Na krídlach fantázie: Virtuálna realita vás prenesie do úplne novej dimenzie

Vstúpte do počítačovej hry: Vďaka tejto technológii prestanete vnímať rozdiel medzi skutočnosťou a virtualitou

V Trnave otvorili unikátnu hernú arénu, ktorá vás prenesie do úplne novej dimenzie. Nič podobné u nás, ani v susednom Česku zatiaľ nenájdete...

Tajný sen hráčov vstúpiť do sveta počítačových hier sa konečne stáva skutočnosťou aj na Slovensku. Virtuálna realita nám už umožňuje nielen vnímať 360-stupňový priestor, akoby bol skutočný, ale dokonca vstúpiť, pohybovať sa, či bojovať v digitálnom prostredí. Prijať úlohu hrdinov, ktorých sme doteraz mohli ovládať len myšou, či konzolou a na vlastnej koži ochutnať úplne novú dimenziu.

Prvou lastovičkou na Slovensku sa stala Heroes Laser Aréna v bývalej sladovni v Trnave, kde si nadšenci VR technológií vychutnajú doteraz neznámu formu adrenalínu.

Brána do fantázie

Tou najlákavejšou novinkou sú dve špeciálne plošiny - virtualizéry, vďaka ktorým celkom prestanete vnímať rozdiel medzi skutočnosťou a virtualitou. Stanete sa súčasťou fantazijného prostredia, kde sa nielen slobodne pohybujete, ale tiež vykonávate rôzne činnosti, zápasíte s imaginárnymi, alebo ozajstnými súpermi.

Ako to funguje? "Plošiny sa skladajú z troch častí," vysvetľuje majiteľ arény Miloš Magula.

"Spodná kruhová základňa je vybavená pohybovými senzormi a akcelerometrom. Senzory snímajú pohyb chodidiel, pričom rozpoznávajú typ, veľkosť, smer aj rýchlosť krokov. V strednej časti je kruh, kde je upevnený človek a otočný 360°- stupňový mechanizmus, umožňujúci zmenu smeru pohybu. Tretiu časť tvoria výškové senzory, ktoré dokážu určiť či osoba stojí, čupí alebo skáče." Plnohodnotná zábava tretieho tisícročia tak môže naplno začať.

Nekonečné možnosti

Virtualizér hráčovi poskytuje maximálnu možnú voľnosť, pričom každý jeho pohyb prenáša do digitálnej podoby. Helma na hlave poskytuje 360 stupňový vizuálny afekt, slúchadlá mu zas doprajú plnohodnotný priestorový zvuk. Hranice skutočnosti sa mažú a prienik do matrixu je takmer dokonalý...

„Tieto plošiny sú niečím, čo doteraz fanúšikovia hier a virtuálnej reality nezažili. Nejde len o pozeranie, či malý pohyb na uzavretej ploche. Je to naozaj iná dimenzia,“ pokračuje Magula. "Plošiny dokážu nasimulovať množstvo najrôznejších situácií a možnosti ich využitia sú skoro neobmedzené."

Dodáva, že virtualizéry neobohacujú len svet hier. Už dlhšie sa využívajú vo vede, výskume, medicíne, na tréning záchranárov, ale aj pre výcvik špeciálnych vojenských jednotiek.

Rôzne typy virtuálnych realít sú v trnavskej aréne rozdelené do niekoľkých miestností. Okrem zážitkov na unikátnych plošinách si v nich môžete zajazdiť v rýchlych autách, pretekať s priateľmi, uhýbať sa raketám letiacim proti vám, balansovať na horskej dráhe, alebo strieľať agresívnych mimozemšťanov. To všetko, samozrejme, v umelom, neskutočnom, avšak mrazivo realistickom prostredí.

  • peg
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček