Čudná socha za 250 tisíc eur iba dokresľuje bizarnosť situácie.

Absurdita v Španielsku: Z letiska za desiatky miliónov eur nič nelieta

Španielske „letisko duchov“ sa stalo symbolom hýrenia uprostred zdecimovanej ekonomiky. Krajinu stálo 160 miliónov eur a hoci ho dokončili pred štyrmi rokmi, nikdy z neho nevzlietlo žiadne lietadlo.

Letisko Castellon-Costa Azahar neďaleko španielskej Valencie ešte vonia novotou. Dobudovali ho v marci 2011, no v prevádzke stále nie je. Zatiaľ totiž nedostalo oficiálne povolenie na lety. Daňovníci sa na jeho výstavbu zložili sumou viac ako 160 miliónov eur a zdá sa, že to boli vyhodené peniaze. Aj preto sa letisko stalo symbolom bezohľadného plytvania financií v dlhmi zmietanom Španielsku.

Hneď vedľa terminálu jedinej vzletovej a pristávacej dráhy stojí ako kôl v plote 24-metrová socha za neuveriteľných 250 tisíc eur. A nie je to zďaleka to najväčšie plytvanie. Minulý mesiac sa ukázalo, že reklamná kampaň na propagáciu nefungujúceho letiska stála vyše 25 miliónov eur.

Developer sedí v base

Povolenie na prevádzku Castellon nemá, lebo Štátna agentúra pre leteckú bezpečnosť zistila, že dráha je príliš úzka na otáčanie lietadiel a nezodpovedá predpisom. Developerom projektu bol bývalý šéf vládnucej španielskej Ľudovej strany Carlos Fabra, ktorého v decembri vzali do väzby pre daňové podvody.

„Letisko duchov“ ležalo ľadom štyri roky a ozývali sa hlasy, aby komplex za desiatky miliónov aspoň prebudovali na pretekársku dráhu alebo nákupné centrum. Teraz však konečne prešlo testami a očakáva sa, že povolenie na prevádzku predsa len získa, informuje britský portál dailymail.co.uk.

Najbližších dvadsať rokov ho má prevádzkovať kanadská nadnárodná spoločnosť Lavalin. Otázne je, či Castellon bude schopný konkurencie. Letecké spoločnosti sa naň príliš nehrnú a dopyt v regióne pokrývajú overené a vyťažené medzinárodné letiská vo Valencii, Alicante a v Barcelone.

Prví budú futbalisti

Lavalin však hýri optimizmom. Predpokladá, že lietať by sa mohlo začať od marca 2015, čo sa kryje s turistickou veľkonočnou sezónou a v priebehu prvého roka by sa malo letiskovým terminálom prehnať 50 tisíc cestujúcich. Do roku 2017 spoločnosť očakáva nárast na dvestotisíc.

Prvými klientmi na novootvorenom letisku budú futbalisti futbalového klubu Villareal, ktorí sa budú presúvať na domáce i zahraničné zápasy. Podľa španielskeho denníka ABC prevádzkovateľ dúfa, že do Castellonu by mohla lietať aj nízkonákladová spoločnosť Ryanair.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní