Za explóziou AIDS nebol len sex: Nahrala mu malária i darcovstvo krvi

Ako sa skutočne začala epidémia AIDS? Nová kniha mapuje históriu smrtiaceho vírusu HIV od jeho počiatkov v dažďovom pralese v Kamerune v roku 1908.

Pacient Nula – tak nazval žurnalista Randy Shilts v knihe o histórii AIDS muža, o ktorom sa verilo, že priniesol do Spojených štátov vírus HIV. Volal sa Gaëtan Dugas, bol stewardom Air Canada a trpel chorobou, ktorej sám hovoril „rakovina gayov“.

Homosexuál, ktorý strávil veľa času na cestách po celkom svete a mal nechránený styk aj potom, ako mu chorobu diagnostikovali, nakazil pravdepodobne viac ako 40 ľudí.

Bol to však on, čo priniesol HIV do Ameriky? – pýta sa v novej knihe s názvom „Šimpanz a rieka: Ako sa AIDS vynoril z afrického dažďového pralesa“ autor David Quammen. Podľa neho dorazil vírus, ktorý oficiálne uznali v roku 1980, do USA oveľa skôr. V čase, keď bol Dugas ešte adolescent. Autor v knihe prináša chronológiu toho, ako sa HIV prvýkrát preniesol na človeka a ako sa postupne šíril ďalej.

Nešťastný lovec a mucha tse-tse

Počiatky pliagy menom AIDS siahajú do roku 1908. V dažďovom pralese juhovýchodného Kamerunu sa preniesol zo šimpanza na človeka. Pravdepodobne pri love. Muž, ktorého Quammen nazýva „lovec“, sa pokúšal uloviť šimpanza infikovaného vírusom. Zrejme sa sám poranil a infikoval pri kontakte opičej krvi so svojou ranou na koži.

V priebehu rokov 1910 – 1920 sa vírus z „lovca“ šíril ďalej. Najmä pohlavným stykom. V rokoch 1920 až 1950 koloniálne úrady v Afrike rozbehli masívnu zdravotnícku kampaň na liečbu tropických chorôb. Ako konštatuje Quammen, jedno nakazenie bodnutím muchy tse-tse si vyžiadalo 36 injekcií a tri roky liečby.

Injekčné striekačky a ihly však boli nedostatkovým tovarom a používali sa opakovane. „Takto použité ihly mohli nakaziť, povedzme, stovky ľudí. Sexuálny prenos sa postaral o zvyšok,“ cituje Quammena americký denník New York Post.

Konžská metropola Kinshasa (vtedy Léopoldville) zažívala v rokoch 1940 – 1960 populačnú explóziu. Počet obyvateľov v tomto období narástol z 49 tisíc na 400 tisíc. Choroba sa šírila ďalej.

Darcovstvo je zradné

V roku 1960 sa Belgicko náhle vzdalo kolónií v Kongu. Do krajiny začali prúdiť francúzsky hovoriaci Haiťania. „Keď sa časť z nich vrátila späť na Haiti, spolu so spomienkami na Kongo si priniesli aj vírus HIV,“ píše Quammen. Z Haiti do USA bolo už len na skok. Postarali sa o to najmä kontajnery krvnej plazmy, ktoré boli z kliniky na Haiti začiatkom 70-tych rokoch exportované do Spojených štátov.

Choroba vyčíňala v Amerike desať rokov predtým, než si to niekto všimol. Dostala sa najprv k hemofilikom, ktorých napumpovali infikovanou darcovskou krvou. Postupne prešla na narkomanov a šírila sa medzi nimi prostredníctvom spoločných ihiel. Sexuálne sa prvýkrát preniesla zrejme homosexuálnym stykom Američana a Haiťana, myslí si Quammen.

V 80-tych rokoch, keď boli zaznamenané prvé smrteľné prípady v dôsledku HIV a začalo sa hovoriť o AIDS, bolo vírusom nakazených už neuveriteľných 78 miliónov ľudí.

Vianočné tipy na darček