AIDS, chudoba a lepidlo na únik z reality: Aj to je Keňa

Ľudia v slumoch kenského Eldoreta nemajú takmer nič. Príbuznému napriek tomu vždy pomôžu.

Za plechovými bránami slumu v mestskej časti Langas platia iné pravidlá. Prežiť v chudobe medzi odpadkami a zločincami je hotové umenie a neraz sa darí len vďaka neuveriteľnej rodinnej spolupatričnosti a solidarite. A občas aj vďaka snom.

Jeden z nich sníva miestny bežec a neúnavne trénuje na svoje životné preteky. Aj keď tuší, že sa nikdy nepostaví na štart.

Maratónec

Martin behá každé ráno tridsať kilometrov, okrem nedele. „Ale v sobotu idem aj päťdesiat,“ smeje sa. Je chudý, má šľachovité telo a stále vysmiatu tvár. Jeho nádejná bežecká kariéra sa začala vo štvrtej triede na základnej škole.

Vyhrával všetky školské preteky, z behania sa však nenajedol. Mal dvanásť súrodencov, rodičia ich nestíhali živiť, tak kariéru musel rýchlo zavesiť na klinec. Na beh si spomenul až o dvadsať rokov. Podarilo sa mu zohnať peniaze a bežal maratón v hlavnom meste Nairobi.

Svetové jednotky zabehnú trať dlhú štyridsaťdva kilometrov za dve hodiny aj pár minút. Martin skončil desiaty, ale sponzorovi sa jeho čas dve hodiny pätnásť minút zdal príliš dlhý na podporovanie. „Sedem rokov takto behám, chcem byť dobre pripravený na druhú šancu,“ vysvetľuje Martin.

Skromný domov

Tridsaťsedemročný muž žije so svojou rodinou v jednej malej izbe v slume hneď vedľa miestneho trhoviska. Domov s rozmermi asi štyri krát päť metrov. Miniatúrny byt má nízky strop a nevieme sa poriadne vystrieť.

Ocitnúť sa u niekoho doma v slume nie je bežná turistická atrakcia. Keňania sú pohostinní, ale držia si veľký odstup od cudzincov. U Martina doma sme sa ocitli vďaka Slovenke Ivete, ktorá tu žije a pracuje šesť rokov.

„Poďte, posaďte sa,“ s úsmevom nám ukazuje miesto. V strede tróni veľká sedačka, ktorá je základnou výbavou každej kenskej domácnosti. Aj keby na chleba nebolo, má ju aj ten najchudobnejší. Je síce značne použitá, ale je. Pre ňu sa nedajú dokorán otvoriť vchodové dvere.

Po stenách sú zavesené gýčové plagáty ako z osemdesiatych rokov minulého storočia. Za záclonou je posteľ, vedľa nej na zemi kuchynský riad. Varia pred domom na malom variči na uhlie, ktorý jednoducho položia na zem pred dverami.

Bývanie „all in one“, čiže všetko v jednom. Toalety a studňa sú spoločné vonku pre celý dvor, kde žije asi sto ľudí. Pred domom sa s ostatnými deťmi naháňajú Martinovi traja chlapci. Dobehnú okamžite, ako sa zjavíme. Dnes výnimočne nešli do školy, čakali na nás.

V izbe nie sú žiadne hračky, hoci tu žijú deti. Jedine najstarší Steven zviera v ruke niekoľko sklenených guľôčok ako najväčší poklad tohto sveta. Mama Kim, ako volajú jeho manželku Mary, sa pred nami trochu hanbí. Dve belošky v jednom dome je trochu veľa na každého Afričana. V kresle sedí Martinov brat Simon bez nohy. O tú prišiel pred trištvrte rokom po nehode.

V meste

Sme uprostred slumu na východe Kene v horskom meste Eldoret. V nadmorskej výške dvetisíc sedemsto metrov sa človek ľahšie zadýcha, keď ide do kopca. Keď sem priletíte, namiesto vyprahnutej africkej zeme na vás čaká prekvapenie. Okolo sú vysoké zelené stromy, kvety, kukuričné polia a roztrúsené vrecká v slume.

Eldoret zdobia plastové vrecká povievajúce vo vetre ako vlajky mieru. Nadránom začne mesto „rozvoniavať“ pálením odpadkov na ulici. Takto sa ich sčasti vedia zbaviť. Balia do nich samostatne pomaly každé vajce z nákupu. Afrika je rovnako zaplavená plastovými obalmi ako Ázia.

Recyklácia funguje hlavne prostredníctvom ľudských triedičiek. Najchudobnejší často žijú na smetisku, zbierajú plastové fľaše, triedia odpad a tak si vytvoria vlastné živobytie. Práve tu najčastejšie vidno malé deti s plastovými fľaškami pritisnutými k nosu.

Lepidlo je najlacnejšia legálna droga na únik z reality. V malom horskom meste nonstop pulzuje rušný život. Trúbenie miestnych mikrobusov matatu je ako nekončiaci sa koncert najhlučnejších klaksónov od výmyslu sveta.

Tejto zvukovej kulisy sa nedá zbaviť ani v noci. Cez deň mesto patrí farmárom, obchodníkom, prepravcom, školákom a v noci zas „street boyom“, ktorí sa živia šmelinárstvom, krádežami, drogami, prostitúciou. Tá je obľúbená hlavne na východe krajiny pri plážach, kam najmä Európanky cestujú za sexom.

To, že po celej Keni je enormne rozšírený AIDS, ich asi veľmi netrápi. Bežnou praxou je ísť na spoločné testy. Spravia ich pomaly na každom rohu.

Škola, základ života

„Prežiť v slumovej džungli v našom Eldoráde je výzva,“ hovorila mi Iveta po ceste v aute. Pre domácich aj pre mzungu, ako belochov v Keni volajú. Tých bežne na ulici nevidno. „Všetci sú schovaní v aute rovnako ako my,“ vysvetľuje.

Zbytočne netreba provokovať ani nedeľnými prechádzkami v slume. Aj v túto nedeľu, keď išla upratovačka z miestnej nemocnice z kostola domov, prepadli ju na ulici, ukradli jej telefón a skončila s otrasom mozgu.

Medzi plechovými zlepencami pripomínajúcimi domy sa tmolia stovky detí. V blate po daždi medzi plastovými odpadkami žijú svoje detstvo. Chvíľu vedľa nášho auta bežal chlapec s paličkou v ruke a poháňal ňou pneumatiku z bicykla. Scéna ako z dokumentu o Afrike. Jednoduchá hračka. Autíčka na diaľkové ovládanie nepoznajú. Futbalová lopta na ulici má tiež krátku životnosť.

Oveľa viac sa im osvedčili igelitové vrecká zviazané do gule a previazané motúzikom. Neskáču síce, ale kopať sa do nich dá. Niektoré deti slum ani neopustia. Chodia tu aj do školy.

„Do najväčšej štátnej tu v Langase chodí vyše dvetisíc detí,“ hovorí miestna učiteľka Čedea. V triede sa prekrikujú ako na trhovisku, tlačia sa v drevených laviciach, knihy majú v igelitkách so značkou miestneho supermarketu.

Čo všetko sa vedia naučiť, keď majú v jednej triede sto ďalších spolužiakov, sa nikdy nedozvieme. „Do školy chodí všetkých mojich osem detí,“ hrdo hovorí kaderníčka Rosemary. Vzdelanie je pre Keňanov dôležité. To jediné im nik nemôže ukradnúť. Povinné rovnošaty majú často plné dier, nemajú všetky učebné pomôcky, ale aspoň sa naučia čítať, písať, počítať.

Tvrdá práca

„Do Eldoretu som prišiel za prácou, bolo to presne v rok milénia. Robil som mäsiara,“ spomína Martin. Tvrdá a ťažká robota. Pochádza z malej dediny, patrí do kmeňa Kikuyu, jeho otec bol učiteľ.

Martin však, paradoxne, skončil len základnú školu, na iné pri jeho dvanástich súrodencoch už nezostali rodičom peniaze. V mäsiarstve na šéfku nemal šťastie, pracoval pätnásť hodín denne za päťdesiat centov na deň.

„Vtedy som spoznal aj Mary, zobrali sme sa, ale vyžiť poriadne sme nevedeli,“ posťažuje sa a začne vyratúvať náklady na život. Zarobil tisícpäťsto šilingov, čo je asi pätnásť eur mesačne.

Len za bývanie dali osem eur. Dnes síce zarobí ako strážnik a záhradník sto eur za mesiac, ale teraz sa stará aj o brata Simona a jeho dcéru. „Po nehode na motorke sa mi zapálila rana a museli mi amputovať nohu,“ vysvetľuje Simon. „Presne vtedy ma opustila manželka a nechala mi našu štvorročnú dcérku.“

Bez nohy

Motorku mal len mesiac, pokúšal sa práve rozbehnúť nový biznis. Narazil do neho šofér matatu. Tí jazdia ako blázni a králi všetkých ciest. Šéf dopravnej spoločnosti sa snaží už pol roka všetko ututlať a doteraz nezaplatil Simonovi ani šiling ako náhradu. Momentálne je teda bez práce a bez nohy.

Všetkých siedmich živí Martin. Fungujú tu silné rodinné putá. Keď nastane problém, zasadne rodinná rada a najstarší členovia rozhodnú, čo sa bude diať. „Keď sa chcú napríklad mladí rozísť, rodičia rozhodnú, či to majú ešte skúsiť, a musia poslúchnuť,“ medzi rečou objasňuje vzťahy Iveta. „A ešte úloha matky! Tá je tu nadovšetko milovaná,“ dodáva.

Čo bude so Simonom ďalej, nik netuší. Ale silno verí v Boha, ten ho možno zachráni. Viera tu drží nad vodou veľa ľudí. „Nejakým spôsobom to funguje. Keď mama nemá čo dať deťom jesť, objaví sa zrazu suseda s kilom kukuričnej múky,“ hovorí z niekoľkoročnej praxe Iveta. Miestni pravidelne chodia do kostola.

Žiadne vyčačkané oltáre tu netreba očakávať. Na dedinách sú to drevené búdy či hlinené stánky Božie. Namiesto svätého obrázka je na stene zavesený kalendár s usmiatou Božou bielou rodinou. Na omši sa tancuje a spieva, počúva, to je dôležité. Drahé zlato a vyšívané obrusy Boh na slúženie omše nepotrebuje.

Cudzinci

Okrem misionárov, ktorí sem priniesli kresťanstvo, krajinu potichu ovláda Čína a India. Obe krajiny súperia o prvenstvo v ťažbe ropy a surovín. Výmenou Číňania stavajú megalomanské projekty a cesty, Indovia sa zas snažia upriamovať na vzdelanie ľudí. Vďaka prílevu cudzincov sa aspoň čiastočne zvyšuje ekonomika nejednej africkej krajiny.

V Eldorete sa objavujú cudzinci ešte z jedného dôvodu. Neďaleko mesta je Iten, legendárny kemp pre maratóncov. Chodia sem trénovať národní bežci, ale aj cudzinci, ktorí chcú bežať kilometer za tri minúty.

Štandardne človek odbehne jeden za sedem minút. Asi hodinu blúdime autom a snažíme sa nájsť legendárny štadión, kde trénujú svetoví bežci. Po dlhom blúdení ho nachádzame zamknutý na veľký zámok. Prísny strážnik nám nedovolí ani len nakuknúť. Nik netrénuje, areál pripomína rozoranisko s lodným kontajnerom po pravej strane. Dostať sa medzi elitu je skutočne ťažká úloha.

Veľký sen

O behu sa hovorí, že je to jeden z najlacnejších športov. Stačí mať dobré tenisky. V Keni je to trochu komplikovanejšie, keď chce človek bežať maratón. „Tenisky sa rýchlo zoderú, keď pravidelne behám. Potreboval by som viac párov na striedanie,“ objasňuje Martin situáciu a dodáva: „Na maratón treba platiť cestu, registráciu.“

Momentálne nemá ani šiling nazvyš. Potreboval by asi dvesto eur mesačne od sponzora, aby mohol trénovať a dostať sa možno aj do reprezentácie Kene. Simonova noha je však nečakaný škrt cez rodinný rozpočet.

Martin ani v tomto nie je typický Keňan, ktorý sa rýchlo vzdáva po prvom neúspechu. V kútiku duše vie, že sa musí stať jedine zázrak, aby sa splnil jeho veľký životný sen. „Chcel by som ešte raz stáť na štartovej čiare, cítiť ten adrenalín a zabehnúť najlepší maratón. Pripravený som ako nikdy predtým,“ s iskrou v očiach si ide Martin zabehať po slume.