Armageddon: Vo filme sa o asteroid postaral Bruce Willis.

Zabránia armageddonu: Európska vesmírna agentúra chce trafiť asteroid

Bruce Willis v roku 1998 zachraňoval svet pred asteroidom vo filme Armageddon. V roku 2022 si podobnú záchranu vyskúša Európska vesmírna agentúra ESA. Vyšle misiu, ktorá má preveriť možnosti obrany proti asteroidom.

Pád meteoritov v Rusku a následný tesný prelet asteroidu 2012 DA14 ukázal, že takúto obranu naozaj potrebujeme. ESA pritom na plánovaní misie pracuje už dva roky.

V týchto dňoch jej vybrali cieľ. Bude ním binárny asteroid Didymos, ktorý tvoria dve veľké skaly. Menšia, 150-metrová, obieha okolo väčšej s priemerom 800 metrov.

K útoku dôjde v roku 2022, keď sa Didymos dostane relatívne blízko k Zemi – na vzdialenosť 11 miliónov kilometrov. Je to najbližší asteroid s takýmito rozmermi, preto ho zvolili za terč.

Aj útok na asteroid bude „binárny“. Vykonajú ho dve sondy. Jedna z nich narazí do menšej skaly rýchlosťou okolo 23-tisíc km/h.

Druhá sonda bude náraz a jeho následky zblízka pozorovať. Asteroid budú pred zásahom aj po zásahu sledovať aj teleskopy zo Zeme.

Chcú ho vychýliť

Vo filme Armageddon zlikvidovali asteroid pomocou atómovej bomby, ktorú naň Bruce Willis umiestnil a odpálil.

Cieľom misie s názvom AIDA však nie je asteroid zničiť, na to by samotný náraz sondy nestačil.

Vedci chcú otestovať, ako možno zmeniť dráhu takejto vesmírnej skaly. Okrem ESA sa na misii bude podieľať aj americká vesmírna agentúra NASA.

V USA vyrobia sondu, ktorá asteroid zasiahne, v Európe materskú loď, ktorá to bude monitorovať.

Asteroid 65803 Didymos

  • Je binárny, tvoria ho dve skaly.
  • Väčšia má 800 metrov, menšia 150 metrov.
  • Tá menšia obehne okolo tej väčšej raz za necelých 12 hodín vo vzdialenosti 1,1 km.
  • Objavili ho v apríli 1996, v novembri 2003 sa priblížil na 7,18 milióna km k Zemi.
  • V roku 2022 sa priblíži na 11 miliónov km.

  • bar
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní