Radikáli z Islamského štátu ovládajú rozsiahle oblasti v Iraku a Sýrii.

150 dolárov za deň boja: Islamskí radikáli lákajú na lukratívny plat

Zdá sa, že Islamský štát má spiace bunky po celom Turecku. Do radov IS bojovníkov vstupujú najmä mladí ľudia, ktorí nevidia inú perspektívu.

Americkí bezpečnostní experti varovali tureckú delegáciu na summite NATO vo Walese pred hrozbou, ktorou sú podľa nich „spiace bunky terorizmu“ v Turecku.

Malo by ísť o prívržencov Islamského štátu, ktorí sú zatiaľ neaktívni, no prakticky kedykoľvek sú schopní zaktivizovať sa. Na príkazy IS čakajú v Istanbule, Ankare a v provincii Konya. Bezpečnostní experti varujú, že Turecku by tieto bunky mohli priniesť „smrť a skazu“.

Lukratívny plat

Tamojšie i zahraničné médiá informujú o tom, že Turci naklonení Islamskému štátu chodia do sýrskych provincií na školenia a vojenský výcvik. Z mnohých sa stávajú radikáli, iní sú však, naopak, rozčarovaní.

Podľa dostupných údajov je tureckých prívržencov Islamského štátu od niekoľko stoviek do niekoľko tisíc. Väčšinou pochádzajú z chudobných štvrtí a často ide o mladých ľudí bez perspektívy. Správa amerického denníka New York Times cituje bývalého tureckého IS bojovníka, podľa ktorého denná mzda vojaka dosahuje v prepočte 150 dolárov.

Boja sa teroristov

Turecko je jedným z najväčších zdrojov zahraničných bojovníkov skupiny IS, ktorá ovládla rozsiahle oblasti v Iraku a Sýrii. Podľa miestnych médií sa krajina nepripojila k protiteroristickej aliancii preto, lebo vláda sa bojí odplaty teroristov.

Predstavitelia USA sa vo Walese pokúšali presvedčiť tureckých zástupcov, aby krajina zohrávalo v boji proti rastúcej moci IS aktívnejšiu úlohu. Turecko však vyhlasuje, že chce zohrávať humanitárnu úlohu a netúži dávať extrémistom zámienku, aby ublížili 49 tureckým diplomatom, ktorých pred tromi mesiacmi uniesli v Iraku.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní