Vtákom voňajú plasty: Kŕmia nimi aj mláďatá

Čo morské vtáky láka na konzumáciu plastov, ktoré sa často nájdu v žalúdku uhynutých operencov? Podľa amerických vedcov vtáky na odpadkoch plávajúcich na hladine mora láka to, že voňajú ako ich potrava, napísal spravodajský server The Guardian.

Štúdia, ktorú viedol Matthew Savoca z Kalifornskej univerzity, zistila, že plávajúce plastový odpad akumuluje riasy a vydáva pach veľmi podobný krillu, ktorým sa rad morských vtákov živí. To by mohlo vysvetliť, prečo druhy, ktoré napríklad ako albatrosy a čajky spoliehajú pri love predovšetkým na svoj čuch, sú značne náchylné k prehltnutiu kusu plastu.

Osem miliónov plastov ročne

„Zvieratá zvyčajne majú dôvod pre rozhodnutia, ktoré robia. Ak chceme skutočne zistiť, prečo zvieratá v oceáne nepohrdnú vo svojom jedálničku ani plastmi, musíme premýšľať o tom, ako nachádzajú potravu,“ povedal Savoca.

Rozsah znečistenia plasty sa na celom svete neustále zvyšuje. Jedna zo štúdií zverejnených v minulom roku odhadla, že ročne sa do oceánu dostane asi osem miliónov ton plastov, čo je dosť na pokrytie každého decimetra všetkých pobreží na svete.

Je známe, že vtáky a ďalšie morské tvory vrátane korytnačiek a rýb prehĺtajú plasty. To môže viesť k poškodeniu ich vnútorných orgánov, spôsobiť nepriechodnosť čriev, alebo hromadenie chemických látok v ich tkanivách. Predchádzajúce štúdie odhalili, že niektorí vtáky kŕmia kúskami plastu i svoje mláďatá, pretože si je pravdepodobne pletú s potravou.

Je známe, že vtáky a ďalšie morské tvory vrátane korytnačiek a rýb prehĺtajú plasty.
Je známe, že vtáky a ďalšie morské tvory vrátane korytnačiek a rýb prehĺtajú plasty.
TASR

Je známe, že vtáky a ďalšie morské tvory vrátane korytnačiek a rýb prehĺtajú plasty. Foto: TASR

Stravníci, na večeru

Aby zistili, čo vtáky k plastovým odpadom priťahuje, vzali vedci guľôčky vyrobené z troch najbežnejších druhov plastu – z dvoch hustotou odlišných typov polyetylénu a z polypropylénu.

Guľôčky zašili do sieťových vrecúšok a priviazali k bójkam, aby zabránili ich prehltnutiu voľne žijúcimi živočíchmi, a potom ich vypustili do oceánu v zálivoch Monterey a Bodega pri kalifornskom pobreží.

O tri týždne neskôr vedci guľôčky vylovili a ich zápach analyzovali na Kalifornskej univerzite, aj v Ústave pre vedecký výskum vína a potravín, kde vedci obvykle skúmajú chemické pozadia rôznych vôní a chutí vína.

Výsledky ukázali, že plasty vylučujú zlúčeninu síry dimethylsulfid (DMS), ktorá je spojená s riasami, ktoré plávajúce plasty pokryli. Ten istý tím už skôr zistil, že práve DMS je chemikália, ktorá pre niektoré druhy morských vtákov predstavuje spúšťací impulz k hľadaniu krillu. Je teda niečím, ako vtáčia verzia zazvonenia zvolávajúceho stravníkov na večeru. A plasty tento spúšťací signál imitujú.

V ďalšej časti svojej vedeckej analýzy došli autori štúdie k záveru, že morské vtáky z rádu víchrovníkotvaré, kam patria spomenuté albatrosy a čajky, ktoré využívajú pach DMS, aby našli potravu, s takmer šesťkrát vyššou pravdepodobnosťou prehltnú plasty ako ostatné vtáky.

Vianočné tipy na darček