Samé pozitíva: Milovanie vyvoláva pozitívne emócie. Zdá sa, že hormón lásky ovplyvňuje, ako vnímame svet a čomu veríme.

Zázračné účinky hormónu lásky: Viac sexu, viac viery

Vedci prišli s novou teóriu, podľa ktorej hormón oxytocín spôsobuje u mužov, že viac veria v Boha. Treba podotknúť, že hormón lásky sa uvoľňuje počas sexu.

O priaznivých účinkoch milovania na telo i dušu sa už čo-to popísalo. Nový výskum americkej Duke univerzity v Severnej Karolíne naznačuje, že sex by mohol mať aj spirituálny význam. Vedci tvrdia, že práve sex môže zvýšiť vieru v Boha u mužov, píše Daily Mail.

Dôvodom je tzv. hormón lásky, ktorý sa vyplavuje pri sexe a okrem toho, že podporuje sociálne väzby, rozumej muchlovanie, altruizmus a pomáha pri pôrodoch, tiež stimuluje zvýšený pocit zbožnosti.

Kontrolná skupina dostávala od vedcov, buď placebo alebo dávku oxytocínu. Kým pri placebe nevykazovali chlapi vyššiu úroveň spirituality, muži, ktorí dostali hormón lásky, krátko po nástupe jeho účinku hlásili vyšší pocit duchovnosti, ktorý pretrvával.

Milovanie a viera: Oxytocín, ktorý sa vyplavuje pri sexe podľa vedcov podporuje vieru v Boha. Ilustračné foto: Július Dubravay

Podľa hlavnej autorky štúdie sociálnej psychologičky Patty Van Cappellenovej, sa zdá, že oxytocín je súčasťou spôsobu, akým naše telo podporuje duchovné presvedčenie, povedala pre univerzitný portál Duke Today.

Muži, ktorí si vzali hormón lásky častejšie hovorili, že spiritualita je dôležitou súčasťou ich života, pritom nie všetci to tvrdili aj predtým. Vyjadrili tiež pocit spolupatričnosti s inými ľuďmi a živými organizmami.

Vyzerá to tak, že oxytocín vyvoláva viac pozitívnych emócií, akými sú vďačnosť, nádej, inšpirácia, láska a pokoj. Avšak hormón nemal rovnaký vplyv na všetkých.

Vedci zatiaľ neštudovali účinky oxytocínu na ženskú zbožnosť, to treba ešte preveriť. „Spiritualita je zložitá a ovplyvnená mnohými faktormi. Avšak, zdá sa, že oxytocín ovplyvňuje to, ako vnímame svet a čomu veríme,“ dodala Van Cappellenová.

  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček