Vagína sa čistí prirodzene. Umývaním rôznymi čistiacimi zmesami sa len narúša rovnováha vnútri pošvy.

Ženy to s intímnou hygienou preháňajú, vagína si vystačí sama: Toto si môžu privodiť

Ženy považujú intímnu hygienu za súčasť ich každodenného sprchovania. Vedci varujú, aby to nepreháňali. Nová štúdia zistila prepojenie so zákernou chorobou.

Prehnané umývanie ženských intímnych partií kozmetickými prípravkami by mohlo viesť k ohrozeniu zdravia. Nová štúdia podľa Daily Mail varuje, že to môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny vaječníkov.

Tichý zabijak

Podľa americkej štúdie vyplachovanie vagíny bežne dostupnými čistiacimi prostriedkami na to určenými môže až zdvojnásobiť riziko vzniku rakoviny vaječníkov.

Skoršie štúdie spájajú vaginálne umývanie s kvasinkovými infekciami, zápalovými ochoreniami a mimomaternicovým tehotenstvom. Výskumníci zistili tiež spojenie medzi intímnou hygienou a zníženou plodnosťou, HIV a ďalšími pohlavne prenosnými chorobami.

Až štúdia amerického Národného inštitútu pre výskum v oblasti environmentálneho zdravia poukázala na spojenie rakoviny vaječníkov s bežnou hygienou intímnych partií.

Profesorku epidemiológie na Kalifornskej univerzite Joellu Brownovú táto informácia zaskočila. Ako povedala, napriek tomu, že americkí pôrodníci a gynekológovia neodporúčajú, aby si ženy vyplachovali vagíny čistiacou kozmetikou, ženy vnímajú sprchovanie intímnych partií pozitívne.

Rakovina vaječníkov je známa ako tichý zabijak. Ženy často nemajú príznaky až kým choroba už nie je v pokročilom štádiu. Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb odhaduje, že 20-tisíc Američankám ročne diagnostikujú rakovinu vaječníkov a 14500 chorobe podľahne.

Tam dole sa to čistí samo

Nová analýza uverejnená v časopise Epidemiology sledovala 41-tisíc žien na celom území USA a Portorika od roku 2003. Analýza bola súčasťou tzv. sesterskej štúdie. Účastníčky malo od 35 do 74 rokov a sestre každej z nich bola diagnostikovaná rakovina prsníka. Do júla 2014 vedci napočítali 154 prípadov rakoviny vaječníkov medzi pozorovanými ženami.

Pri ženách, ktoré nahlásili, že si v priebehu roka pred vstúpením do štúdie vyplachovali intímne partie, sa riziko vzniku rakoviny vaječníkov takmer zdvojnásobilo. Autori sa ďalej zamerali na ženy, ktoré v rodine nemajú gény s karcinómom prsníka. Výsledky tu boli ešte markantnejšie.

Ako povedal hlavný autor Clarice Weinberg, zástupca riaditeľa bioštatistického výskumu v pobočke Národného inštitútu pre výskum v oblasti environmentálneho zdravia v Severnej Karolíne, doteraz žiadna štúdia neskúmala možný súvis medzi intímnou hygienou a rakovinou vaječníkov. Podľa neho exituje množstvo zdravotných dôvodov, preto sa tam dole prehnane neumývať.

Vagína sa čistí prirodzene. Umývaním rôznymi čistiacimi zmesami sa len narúša rovnováha vnútri pošvy. Jej vyplachovaním sa podľa amerického Úradu pre zdravie žien môžu škodlivé baktérie dostať až do maternice, vajcovodov a vaječníkov.

Brownová, ktorá viedla v roku 2016 štúdiu skúmajúcu motiváciu žien ohľadne intímnej hygieny hovorí, že v súčasnosti nájdeme množstvo prostriedkom, ktoré sú určené pre pošvu s rôznymi vôňami. Ženy ich podľa nej považujú za bežnú súčasť intímnej hygieny. Dôvodom na ich použitie bývajú sex aj naliehanie partnera. Upozorňuje však na to, že ide o kozmetiku a tá v Amerike nespadá pod rovnaký druh kontroly bezpečnosti ako liečivá.

  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček