnené vajíčka. Oproti tomu, iné druhy cicavcov, vrátane ľudí a ďalších primátov, ovulujú spontánne. Ako tak autori štúdie sledovali na evolučnom strome cicavcov ovulačné mechanizmy zistili, že tzv. podmienečná evolúcia predchádzala tej spontánnej. Tá sa vyvinula asi pred 75 miliónmi rokov.

Autori v štúdii naznačujú, že ženský orgazmus môže mať svoje korene v mechanizme na uvoľnenie vajíčok počas pohlavného styku. Práve tento mechanizmus sa stal s vývojom spontánnej ovulácie nadbytočný a ženský orgazmus tak získal úplne nový rozmer. Teória sa opiera aj o porovnanie polohy klitorisu, ktorá tiež ovplyvňuje orgazmus. Druhy s podmienečným orgazmom majú klitoris vnútri tela alebo blízko pošvy, zatiaľ čo druhy, ktoré ovulujú spontánne majú klitoris ďalej. To podľa Pavličevovej tiež vysvetľuje, prečo mnohé ženy orgazmus pri sexe nemajú. „Je prirodzené, že orgazmus nie je automatickou súčasťou párenia,“ povedala.

Fantastický bonus

Nová teória je pravdepodobná aj podľa Davida Putsa z univerzity v Pensylvánii, hoci zdôrazňuje, že je ťažké, ak nie nemožné, skúmať sexuálne potešenie na zvieratách. Zo štúdie však môžu vychádzať pri ďalšom výskume. Dôležitý je výskum aj podľa univerzitnej profesorky biológie a autorky štúdie o ženskom orgazme Elisabeth Lloyd. „Myslím si, že sú tam zaujímavé myšlienky, vysvetľujúce súčasný orgazmus a jeho pôvod,“ uviedla.

Ako však ďalej Lloydová pokračovala, teória Wagnera a Pavličevovej neberie do úvahy neurologické a svalové aspekty ženského orgazmu a hovorí len málo o orgazme samíc iných druhov. Namiesto toho, Lloydová podporuje inú teóriu. Kým muži potrebujú orgazmus za účelom prenosu spermií, pre ženy je orgazmus fantastickým bonusom. „Zdá sa byť samoúčelný – ak, samozrejme, nepočítame potešenie. To však neznamená, že ženský orgazmus nie je dôležitý, jednoducho len nemá evolučný účel,“ dodala.

  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček