Dionýz Bezák v akcii: Presne vie, kde chytiť, ako ohnúť, koľko pritlačiť.

Vyháňač bolesti: Zatočí so zdravotnými problémami, zázraky však nesľubuje

Liečiteľ Dionýz Bezák zatočí s mnohými zdravotnými problémami, zázraky však nesľubuje.

Vyhýba sa rozhovorom do médií, lebo nestojí o popularitu. Stretli sme sa s ním náhodou a hneď nás očarila jeho priamočiarosť a pracovné nasadenie. O sebe neprezradí nič, ale o chybných diagnózach a možnostiach pomoci nemlčí. Aj keď… Radšej nám svoju prácu predviedol, ako by mal o nej hodiny rozprávať. Dionýz Bezák sa už takmer dvadsať rokov venuje čínskej a alternatívnej medicíne. Ako hovorí, spokojní pacienti zbavení bolestí sú jeho najlepšou reklamou.

Prečíta vám tvár

Len čo si podáme ruky, začne skenovať pohľadom. „Budete mať úspech. Vyhrabete sa z každého problému, máte to dané,“ povie len tak mimochodom. Pridá ďalšie informácie vyčítané z čŕt mojej tváre.

Vypýta si dátum narodenia. „Máte v ňom tri jednotky. U vás človek nevie, na čom je, najmä chlap. Aj keď máte rada, neviete city vyjadriť,“ dozvedám sa. Vymenoval roky, v ktorých som prešla zmenami. Sedelo to.

Áno, aj takto diagnostikuje. „Máte jazyk, zuby, tvár… Všetko je tam popísané ako v knihe. Napríklad sa dá zistiť, po ktorom z rodičov ste viac zdedili. Ľavá strana je otec, pravá mama. Teda ak máte nos nahnutý doľava, ste po otcovi,“ vysvetľuje. Na človeku si všíma oči, uši aj nepatrnú nesúmernosť, tvar jednotlivých častí tela. Niekedy k nemu prídu ľudia s nepresnou diagnózou, preto si ju radšej stanoví sám.

Vyvracia migrény

Najviac pracuje s problémami pohybového aparátu. Ale príčiny podľa neho treba hľadať inde než v boľavom mieste. „Bolesti kolena sú z obličiek a zväčša do kríža - ľavá oblička súvisí s pravým kolenom, pravá zase s ľavým,“ objasňuje.

Dokonca má vlastné vysvetlenie migrén, ktoré sú u nás také rozšírené. „Je to zvláštny názov. Buď máte bolesti po stranách hlavy a tie súvisia s problémami so žlčníkom. Alebo cítite bolesť akoby za očami a to naznačuje problém s močovým mechúrom,“ vysvetľuje.

Český terapeut tvrdí, že príčinou pohybových problémov nie sú zápaly, ale skrátené svaly. „Keď dáte teplo na miesto, ktoré je akože zapálené, tak by vám to muselo urobiť zle. Lenže zväčša to, naopak, pomôže. Zápalom to volajú preto, aby sa predávali lieky,“ poznamená.

Liečivá gymnastika: Trochu to bolí, hovorí Adriana.
Liečivá gymnastika: Trochu to bolí, hovorí Adriana.
Martin Domok

Liečivá gymnastika: Trochu to bolí, hovorí Adriana.Foto: Martin Domok

Strach súvisí s obličkami

„Ku mne klienti chodia maximálne trikrát. Ale pri niektorých poškodeniach či ochoreniach im nesľubujem nemožné,“ priznáva terapeut. „Každý má svoj spôsob liečenia - buď to funguje, alebo nie. Sú ľudia, ktorí pekne rozprávajú a majú veľa peňazí, ale málo výsledkov,“ nešetrí rôznych podvodníkov v oblasti alternatívnej medicíny.

Má za sebou rozsiahle štúdium i prax v zahraničí. Dionýz Bezák najprv začal študovať rôzne knihy o tradičnej čínskej medicíne a potom absolvoval inštitút akupunktúry. Na Slovensku však môžu túto päťtisícročnú čínsku liečebnú metódu vykonávať jedine odborníci s medicínskym vzdelaním. „Je to farizejčina. Nech sa pozrú do pírsingových štúdií, kde dávajú pírsing do pupka či na klitoris. To nikomu nevadí,“ na chvíľu sa rozhorčí.

Alternatívnou medicínou, ktorú praktizuje, sa dajú podľa jeho slov napraviť fóbie, ale aj poruchy sluchu či čuchu. „Človek trpí neodôvodneným strachom zväčša vtedy, keď má slabé obličky. Splín, melanchólia súvisia so slezinou. Záchvaty šialenstva alebo epilepsia naznačujú súvislosť s močovým mechúrom,“ vysvetľuje. Pridá aj ďalšie zaujímavosti - mladí ľudia plní energie by mali nosiť viac striebra, lebo odoberá energiu, a starší zase zlato, ktoré ju dodáva.

Bankovanie

Dionýz Bezák žije od rozdelenia republík v Česku. „Nepotrebujem tu popularitu, zo Slovenska som odišiel v roku 1992 a som český občan,“ odbíja nás rodák z Kremnice. Nie, nie je nevrlý, len si súkromie prísne stráži. Raz za čas sa však vracia na Slovensko. My sme ho zastihli v jednom salóne krásy a zdravia v bratislavskom Ružinove.

Aj Adriane už niekoľkokrát pomohol. Štryidsiatnička má skoliózu, takže sa často trápi s bolesťami chrbtice. Bankovanie, jednu z najstarších metód tradičnej čínskej medicíny, prvýkrát vyskúšala až počas našej návštevy. Podtlak v banke vtiahne časť kože do banky a spôsobí silné prekrvenie a prehriatie; tým dochádza k zvýšenému okysličovaniu bunkového tkaniva a úľave.

„Odstraňujú sa ním napríklad bolesti krížov,“ hovorí terapeut a na Adrianin zadok priloží nádoby zo silného číreho skla, ktoré do seba vtiahnu kus tela. Okraje nádob však najprv ohreje nad ohňom zo zapaľovača.

„Trochu to bolí,“ hovorí Bratislavčanka. „Ale nie je to nič neznesiteľné,“ dodá. Každý človek reaguje inak. Niekomu sa bankovaním vytvoria veľké fialové fľaky, inému zostanú minimálne stopy. „Bolesť aj fľaky po bankách súvisia s nastavením človeka, jeho pohodou. Ak je unavený, bude zvládať bankovanie o niečo horšie. Keď sa však koža človeka začne hneď farbiť, dávam banky preč. Niektorí starší ľudia to zvládajú lepšie ako mladí, ktorí sú plní stresov a napätia. A Ázijci sú celkovo proti bolesti oveľa odolnejší než my,“ pripomenie Dionýz Bezák.

Bankovanie: Terapeut pomáha Adriane odstrániť bolesti chrbta.
Bankovanie: Terapeut pomáha Adriane odstrániť bolesti chrbta.
Martin Domok

Bankovanie: Terapeut pomáha Adriane odstrániť bolesti chrbta.

Foto: Martin Domok

Liečivá gymnastika

Na pohľad zaujímavo pôsobia aj thajské cviky, ktorými napráva pohybový aparát. Presne vie, kde chytiť, ako ohnúť, pritlačiť. Chvíľami sa zdá, že túto zvláštnu gymnastiku Adriana nevydrží. Zvládla. „Veľmi sa mi po tých cvikoch uľaví. Skolióza je nezvratný stav, ale aspoň sa na chvíľu zbavím bolestí,“ vysvetľuje nám mladá žena.

„Thajské cviky robí kadekto, ale najprv treba človeka rozmasírovať, aby svaly povolili. Až potom môžeme začať,“ zdôrazňuje terapeut. „Ľudia chodia z tých thajských masáží dobití a to nie je správne,“ dodá.

Ponúka zostavu cvikov, ktoré sú vhodné pre všetkých. „Samozrejme, nie pre tých, ktorí sú extrémne nepohybliví alebo majú 150 kilogramov,“ dodá a pokračuje v inštrukciách smerom k Adriane. „Ľahni si na brucho, ruky vedľa tela, výdych… A tam to teraz lupne…“ Klientka poslúchne a po všetkých procedúrach odchádza síce s fľakmi na tele po bankovaní, ale so spokojným úsmevom na tvári.

My sme zase boli svedkom práce muža, ktorý sa odmieta fotiť, o sebe nehovorí, ale svoju terapeutickú prácu a liečenie prežíva naplno. „Je veľmi sčítaný, naozaj sa v problematike orientuje, vie diagnostikovať a určiť správnu metódu, ktorá pomôže,“ pochvaľuje si Adriana.