Vylieči rakovinu jediná injekcia? Stačí presvedčiť imunitný systém

Britskí vedci vyhlásili, že našli Achillovu pätu rakoviny a sme na začiatku novej éry v liečbe nádorov.

Ak do dvoch rokov nebudeme takto liečiť rakovinu, zavesím svoju profesiu na klinec a pôjdem robiť niečo iné, - zastrája sa britský profesor Charles Swanton, ktorý celý život venoval výskumu zhubnej choroby.

Vedci z University College v Londýne tvrdia, že našli Achillovu pätu tejto zákernej choroby a vytvoria nový, revolučný spôsob liečby. Je možné, že v budúcnosti pacientov zbaví nádoru jediná injekcia?

Vedci veria, že takto by mal vyzerať ďalší pokrok vo využívaní imunoterapie pri liečbe rakoviny. Sú presvedčení, že našli možnosť, ako naviesť imunitný systém, aby zničil nádorové bunky.

Príliš drahé?

V budúcnosti by pacienti mohli dostať terapiu šitú na mieru, ktorá dokáže vypátrať a zničiť každú rakovinovú bunku v tele. Najväčší optimisti tvrdia, že nádory by takto mohli liečiť onedlho. Dokonca sľubujú, že mnohé by nový liek zlikvidoval úplne.

Nevýhoda je, že nová liečba by bola veľmi drahá. O jej význame zatiaľ možno len špekulovať, pretože na ľuďoch ju nikto netestoval. Vedci však dúfajú, že nový prístup pomôže nielen pacientom v prvých štádiách choroby, ale aj ľuďom, ktorým rakovinové bunky zasiahli celý organizmus.

Napriek obrovskému pokroku v medicíne má rakovina stále na svedomí milióny ľudských životov ročne. Mnohé zo „zázračných nových liekov“ pridajú chorým priemerne len niekoľko týždňov života navyše. Využitie vlastného imunitného systému pacienta, ktorý by zabojoval proti bunkovému bujneniu, by malo priniesť výraznejšie výsledky.

Budúcnosť: „Vakcínu by mohol lekár podať v každom štádiu choroby,“ hovorí spoluautor štúdie profesor Charles Swanton. Foto: internet

Čítajte viac:

Prečo je cena novej generácie liekov proti rakovine závratne vysoká?

Rakovinové bunky sa rôznia

Experti z londýnskej University College hľadali odpoveď na otázku, prečo momentálne dostupná liečba, napríklad chemoterapia, dosahuje obmedzené výsledky. Prišli k záveru, že je chyba považovať tumor za zhluk identických buniek, pretože časom sa menia a mutujú.

Dnes dostupné lieky sa sústreďujú na boj s jedným druhom rakovinových buniek. Ak sa tie priveľmi zmenia, liek, ktorý zaberal, prestane účinkovať.

A hoci sa zdá, že sa podarilo rakovinové bunky vykynožiť, niekoľko veľmi pozmenených môže zostať ukrytých v organizme a choroba sa vráti. „Rakovina je ako pohyblivý terč, preto je náročné dostať nádor pod kontrolu,“ vysvetľuje Marco Gerlinger z Inštitútu na výskum rakoviny.

Niektoré odolné mutácie sa nájdu na každej rakovinovej bunke v tumore a vedci teraz našli spôsob, ako ich identifikovať. Pribúdanie mutácií môžeme prirovnať k rastu stromu. Základné tvoria jeho kmeň a ďalšie sa rozvetvujú do všetkých strán. Voláme to heterogenita rakovinových buniek.

V novej štúdii sa podarilo identifikovať práve rovnaké „základné“ bunky tumoru. Tím vedcov teraz navrhuje dva spôsoby, ako ich napadnúť a zneškodniť. Pri prvom ide o využitie bielych krviniek.

Niektorí pacienti s rakovinou pľúc majú v tele biele krvinky, ktoré s chorobou bojujú a perfektne sa hodia práve na likvidáciu bežných buniek nádoru. V budúcnosti by mohli práve tieto krvinky pacientovi odobrať, v laboratóriu ich rozmnožiť a následne vpichnúť naspäť do pacientovho tela.

Druhá možnosť je použiť informácie o mutácii na vytvorenie lieku, ktorý by organizmu „prikázal“ s rakovinou bojovať. Táto vakcína by bola pre každého pacienta jedinečná. Zdá sa, že tento prístup je úspešný najmä v prípade rakoviny pľúc a kože. Existuje však nádej, že pomôže aj pacientom s inými nádormi vrátane rakoviny prsníka a prostaty.

Vakcínu by mohol lekár podať v každom štádiu choroby. Spoluautor štúdie profesor Charles Swanton je v tomto veľmi optimistický. „Niektoré terapie, ktoré využívajú na boj s rakovinovými bunkami imunitný systém a jeho biele krvinky, sú už dnes k dispozícii a dosahujú úžasné výsledky. Dáva nám to nádej, že budeme môcť bojovať aj s pokročilými štádiami rakoviny.“

Čítajte viac:

Ožarovanie protónom: Najmodernejšia liečba rakoviny je tu

Nezaberú vždy

„Myslíme si, že o pár rokov by sa imunoterapia mohla používať v takej miere ako dnes chemoterapia,“ myslí si profesor Swanton. Dúfa, že spolu s inými vedcami konečne našli Achillovu pätu zákernej choroby.

„Medicínu to privádza k jej absolútnym hraniciam, kde by mohol mať každý pacient jedinečnú liečbu ušitú na mieru presne pre neho.“

Žiaľ, napriek sľubom imunoterapia nezaberie u každého. Pravda je, že ľudia sa už mnoho rokov pokúšajú ovplyvniť a smerovať imunitný systém tak, aby ničil tumory, ale vakcíny zatiaľ vždy zlyhali. Problém by mohol byť práve to, že „trénujú“ imunitný systém na ničenie nesprávneho nepriateľa, keďže bunky môžu rýchlo a výrazne meniť svoj genetický materiál.

Nevýhoda je, že individuálna liečba bude veľmi nákladná. Ani dnešné lieky však nie sú lacné. „Imunoterapia by navyše mala zničiť všetky rakovinové bunky v tele, umožniť pacientovi vrátiť sa do práce a znovu ekonomicky prispievať do zdravotného systému,“ hovorí profesor Peter Johnson z britského Ústavu na výskum rakoviny.

Čítajte viac:

Lymfóm sa dá liečiť najlepšie zo všetkých onkologických diagnóz

Kuvičie hlasy

Nie všetci vedci tlieskajú. Tvrdenie, že liečbu rakoviny máme na dosah ruky, považujú za prehnané. Štúdia umožňuje len hlbšie pochopiť, ako imunita a rakovina sú prepojené. Ešte stále existuje riziko, že metóda nebude fungovať. V každom prípade bude drahá. A vytvoriť ju špeciálne pre pacienta môže trvať aj rok, čo už oslabený organizmus nemusí vydržať.

Nádej však žije, pretože niektoré imunoterapeutické postupy fungujú skvele. Akoby imunitnému systému odstránili brzdy a dali mu tak voľnosť s rakovinou bojovať. Kombinácia odstránených bŕzd a prevzatia volantu imunitného systému tak, ako navrhuje táto štúdia, by mohla zachrániť životy.

Vianočné tipy na darček