Kostra tvora s názvom Tyrannoneustes lythrodectikos ležala sto rokov v poľovníckom múzeu Glasgowskej univerzity.

Zaprášené kosti v kúte múzea patrili vražednému dinodelfínovi

Kostra neznámeho tvora, ktorú uchovávali v poľovníckom múzeu Glasgowskej univerzity neuveriteľných sto rokov, patrila nebezpečnému predátorovi. Prehistorický superdravec by mohol byť chýbajúcim článkom medzi pravekými krokodílmi a dnešnými kosatkami.

Takmer storočie ležala v tmavom kúte múzea veľká kopa zaprášených starých kostí. Pri meste Peterborough na východe Anglicka ich začiatkom 20. storočia našiel amatérsky paleontológ. Odvtedy ležali takmer nepovšimnuté, kým nedávno časť kostry spolu s čeľusťami a zubami nezaujala pozornosť odborníkov Edinburgskej univerzity. Tí po dôkladnom skúmaní prišli k záveru, že fosílie by mohli pochádzať zo superdravca, ktorý v pravekej prírode zastával úlohu krvilačného tyrana.

Trúfal si na väčších

Tvor s príznačným názvom Tyrannoneustes lythrodectikos pred 165 miliónmi rokov terorizoval teplé jurské moria v blízkosti britského pobrežia. Ide o jedného z najstarších svetoznámych superpredátorov, ktorý bol schopný zaútočiť na korisť väčšiu ako on sám. Morský krokodíl meral deväť metrov a vyzeral ako kríženec žraloka a delfína, uvádza najnovšie číslo časopisu Journal of Systematic Paleontology.

Plaz bol podobný delfínovi, dravosťou konkuraoval žralokom. Foto: mrwhite.net

V období, keď tvor žil, bola časť Európy zaplavená morom, v ktorom sa nachádzalo množstvo veľkých ostrovov. V plytkých vodách pri pobrežiach žil tyrannoneustes spolu s mnohými ďalšími morskými plazmi – vrátane pliosaurov, plesiosaurov a ichthyosaurov. Vedci sa domnievajú, že „delfínožralok“ by mohol plniť úlohu chýbajúceho článku medzi morskými krokodílmi a súčasnými kosatkami. „Tento objav posúva naše chápanie evolúcie morských plazov,“ cituje Marka Younga z výskumného tímu portál dailymail.co.uk.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní