Vedcov šokovali nové zistenia: Maratón vám môže vážne poškodiť obličky!

Beh je perfektný šport, ktorý posilňuje srdce, svaly a osvieži ducha. Preto je odborná verejnosť prekvapená z nových zistení, podľa ktorých maratón dočasne poškodzuje obličky. Výsledky štúdie s bežcami naozaj prekvapili.

Poškodili sa im obličky

Vedci odobrali krv dvadsiatim dvom ľuďom, ktorí pred rokom odbehli Hartford maratón a sledovali, čo sa stane s ich obličkami. Na základe markerov z krvi zistili, že obličky 82% bežcov vykazovali poškodenie I. stupňa. Problém sa zakrátko vytratil a obličky sa dali do dvoch dní dokopy.

Záhada pre vedcov

Vedci potvrdili svoju teóriu, že maratónsky beh je pre telo stresujúci a niektorým ľuďom môže spôsobiť problémy. “Vedeli sme, že niečo nájdeme, ale bol som prekvapený úrovňou poškodenia obličiek,” povedal autor Chirag Parikh, z Yale Univerzity.

“Výsledky týchto mladých zdravých ľudí boli porovnateľné s výsledkami pacientov, ktorých mám v nemocnici,” dodal.

Vedci môžu len špekulovať, prečo dlhý beh ubližuje obličkám. Poškodenie zrejme spôsobí nižší prietok krvi v nich a dehydratácia.

Doktori nevedia povedať, či je to poškodenie, ktoré sa bude postupne zbierať a vyústi do skutočných problémov s obličkami, alebo je to len dočasná záležitosť.

Ďalšie skúmanie

Na potvrdenie tejto štúdie je nutný ďalší výskum, ale profesor Parkih hovorí pre magazín Time už dnes: “Ľudia s predispozíciu na problémy s obličkami, tí s vysokým krvným tlakom alebo cukrovkou by mali na beh zabudnúť a vybrať si iné cvičenie.”