Parabolické lety: Tlačiareň už testovali v beztiažovom stave počas parabolických letov v špeciálne upravenom Boeingu.

Vesmírna pizza: Vytlačia si ju kozmonauti v 3D tlačiarni?

V kozme bude už čoskoro fungovať prvá komerčná 3D tlačiareň, produkt z nej bude možné objednať si zo Zeme.

Prvú 3D tlačiareň doviezol na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) automatický robotický modul Dragon, patriaci privátnej spoločnosti SpaceX. Do prevádzky ju uviedli pred rokom. Odvtedy sa však udialo veľa nových vecí a vyzerá to tak, že trojrozmerná tlač sa skutočne stane jednou z praktických vesmírnych technológií.

Úspešné testovanie

Testovaciu 3D tlačiareň v októbri 2014 sfunkčnili v zariadení Microgravity Science Glovebox (MSG), nachádzajúcom sa v module Destiny. Už samotné MSG je zaujímavé. Je to uzavretý priestor s kapacitou 255 litrov, slúži na montáž vedeckých prístrojov, pričom je chránený tým, že prístup dovnútra je len cez uzatvárateľné otvory na ruky.

Rátalo sa s tým, že ak sa technológia osvedčí, v budúcnosti si nielen ISS, ale aj vesmírne lode s takýmito tlačiarňami na palube dokážu svojpomocne vytlačiť potrebné súčiastky, prípadne komponenty zložitejších prístrojov, a nebudú odkázané na to, aby sa k nim dopravili zo Zeme.

Vyzerá to tak, že nová technológia sa po roku testovania v prostredí mikrogravitácie naozaj osvedčila, pretože spoločnosť Made in Space, ktorá sa spolu s NASA na projekte najviac podieľa, nedávno uzavrela dohodu o partnerstve s hobymarketovým reťazcom Lowe’s, ponúkajúcim rôzne vybavenie pre domácnosť. A čo je predmetom projektu?

Tlač na objednávku

Made in Space na základe testovacej tlačiarne, ktorá už funguje na ISS, vytvorila novú komerčnú vesmírnu 3D tlačiareň s trochu komplikovaným označením Additive Manufacturing Facility (AMF). Tá ponesie označenie reťazca Lowe’s, rovnako ako produkty na nej vytlačené. Tým sa tento reťazec stane prvým, kto bude ponúkať svoje produkty vo vesmíre.

Tlačiareň bude k dispozícii aj rôznym organizáciám a vedeckým inštitúciám, ktoré budú chcieť otestovať nové komponenty a materiály v špecifickom prostredí mikrogravitácie. Využívať ju bude, samozrejme, aj NASA a US National Laboratory. Tí budú môcť vytlačiť niektoré náhradné diely a nástroje, na ktorých dovezenie by inak museli čakať mesiace.

3D tlačiareň budú kontrolovať zo Zeme z Ames Research Parku, kde budú zároveň navrhovať a upravovať všetky produkty s logom Lowe’s. Konečné verzie elektronicky odošlú na ISS, kde ich astronauti vytlačia na tlačiarni AMF. Kedy presne sa táto komerčná tlačiareň dostane na palubu ISS, zatiaľ nie je jasné, no malo by sa tak stať v priebehu prvého polroku 2016.

Čítajte viac:

Sonda poháňaná slnečným vetrom: Realita či sci-fi?

Perspektívna technológia

NASA túto iniciatívu podporuje, lebo ju považuje za perspektívnu, pretože 3D tlačiarne tlačia objekty vrstvu po vrstve z plastu, kovu a perspektívne aj zo surovín dostupných napríklad na Mesiaci alebo na Marse. To by výrazne zjednodušilo a zlacnilo ich kolonizáciu.

Okrem toho testuje rôzne súčasti rakiet a motorov, ktoré by sa teoreticky dali oveľa lacnejšie vyrobiť pomocou 3D tlače, a dokonca vypísala odmenu vo výške 125-tisíc dolárov pre spoločnosť, ktorá dokáže 3D tlačiareň upraviť tak, aby aj v kozme dokázala vytlačiť jedlo.

To možno vyzerá ako divoká predstava, v skutočnosti však nejde o neuskutočniteľný projekt. Prvé takéto tlačiarne existujú už dnes a s jednou zo spoločností, ktoré ich vyvíjajú, NASA uzavrela predbežnú dohodu, na základe ktorej sa pokúsi 3D tlačiareň na jedlo pre ISS vytvoriť.

Vytlačte si pizzu

Ide o Systems & Materials Research Cooperation (SMRC) z Texasu. Tá už vytvorila takúto tlačiareň na čokoládu, čo je však relatívne jednoducho rozpustný a dobre tvarovateľný materiál. NASA chce tlačiareň schopnú vytlačiť pizzu, čo je jedna z potravín, na ktorej absenciu sa vraj astronauti najviac sťažujú.

Princíp je jednoduchý, no realizovať ho a upraviť pre prostredie mikrogravitácie bude ťažké. Najprv sa z jedného zásobníka (toneru) nanesie cesto, pričom podkladová plocha bude horúca, takže sa hneď upečie. Z ďalších tonerov sa nanesie omáčka a prípadne ďalšie ingrediencie, ktorých chuť sa dá, pokiaľ možno, čo najvernejšie napodobniť.

Podľa vyjadrenia spoločnosti, ktorá systém vyvíja, je vyhotovenie komerčnej vesmírnej 3D tlačiarne na jedlo zatiaľ hudbou vzdialenej budúcnosti, pravdepodobne až druhej polovice budúcej dekády.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].