Digitálny trojrozmerný model, nazvaný Big Brain, vznikol z tisícov tenkých kúskov mozgu 65-ročnej ženy.

Z mozgu dôchodkyne vznikol 3D atlas s dokonalým rozlíšením

Revolúciu v medicínskych učebniciach prinesie digitálny model ľudského mozgu, ktorý vznikol neobvyklou metódou.

Tím nemeckých vedcov zostavil nový, revolučný atlas ľudského mozgu, ktorý umožní odborníkom detailnejšie štúdium tohto orgánu. Informáciu o digitalizovanom trojrozmernom atlase zverejnil prestížny časopis Science.

Modelom bol mozog zomrelej 65-ročnej ženy. Autori projektu ho rozdelili na 7400 ultratenkých vrstiev, nafarbili ich pre zvýraznenie jemných partií a každú sekciu vyfotografovali. S použitím počítača potom zo získaných obrázkov vytvorili digitálne trojrozmerný model.

Takéto ultratenké vrstvy ľudského mozgu poslúžili na vytvorenie digitálneho modelu. Foto: ČTK

Perfektné rozlíšenie

Rozlíšenie obrázkov je podľa autorov projektu jemnejšie ako ľudský vlas. Na obrázkoch je možné rozoznať zhluky mozgových buniek a dokonca aj jednotlivé väčšie bunky.

K modelu bude mať prístup komunita neurológov po celom svete. Podľa Katrin Amuntsovej z düsseldorfskej univerzity bola darkyňa mozgu zvolená podstate náhodne, jedinou podmienkou bolo, že mozog musí byť zdravý.

Nápad rozrezať ľudské telo v záujme detailného štúdia nie je nový. Už pred dvadsiatimi rokmi vedci na študijné účely rovnakým spôsobom "rozkrájali" a vyfotografovali celé telo muža a ženy.


  • ČTK
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní