Abraham Lincoln na dobovej fotografii. Šestnásteho amerického prezidenta fascinovali sny.

Abraham Lincoln veril snom. Predpovedal si vlastnú smrť?

Šestnásteho amerického prezidenta Abrahama Lincolna si história pamätá nielen pre nesporné zásluhy, ktoré si vykonávaním úradu pripísal, ale aj pre jeho tragickú smrť. Podľa jedného z jeho priateľov ju dokonca sám predvídal.

Lincoln bol prvým prezidentom USA z republikánskej strany, ktorý sa do podvedomia verejnosti dostal ako bojovník za jednotu národa, zrušenie otroctva a demokraciu. Legendárnym sa stal paradoxne aj pre atentát, ktorý naňho 14. apríla 1865 spáchal herec John Wilkes Booth. Osudnou bola návšteva Fordovho divadla vo Washingtone, kde ho útočník z tesnej blízkosti strelil dvakrát do hlavy. Napriek všemožnej snahe lekárov prezident zomrel na druhý deň, atentátnika chytili a zastrelili o niekoľko dní.

Zbraň, ktorou zabili prezidenta. Foto: Profimedia.sk

Mŕtvola v Bielom dome

Ward Hill Lamoni, bývalý právnický kolega, priateľ a ochrankár Abrahama Lincolna, priniesol niekoľko rokov po smrti ikonického prezidenta príbeh o jeho vizionárskych schopnostiach. Len pár dní pred atentátom sa vraj Lincoln podelil o zvláštny sen. Videl v ňom skupinku ľudí, vrátane svojej manželky Mary a priateľa Lamoniho. Vo Východnej miestnosti Bieleho domu našiel na zemi mŕtvolu v obklopení vojakov a davu smútiacich. Keď sa vo sne spýtal jedného z vojakov na identitu mŕtveho, dostal odpoveď: „Je to prezident. Zavraždili ho.“

Tento príbeh zverejnil Lamoni v roku 1880, takmer dvadsať rokov po atentáte. Mnohí historici ho však považujú skôr za bájku. Predovšetkým je zvláštne to, že Lamoni aj Mary Lincolnová sa o prezidentovom sne a predtuche nezmienili hneď po jeho zavraždení. Navyše, Lincoln mal pri rozprávaní dodať, že telo, ktoré vo sne videl, nebolo jeho vlastné. Sám teda nevnímal sen ako predzvesť svojej smrti, píše portál history.com.

Dobová ilustrácia zachytáva Lincolna s rodinou, manželkou Mary a synmi Robertom a Taddeusom. Foto: Profimedia.sk

Veril v silu snov

Pravda je však taká, že americký prezident sa dosť zaujímal o sny a ich pozitívny i negatívny význam. Dôkazom je jeho list manželke z roku 1863, ktorá bol v tom čase vo Filadelfii spolu s desaťročným synom Taddeusom. Lincoln v ňom Mary píše, aby "Taddovi nedávala do ruky zbraň, lebo mal o ňom škaredý sen.“

Členovia dobového vládneho kabinetu zasa v čase Lincolnovej smrti spomenuli, že prezident im ráno v deň atentátu rozprával svoj sen o „rýchlej plavbe cez neznáme vody.“ Zvláštne sny sa mu zvykli opakovať a mal ich takmer pred každou závažnou udalosťou.

Možno teda konštatovať, že Lincoln sa skutočne zaujímal a azda aj veril v moc snov. Neexistuje však žiaden dôkaz o tom, žeby predvídal vlastnú smrť, konštatuje portál history.com.


  • plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní