Zmutovaná chrípka straší celý svet: Vakcínu už nestihne vyrobiť nikto

Vírus chrípky na celom svete zmutoval, telo ho nepozná. Pomôcť vám nemusí ani preventívne očkovanie.

Američania na to prišli v decembri, ale novú vakcínu proti chrípke už nikto nestihne vyrobiť. Vírus chrípky AH3N2, ktorý spôsobuje ľuďom ťažké stavy, zmenil poradie aminokyselín, a teda povrchovú štruktúru.

Obrazne, prezliekol sa do modrého kabáta a protilátky, ktoré človeku vyrobila vakcína, ho poznajú iba v červenom. Aj zaočkovaní ho preto môžu dostať. Podľa odborníkov je i tak očkovanie tou najlepšou prevenciou, ktoré môže zabrániť hospitalizácii a úmrtiu na chrípku.

Chrípka zúri

A je to tu. Február ako mesiac vrcholiacej chrípky nesklamal. Len na Slovensku zatvoril dve stovky škôl a škôlok. Lekári nahlásili za posledné dva mesiace takmer deväťdesiattisíc chorých. Sedemnásť ľudí dostalo veľmi vážnu infekciu dýchacích ciest a hrozilo im, že sa z nej nedostanú.

Tým, ktorí mali naozaj veľké ťažkosti, lekári odobrali vzorky a poslali ich do laboratória. Slovákov najviac trápi prasacia chrípka, ktorá pred šiestimi rokmi spôsobila pandémiu. Počas tejto sezóny ju laboratórium potvrdilo viac ako dvadsiatim pacientom. Minulý týždeň ju diagnostikovali piatim.

O polovicu menej Slovákov dostalo H3N2, teda kmeň, ktorý zmutoval a zúri vo väčšine európskych krajín. Nikto nevie povedať, či sa predtým chránili očkovaním, alebo nie.

„Vírus chrípky je jeden z najväčších mutantov na svete, ktorý sa v rámci snahy o prežitie stále mení,“ hovorí doktor Ivan Bakoš z Inštitútu očkovania a cestovnej medicíny. Vírusu sa hneď na začiatku sezóny podarilo oslabiť účinnosť vakcíny proti chrípke, ktorou sa dali ľudia zaočkovať.

Nová vakcína nebude

Americké centrum na kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) už v súvislosti s mutáciou zvolalo poradnú skupinu, ktorá sa zhodla v tom, že novú vakcínu na túto sezónu už nemá význam robiť. Trvalo by to štyri mesiace. Potvrdila, že napriek zmenenému vírusu je vždy lepšie dať sa zaočkovať, hoci myslieť na to vo februári je už trochu neskoro.

„Vakcinácia vo všeobecnosti robí antigénnu stimuláciu, trénuje náš imunitný systém,“ vysvetľuje popredný odborník na infektológiu v Česku doktor Rastislav Maďar. Okrem toho, zmutoval len jeden z kmeňov chrípky. Zvyšné dva, ktoré obsahuje vakcína, nás stále chránia. Túto protekciu budeme možno ešte v najbližších týždňoch potrebovať.

Mutácia na Slovensku

Slovenský úrad verejného zdravotníctva nemá informácie o tom, či nejaký zaočkovaný pacient dostal ťažkú chrípku pre neúčinnú vakcínu. Nikto to nezisťuje. Doktorka Mária Vnuková z Polikliniky Chrenová v Nitre má v čakárni denne plno pacientov: „Chrípky máme v tomto období veľmi veľa, našťastie to nie sú veľmi komplikované prípady. Zatiaľ sa nám nestalo, že by sme potvrdili chrípku u pacienta, ktorý sa dal v tejto sezóne zaočkovať.“

Nikto nevie povedať ani to, koľko Slovákov dostalo zmutovanú chrípku. Svetové štatistiky hovoria, že približne každý druhý. „Mutácia reálne existuje a ťažko uveriť, že by sa Slovensku vyhla,“ tvrdí Rastislav Maďar. Chrípka sa šíri kvapôčkovou infekciou, na nákazu stačí jedna kvapka. Keď si človek kýchne, vyletí z neho štyridsaťtisíc kvapôčok.

Ak sa to stane v lietadle, za štyri minúty sa vírus dostane klimatizáciou do celého dopravného prostriedku. Podľa Rasťa Maďara sa dá predpokladať, že zmutovaná chrípka sa dostala aj do našej krajiny.

Druhá vlna

Niektorí pacienti možno v tejto chvíli nadávajú, že sa vôbec dali vakcinovať. Prevencia sa im zrejme ešte veľmi zíde. Blíži sa druhá vlna chrípky. V rámci nej vždy prednostne zúri jeden z kmeňov.

Niekedy to býva ten istý kmeň chrípky ako v prvej vlne a inokedy úplne iný. Infektológ Rastislav Maďar odhaduje, že v rámci druhej vlny nás potrápi prasacia chrípka. V Česku už hospitalizovali ťažko chorých pacientov s prasacím vírusom.

„Vakcína naďalej poskytuje dobrú ochranu proti pandemickému vírusu A (H1N1)pdm09, ktorý cirkuluje v našej populácii spolu s vírusmi chrípky typu A (H3N2) a vírusom chrípky typu B,“ tvrdia odborníci z Úradu verejného zdravotníctva.

Proti chrípke

Narozdiel od Českej republiky u nás hradia vakcináciu proti chrípke všetky zdravotné poisťovne všetkým záujemcom o očkovanie. Vždy vo februári odborníci vytypujú, aké kmene chrípky budú aktívne v nasledujúcej sezóne. Aktuálna vakcína obsahuje ochranu proti prasacej chrípke, A/ California/7/2009 (H1N1) aj proti A/Texas/50/2012 (H3N2) a tiež kmeňu B/ Massachusetts/2/2012.

Niektoré vakcíny proti chrípke chránia aj pred ďalšou B (B/ Brisbane/60/2008). Situáciu skomplikovala len mutácia H3N2. Viac ako polovica nakazených ľudí dostala zmutovaný kmeň chrípky, pred ktorým ich očkovacia látka neochránila.

Vianočné tipy na darček