Vesmírne výpravy: Vyzerá to ako sci-fi, no je to blízka budúcnosť

V tomto roku možno do vesmíru vyšle ľudí privátna spoločnosť a na obežnú dráhu sa dostane nový lovec exoplanét.

Pátranie po exoplanétach

Keplerov ďalekohľad má síce už svoje najlepšie časy za sebou, no netreba sa báť, že zostane bez rovnocenných nástupcov. Bude k nim patriť najmä Webbov teleskop, ktorý sa pripravuje na svoju misiu, do vesmíru by sa mal dostať v budúcom roku. Mal by spolupracovať aj s novým satelitom zameraným na vyhľadávanie exoplanét, ktorý by do vesmíru mala vypustiť americká NASA už v tomto roku, pravdepodobne až v jeho závere, presný termín štartu ešte nie je známy. Volá sa TESS, čo je skratka pre Transiting Exoplanet Survey Satellite. V rovnakom čase mala podľa plánov ešte z roku 2007 vypustiť svojho „lovca exoplanét“ aj ESA. Ten sa bude volať PLATO. V priebehu rokov však do jeho vývoja a prípravy zasiahli rozpočtové škrty, takže do vesmíru sa zrejme dostane až v roku 2024.

Dragon v posádkovej verzii

Vesmírny zásobovací modul.
Vesmírny zásobovací modul.
SpaceX

Dragon je súkromný, plne funkčný vesmírny zásobovací modul, ktorý pravidelne lieta k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Predstavitelia NASA predpokladajú, že prvé testovacie lety posádkovej verzie by sa mali uskutočniť už v roku 2017, pravdepodobne v novembri. Prvý let bude, samozrejme, bez posádky, s ňou by sa mal Dragon vydať do vesmíru v polovici budúceho roku. NASA na to dosť „tlačí“, pretože Americkej vesmírnej agentúre sa nepáči, že pri preprave astronautov je odkázaná na cudzie vesmírne lode, a už vonkoncom nie, že na ruské. Okrem Dragonu je najvážnejší kandidát modul CST- -100 Starliner od Boeingu. Ten by sa mal v polovici roku 2018 vydať na svoj prvý skúšobný bezposádkový let. Na testovacie lety dokonca už vybrali štyroch astronautov, ktorí sa priebežne pripravujú na skúšku oboch modulov. Je to Doug Hurley, Eric Boe, Bob Behnken a Sunita „Suni“ Williamsová.

Zánik sondy Cassini

Sonda Cassini.
Sonda Cassini.
NASA

Cassini obieha okolo planéty Saturn už od roku 2004. Tento rok bude pre ňu posledný a naplánovala si naozaj dramatické finále. V polovici septembra sa ponorí do hlbších a minimálne preskúmaných vrstiev atmosféry plynového obra, kde zanikne. Stane sa tak takmer presne po dvadsiatich rokoch od jej vypustenia a po vyše 12 rokoch skúmania Saturnu. Jej misia stála vyše tri miliardy dolárov a počas nej okrem iného objavila 10 nových mesiacov Saturnu a vypustila aj zostupový modul Huygens, ktorý v januári 2005 úspešne pristál na Titane, Saturnovom najväčšom mesiaci. Na Zem počas svojej existencie poslala približne 600 GB dát, v rámci nich aj približne 380-tisíc fotografií.

Prvý štart megarakety

Raketa Falcon 9.
Raketa Falcon 9.
SpaceX

Modul Dragon vynáša do vesmíru súkromná raketa Falcon 9, taktiež produkt spoločnosti SpaceX. V nej však pracujú aj na oveľa väčšej rakete, nazývanej Falcon Heavy, ktorá bude najvýkonnejšou raketou na svete. Do vesmíru bude schopná vyniesť nie šesť- alebo sedemtonový náklad, ale na nízku orbitu dokáže dostať až 54 ton a na geostacionárnu dráhu polovičný náklad. Američanom takáto „ťažkotonážna“ raketa chýba ako soľ. Falcon Heavy pôvodne mala už na prelome rokov 2015 a 2016 vyniesť v rámci prvého komerčného letu satelity Intelsat. Nakoniec sa jej vývoj pozdržal a do vesmíru sa prvýkrát dostane zrejme v priebehu tohto leta.

Éra vesmírnej turistiky

Modul New Shepard.
Modul New Shepard.
Blue Origin

Blue Origin je spoločnosť, za ktorou stojí Jeff Bezos, miliardár a zakladateľ Amazonu, najväčšieho internetového obchodu na svete. Spoločnosť vyvíja modul New Shepard, ktorý by mal slúžiť ako nákladný alebo pilotovaný pre šesťčlennú posádku. Respektíve v ňom možno variabilne meniť počet astronautov a veľkosť nákladného priestoru. Vývoj modulu už pokročil natoľko, že koncom apríla v roku 2015 absolvoval prvý testovací let a po ňom nasledovali štyri ďalšie. V tomto roku by sa mal uskutočniť jeho prvý let s posádkou, presný dátum štartu zatiaľ nie je známy. Prví platiaci pasažieri by sa s ním mali dostať do vesmíru už v roku 2018.