Aj v kozmetike: Možno vylieči parkinsona aj alzheimera. Ak nie, ostane omladzovacím prostriedkom na pleť. Foto: profimedia.sk

Zázračný vynález je na svete: Zbaví nás vrások a možno i rakoviny

Španieli vyvinuli technológiu, ktorá má brániť starnutiu a degenerácii buniek.

Chcú liečiť Parkinsonovu, Alzheimerovu chorobu alebo rakovinu. V tom horšom prípade poslúži ich metóda na ničenie starnúcich buniek aspoň na kozmetické účely. Tím španielskych vedcov priniesol inteligentný nanotechnologický vynález, ktorý raz možno bude základom rozvoja nových liečebných postupov proti starnutiu. Skladá sa z častíc, ktoré dokážu uvoľňovať lieky selektívne len v starnúcich bunkách. Cieľom nie je omladzovanie pleti. Konštruktéri novej technológie skôr myslia na liečbu chorôb, ktoré zahŕňajú degeneráciu buniek alebo tkanív. Patrí medzi ne rakovina, Parkinsonova, Alzheimerova choroba alebo progéria, smrtiaca porucha, pri ktorej začnú pacienti predčasne starnúť už v detskom veku.

Zázračná nanočastica

Nástroj, ktorý autori vyvinuli, pozostáva z nanočastíc, čiže niečoho, čo je veľké asi ako jedna desaťtisícina hrúbky nášho vlasu. Ich vonkajší povrch tvoria polopriepustné galaktooligosacharidy. Nájdete ich v niektorých potravinách alebo výrobcovia ich pridávajú do probiotík, ktoré kupujete v lekárni. V tele ich potrebujeme. Tenké črevo tieto cukry nedokáže spracovať, z čoho profitujú probiotiká. Znamenajú pre ne potravu. Až kým sa nedostanú do hrubého čreva, nezničí tieto látky nič. Vedci zrejme chceli využiť túto ich dobrú vlastnosť a urobili z nich nástroj, akýsi dopravný prostriedok, ktorého úlohou je priviesť liek do starnúcich alebo degenerujúcich buniek. Dôkazy nasvedčujú, že ide o prvý nástroj dopravy lieku na svete, ktorý smeruje len do vybraných buniek. „S pribúdajúcim vekom sa v organizme nahromadí veľké množstvo starnúcich buniek v orgánoch a v tkanivách a narúšajú ich správne fungovanie. Eliminácia týchto buniek by mohla znížiť výskyt chorôb spojených s degeneráciou. Naša práca ukazuje, že dokážeme vyvinúť cielenú liečbu,“ vyjadril sa José Ramón Murguía z Ústavu molekulárnej a bunkovej biológie rastlín vo Valencii.

Nanotechnologický vynález dokáže dopraviť liek len do starnúcich buniek, ostatné si nevšíma. Foto: Profimedia.sk

V miskách to funguje

Použiteľnosť nanotechnologického zázraku zatiaľ vedci neskúšali na človeku, dokonca ani na zvieratách. Napriek tomu si veria. Svoj vynález skúšali na tkanivových kultúrach u pacientov, ktorí majú progériu, zriedkavú chorobu rýchleho starnutia. Ich bunky obsahovali veľké množstvo istého enzýmu, ktorý je typický pre starnúce bunky. Vedci vyvinuli nanočastice, ktoré dokážu starnúcu bunku vďaka spomínanému enzýmu nájsť a zničiť. Je to niečo, ako keby ste v botanickej záhrade plnej kaktusov a kvitnúcich rastlín vypustili balóny. Prepichnú sa len po dopade na kaktus, iné rastliny im neublížia. Starnúce bunky sa prezradia svojím enzýmom. „Existuje veľký počet chorôb spôsobených predčasným starnutím tkanív, ktoré postihujú najmä mladých pacientov, a na ich liečenie neexistuje kvalitná terapia. Patrí medzi ne napríklad aplastická anémia alebo cirhóza pečene. Tieto nanočastice sú unikátnou príležitosťou selektívne doručiť liek do postihnutých tkanív a zachrániť ich životnosť a funkčnosť,“ vysvetľuje spoluautor štúdie Rosario Perona.

Ďalší krok

Aj keď nanočastice sú v medicíne veľkou výzvou a mnohí tvrdia, že aj budúcnosťou, optimizmus ešte môže autorov prejsť. Tkanivové kultúry sú skutočne len začiatkom výskumu. Nová technológia musí dokázať svoju účinnosť na zvieratách a, samozrejme, na konkrétnych pacientoch. Jednou z možností, ako produkt uplatniť, je krása. Technológia by mala pomôcť pri skrášľovaní pokožky a vlasov. Mohla by byť účinná pri vypadávaní vlasov, ktoré je spôsobené nahromadením starnúcich buniek.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní