Prvá: Tereškovová vyhrala konkurz spomedzi 400 pilotiek, ktoré vybrali.

Zem, tu Čajka: Pred 50 rokmi vzlietla do kozmu prvá žena Tereškovová

Celý svet si pripomína 50. výročie letu Valentíny Tereškovovej (76), prvej kozmonautky vo vesmíre. Byť tri dni v kozme a ešte k tomu obletieť Zem 48-krát však pre ňu vôbec nebolo jednoduché. Nejedla, tŕpli jej nohy, v kabíne sa cítila skľučujúco, no nevzdala sa! Vedomá si svojho poslania dotiahla misiu do konca.

Uspeli so psom Lajkou a uspeli aj s Jurijom Gagarinom. Sovieti si však posunuli latku vyššie a inakosť vesmíru sa rozhodli otestovať na ženskom organizme.

Nápad sa pozdával aj vtedajšiemu vodcovi Sovietskeho zväzu Nikitovi Chruščovovi.

Vyvolená

Vybrali viac ako 400 pilotiek z ruských aeroklubov a leteckých škôl. Po lekárskych prehliadkach a testoch sa výber zúžil na 5 favoritiek.

Posudzované okrem iných aj tajnou službou KGB absolvovali dva roky testov na centrifúge, cvičenie v simulovanom bezváhovom stave, museli ovládať teóriu pilotovania vesmírnych letov a v neposlednom rade sa zoznamovali s raketami a balistikou.

Ženu, ktorá 16. júna 1963 letela z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane, si vybral Chruščov osobne. A spravil dobre, lebo aj napriek záťaži a izolácii, ktoré kozmonautka vo vesmíre na palube Vostoku 6 zažila, sa po troch dňoch vrátila živá a zdravá.

Volací znak, ktorý vo vesmíre používala v spojení so Zemou, bol Čajka. Po návrate na Zem jej udelili titul Hrdinky ZSSR.


VIDEO Plus 7 Dní