Tieň vozidla Opportunity na krátere Endeavour. Vozidlo od januára 2004 skúma povrch Marsu s cieľom nájsť známky života.

Život na Marse? Áno. Zelení mužíčkovia? Nie

Život – ale nie v takej forme, ako ho poznáme – predsa len môže pulzovať na červenej planéte. Vedci sa domnievajú, že sused Zeme by mohol hostiť mikroorganizmy. Najväčším dôkazom o živote na Marse je objav minerálov.

Nová štúdia odborníkov z britského Natural History Museum a Aberdeenskej univerzity tvrdí, že tesne pod povrchom Marsu by sa mali nachádzať všetky ingrediencie potrebné na vznik života. Meteority padajúce na červenú planétu suplovali úlohu sondy a narušili jej povrch natoľko, že štruktúra pod povrchom je teraz dobre viditeľná. Pôda obsahuje íly a minerály, ktorých chemické zloženie zmenila voda.

Niektoré hlboké krátery na Marse vyzerajú, akoby ich vyhĺbila podzemná voda a obsahujú íl spolu s uhličitanovými minerálmi. „Nevieme, ako vznikol život na Zemi. Je však možné, že vnikol kdesi pod povrchom planéty, v podzemí, aby bol chránený pred nepriaznivými podmienkami,“ povedal planetárny geológ z Natural History Museum Joseph Michalski.

Aj na Zemi žili najskôr jednobunkovce

Až polovicu etapy života na Zemi tvorí éra mikroorganizmov žijúcich pod povrchom. Vedci predpokladajú, že čosi podobné by mohlo platiť aj pre Mars. „Existujú tam všetky zložky potrebné na vznik života, v týchto podmienkach však dokážu prežiť len jednobunkové organizmy,“ vysvetľuje Michalski.

„Bol by som dnes oveľa viac prekvapený, ak by sa zistilo, že na Marse nikdy nebol život. Naopak, existuje veľká šanca, že tu bol a azda aj je,“ dodáva planetárny geológ.

Informácie pochádzajú z portálu dailymail.co.uk


  • plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní