Funguje alebo nefunguje?: Neurológovia a diabetici sú k novinke skeptickí.

Vedecký prevrat či nezmysel? Diabetikom má pomôcť elektrostimulátor

Nová metóda v Bratislave má stimulovať mozog a uľaviť pacientom s diabetickou nohou od strašných bolestí.

Terapia liekmi je celosvetovo takmer neúčinná. MDM sa v diabetológii a algeziológii javí ako zlomová - takéto informácie z tlačovej správy majú motivovať cukrovkárov, aby vyskúšali liečbu bolestivých nôh bez tabletiek a injekcií. S elektrostimulátorom na hlave.

Liečbu v Českej republike podstúpilo tisícšesťsto pacientov a osemdesiat percent z nich sa vraj má lepšie. Napriek tomu sa od tohto medicínskeho prevratu dištancovali štyri české odborné spoločnosti.

Prevádzkovateľ technológie dostal pred dvoma rokmi od Českého spolku skeptikov zlatý Bludný balvan za zavádzanie verejnosti. Niektorí slovenskí lekári o efekte liečby tiež pochybujú. „To neznamená, že nefunguje,“ obhajuje novinku odborník na liečbu nôh podiater doktor Vladimír Hostýn, ktorý začína v Bratislave liečiť prvých pacientov.

Prišla z Ruska

Metóda sa volá v skratke MDM. Pacient s diabetickou polyneuropatiou sedí v kresle so súpravou, ktorá pripomína slúchadlá, počúva relaxačnú hudbu a podľa dodávateľa ruskej technológie si tým lieči boľavé nohy.

Prístroj generuje slabé elektrické impulzy, ktoré stimulujú mezodiencefalickú časť mozgu. To má spôsobiť, že chorému človeku ustúpi bolesť, zlepší sa cirkulácia krvi a v niektorých prípadoch sa vyhne amputácii nohy. Na terapiu musí cukrovkár chodiť desať dní a zopakovať ju približne dvakrát do roka, ale efekt sa vraj objaví rýchlo.

„Môj prvý pacient nemohol pre bolesti v noci spávať, zobudil sa aj štyrikrát na elektrizujúcu bolesť. Po štyroch sedeniach mi zavolal a povedal - Pán doktor, celú noc som prespal, to som nezažil štyri roky,“ rozpráva doktor Hostýn. „Je to placebo efekt,“ kontruje neurológ docent Vladimír Donáth, ktorý je vo výbore Slovenskej neurologickej aj Slovenskej neurofyziologickej spoločnosti.

Prečo placebo

Neurológovia metóde neveria práve preto, že časť mozgu, ktorú má prístroj stimulovať, je dosť sporná záležitosť. Česká neuromodulačná spoločnosť dokonca vyhlásila, že medicínske názvoslovie u ľudí ani nepozná mezodiencefalickú časť mozgu a že je to len zavádzajúci výraz ruských propagátorov.

Ani neurológ Donáth metóde neverí, ale uznáva, že táto oblasť mozgu skutočne existuje. „Sú v nej lokalizované nervové vlákna, ktoré majú vzťah ku kontrole pohybov či regulácii emócií. Vážne postihnutie tejto časti mozgu majú napríklad pacienti s Parkinsonovou chorobou,“ hovorí.

Vladimír Donáth je napriek tomu skeptik. Časť mozgu, ktorú má prístroj stimulovať, nekontroluje a nijako neovplyvňuje cievny systém oboch nôh. Keby to tak aj bolo, neurológ si nemyslí, že veľké elektródy na hlave dokážu túto štruktúru mozgu zasiahnuť.

Je veľmi malá a hlboko uložená. Okrem toho náš mozog má niekoľko mechanizmov na to, aby sa ochránil pred elektrickými vlnami, ktoré prichádzajú zvonku.

Inými slovami, podľa doktora Donátha sa vlnenie nedostane tam, kam má, a ak sa pacient po sedení u lekára cíti lepšie, je to spôsobené len jeho osobnou vierou v uzdravenie. „Placebo efekt má účinnosť tridsať percent,“ hovorí doktor Donáth. Problém je, že efekt trvá veľmi krátko.

Stimuluje alebo nie?

Podiatra Hostýna sme sa pýtali, aké má dôkazy, že elektrické impulzy naozaj dokážu stimulovať túto malú časť mozgu. Uznal, že žiadne.

„Skutočne neviem o dôkazoch, ktoré by potvrdili stimuláciu mezodiencefalickej časti mozgu, ale to neznamená, že liečba nefunguje. Vychádzam z toho, čo vidím na vlastných pacientoch, a z klinických štúdií, ktoré potvrdili účinnosť liečby u mnohých pacientov, sú to auditované štúdie, ktoré schválilo české ministerstvo zdravotníctva,“ vysvetľuje a odvoláva sa na štúdie, ktoré robili lekári v Českej republike.

Konali sa vo Fakultnej nemocnici Motol v Prahe, v Hradci Králové a v Plzni. Prvé dve vraj potvrdili, že pacientom sa zmiernila bolesť nôh aj zlepšila cirkulácia krvi. Tretiu štúdiu robila doktorka Lacigová v plzenskej fakultnej nemocnici.

„Je to jediná štúdia, ktorú publikoval prestížny vedecký časopis Neuroendocrinology Letters a ktorá splnila požiadavky nezávislej, takzvanej dvojito zaslepenej randomizovanej štúdie,“ tvrdí Česká neuromodulačná spoločnosť.

Dvojito zaslepená štúdia je, zjednodušene povedané, klinické skúšanie, pri ktorom nemôže lekár ani pacient nijako ovplyvniť výsledok. Pacient nevie, čo užíva, a lekár nevie, či ho lieči skutočným liekom, alebo niečím, čo sa naň len podobá. Takýmto štúdiám lekári veria najviac, v medicíne sú považované za najspoľahlivejšie.

Štúdia v Plzni nedokázala, že by sa pacienti s liečbou mali lepšie ako tí bez liečby. Ak sa pacientovi zlepší stav, je to na základe tohto skúmania placebo efekt.

Prevrat alebo placebo

„Ja som lekár, a teda by som mal liečiť na základe medicíny založenej na dôkazoch,“ hovorí doktor Hostýn. „Na druhej strane musí mať doktor aj svoj zdravý sedliacky rozum. A ten mi hovorí, že tomu treba dať šancu,“ povedal. „Viete, na svete už bolo veľa kvalitných vedeckých štúdií a o desať rokov sa ukázalo, že je to inak a liečba nefunguje.“

Podiater, ktorý v Bratislave začal novinkou liečiť prvých pacientov, netvrdí, že metódu musíme hneď nazývať prevratnou. Pacienti od nej nemôžu očakávať, že im vylieči cukrovku. S tým súhlasí aj diabetologička doktorka Adriana Ilavská.

Doktorka metóde neverí, ale keby jej aj verila, nebude ju odporúčať ako riešenie problémov vyplývajúcich z cukrovky. Tým je zníženie cukru. „Všetky komplikácie cukrovky, týka sa to aj diabetickej polyneuropatie a diabetickej nohy, ovplyvňujú dobré hladiny cukru počas celého dňa. Všetky ostatné liečby sú už nadstavbové alebo alternatívne,“ hovorí.

Pacienti s cukrovkou sú špecifickí v tom, že radšej zaplatia neľudské peniaze za rôzne alternatívne metódy, ktoré v zúfalstve vyhľadávajú, ako by zmenili životný štýl.

„Obyčajne pacientom neberiem možnosť, aby si vybrali liečbu, ale vždy upozorňujem, že základom úspechu sú dobré hladiny cukru, ale aj tukov a krvného tlaku. Bez nich žiadne nadstavbové alebo alternatívne liečebné postupy nie sú účinné,“ hovorí doktorka.

Vladimír Hostýn nikoho nepresviedča, že má používať stimuláciu mozgu ako prvú voľbu. Liečba je podľa neho vhodná pre tých, u ktorých už zlyhali všetky tabletky a oficiálne liečebné postupy.

„Napokon, pacient je ten, ktorý rozhodne o tom, či to funguje, alebo nie. Ak mu to nepomôže, druhýkrát nepríde. Môže sa rozhodnúť sám,“ povedal doktor Hostýn. Terapiu neuhrádzajú zdravotné poisťovne ani v Českej republike, ani u nás. Pacient za sedenia zaplatí tristodeväťdesiat eur.

Diabetická noha

Pacienti s cukrovkou, ktorí trpia diabetickou neuropatiou, poznajú peklo osobne. Pálčivá a neutíchajúca bolesť im nedá spať. Niekoľkokrát v noci sa zobudia na to, ako im vystreľuje elektrizujúca bolesť do nôh. Najradšej by sa ich zbavili. Mnohokrát sa ich trápenie skončí amputáciou. Diabetická noha sužuje približne osemtisíc Slovákov.

„Voľakedy sme hovorili o stareckom diabete, dnes má tento typ cukrovky štyridsiatnik, ale aj tridsiatnik, a objavuje sa tiež u detí. Diabetes 2. typu sa stáva pandémiou. Našťastie, môžeme ušiť liečbu pacientovi priamo na telo. Ak sa pacient chce dobre liečiť, všetky najmodernejšie lieky sú v súčasnosti u nás dostupné,“ hovorí diabetologička Adriana Ilavská

Upozorňuje na to, že najdôležitejšia je vôľa pacienta niečo zmeniť. „Veľakrát sa stáva, že diabetici akoby si chceli vykúpiť svoje zlyhania v režimových opatreniach alternatívnou cestou,“ hovorí.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].