V Hitlerovom hlavnom stane: Porada o situácii na východnom fronte.

Adolf Hitler: Len čo sa začne operácia Barbadossa, celý svet zatají dych

Pred 75 rokmi Nemecko prepadlo Sovietsky zväz, začala sa Veľká vlastenecká vojna.

Bola nedeľa, 22. júna 1941. Pár minút po štvrtej hodine ráno nacistické Nemecko porušilo zmluvu o neútočení, známu ako Pakt Ribbentrop - Molotov, podpísanú iba dva roky predtým. Vojská Wehrmachtu a jeho spojencov napadli Sovietsky zväz.

Na fronte dlhom viac než štyritisíc kilometrov, siahajúcom spoza severného polárneho kruhu na polostrove Kola cez Karéliu, Baltské more až k Čiernemu moru. Operácia Barbarossa dala do pohybu tri a pol milióna mužov. Začala sa najurputnejšia a najkrvavejšia etapa druhej svetovej vojny. V Sovietskom zväze dostala pomenovanie Veľká vlastenecká vojna.

Prípravy v Berlíne

V roku 1941 ležala západná a stredná Európa Hitlerovi pri nohách. S výnimkou ostrovnej Veľkej Británie. Leteckú bitku nad Lamanšským prielivom Göringova Luftwaffe v roku 1940 nezvládla a chystanú inváziu s krycím názvom Seelöve sa rozhodol nacistický führer odložiť.

Ruskí zajatci: V prvých dňoch vojny ich boli tisíce Foto: profimedia.sk

Prioritu dostala operácia Barbarossa. Plán, ktorý mu ležal v hlave už dlhé roky, no ktorý až tak veľmi nenadchýnal jeho armádne velenie. Každému, kto čítal Mein Kampf, museli byť Hitlerove zámery do budúcnosti smerom na východ jasné. „Zastavujeme večný germánsky ťah na juh a na západ Európy a obraciame svoje zraky na priestor na východe. S konečnou platnosťou uzatvárame predvojnovú koloniálnu a obchodnú politiku a prechádzame k politike pôdy pre budúcnosť. Ak však dnes v Európe hovoríme o novej zemi a pôde, musíme v prvom rade myslieť na Rusko a jeho okolité podmanené štáty.“

Na území Stalinovho Sovietskeho zväzu videl nemecký Lebensraum s obrovským nerastným bohatstvom a mnohomiliónovou pracovnou silou.

Smernica číslo 21

Začiatkom decembra 1940 povedal Hitler hlavnému veliteľovi pozemných vojsk poľnému maršalovi Waltherovi von Brauchitsch: „O hegemónii v Európe sa rozhodne v boji s Ruskom.“ Niekoľko dní po tom, osemnásteho decembra, podpísal tajnú smernicu číslo 21. Hovorilo sa v nej o bleskovej vojne proti Sovietskemu zväzu, ktorá by sa uskutočnila ešte pred inváziou do Veľkej Británie.

Čítajte viac:

Najkrvavejší nacistický sudca Freisler: Hitler ho volal starým boľševikom

Bol to pokyn na prípravu operácie Barbarossa s konečným termínom do 15. mája 1941. Začiatkom februára armádne špičky v Berchtesgadene informovali vodcu o stave príprav vojny proti ZSSR. Po tom, čo si Hitler vypočul referáty von Brauchitscha a Haldera, hrdo vyhlásil: „Len čo sa začne operácia Barbarossa, celý svet zatají dych a ustrnie.“ Podľa plánov führera a jeho generálov nemalo ťaženie do ZSSR trvať viac než 6 až 8 týždňov. Nie všetci v Hitlerovom okolí však pred útokom sršali až takým optimizmom. Viacerých, dokonca aj Hermana Göringa, znepokojovala história - Napoleonovo neúspešné ruské ťaženie.

Göring sa obával najmä logistických problémov. Keitelov ekonomický expert generál Thomas si po jednom rozhovore s ním poznamenal: „Spomenul si, že zrútenie dodávok sa Napoleonovi stalo osudným. Preto neustále nabádal führera, aby sa viac zameral na organizáciu dodávok.“ Nemecký poľný maršal Wilhelm Keitel vedel, že Luftwaffe a námorníctvo majú až do ďalšej jesene dostatok pohonných hmôt, no benzín a motorová nafta pre tanky a autá pozemných síl nevydržia dlhšie ako do polovice augusta. Lenže Hitlera akýkoľvek pesimizmus privádzal do zúrivosti.

V duchu už rozmýšľal o útoku na Afganistan a Indiu. Začiatok operácie Barbarossa bol vskutku impozantný. Zaskočená Červená armáda sa v prvých dňoch takmer nezmohla na odpor. Náčelník štábu Hlavného veliteľstva pozemných síl generál Franz Halder si 3. júla 1941 zapísal do denníka: „Nebude prehnané, ak poviem, že sme vojnu proti Rusku vyhrali za štrnásť dní.“

Čítajte viac:

Samovraždy nacistov: Hitlera v zbabelosti nasledovala celá jeho elita

Panika v Kremli

Stalin sa práve chystal zaspať, keď začul opatrné zaklopanie na dvere. Bodlo ho pri srdci. Čo sa stalo? Nikdy ho predsa nebudili. Musí to byť niečo veľmi zlé. „Generál armády Žukov vás prosí, súdruh Stalin, v súrnej záležitosti k telefónu,“ hlásil mu veliteľ stráže. Stalin pristúpil k aparátu. „Počúvam...“ Žukov stručne hlásil o náletoch nepriateľských lietadiel na Kyjev, Minsk, Sevastopoľ, Vilnius a ďalšie mestá. Nijaká odpoveď.

„Rozumeli ste mi, súdruh Stalin?“ V slúchadle bolo počuť ťažký, prerývaný dych. Znepokojený Žukov sa ešte raz spýtal: „Súdruh Stalin, rozumeli ste mi?“ Žukov spomínal, ako mu napokon priduseným hlasom odpovedal: „Príďte s Timošenkom do Kremľa. Poskrebyševovi povedzte, aby zvolal všetkých členov politického byra.“ Tá istá zostava sa pritom rozišla len pred pár hodinami. Stalin ich zvolal po tom, čo ho ľudový komisár obrany Timošenko informoval, že v oblasti kyjevského vojenského okruhu zadržali viacerých dezertérov z Wehrmachtu, ktorí zhodne vypovedali, že v noci nemecké vojská prepadnú Sovietsky zväz.

Považoval to za provokáciu. Neveril, že Hitler zaútočí. Neveril ani britskému premiérovi Winstonovi Churchillovi, ktorý ho tiež varoval. Neveril ani vlastným spravodajským službám, ktoré získali rovnaké informácie z rozličných zdrojov. Harro Schulze-Boysen z Berlína hlásil: „Všetky vojenské prípravy Nemecka sa skončili, útok sa dá očakávať kedykoľvek.“ Kim Philby oznamoval: „Pri sovietskych hraniciach sa rozmiestnilo 127 nemeckých divízií, z toho 58 v Poľsku.“ Rudolf Rössler zo Švajčiarska najskôr varoval, že útok sa začne 15. mája, neskôr spresnil termín na nedeľu 22. júna o 3.15 ráno.

Neľútostný diktátor Stalin: Neveril, že Hitler zaútočí. Spoliehal sa na zmluvu podpísanú nemeckým ministrom zahraničných vecí Ribbentropom, vľavo. Foto: profimedia.sk

Totožná informácia o dátume prepadu ZSSR prišla od Leopolda Treppera z Francúzska a Richarda Sorgeho z Japonska. Schulze-Boysen 21. júna spresnil termín tiež: „Útok sa začne zajtra.“ Od júna 1940 do júna 1941 dostali sovietske tajné služby viac než 120 správ o chystanom útoku. Stalin všetko ignoroval. Po 22. júni však vypukla v Kremli panika. Nepripravená Červená armáda ustupovala na všetkých frontoch. Straty boli obrovské. Desaťtisíce vojakov padli a státisíce sa ocitli v zajatí.

Vrátane Stalinovho staršieho syna Jakova Džugašviliho. Nemci postúpili na niektorých úsekoch až tristo kilometrov za štyri dni. V rozsiahlom kotli medzi Minskom a Bialystokom do 14. júla Nemci zajali takmer 300-tisíc sovietskych vojakov a získali asi 2 500 tankov.

Po prvom šoku

Keď týždeň po začiatku vojny obsadili vojská Wehrmachtu Minsk, Stalin odišiel z Kremľa a celý deň sa tam neukázal. Hovorí sa, že bol vo veľmi zlom psychickom stave na svojej dači pri Moskve, kde uvažoval aj o kapitulácii a vyjednávaní prímeria s Hitlerom. Svedkami údajne boli Molotov, Berija a bulharský veľvyslanec Ivan Stamenov, ktorý mal byť sprostredkovateľom rokovaní, no ktorý napokon Stalina od takého kroku odradil.

Spomína to v knihe Triumf a tragédia aj známy ruský historik Dmitrij Volkogonov. Stalin sa z prvého šoku rýchlo otriasol. Sústredil do svojich rúk všetku stranícku, štátnu i vojenskú moc. Postavil sa na čelo Hlavného stanu najvyššieho velenia a prehovoril aj v rozhlase, čo spočiatku odmietal. Dva týždne po prepadnutí krajiny vyzval sovietsky ľud, aby sa zomkol okolo Leninovej a Stalinovej strany a zapojil sa do Veľkej vlasteneckej vojny. Opäť to bol už ten starý kremeľský diktátor. Zákerný, krutý, neľútostný človek bez štipky svedomia. Našiel prvých vinníkov počiatočných neúspechov.

Čítajte viac:

Rusko oživuje plány nacistov: Most na Krym chcel postaviť aj Hitler

Z vlastných chýb, pasivity a nerozhodnosti, obvinil iných. Generálov Pavlova, Klimovskicha, Grigorieva a Korbkova prikázal postaviť pred súd. Zbavili ich hodností, skonfiškovali im majetok a odsúdili na trest smrti zastrelením. Proti rozsudku sa nedalo odvolať. Vykonali ho hneď po vynesení.

Zaváhanie v Berlíne

Hlavným Hitlerovým cieľom bolo dobyť Moskvu. Potom sa mal podľa neho boľševický štát zrútiť. Na sovietsku metropolu preto smeroval jeden z troch hlavných útokov. Skupinu armád Stred viedol poľný maršal Fedor von Bock. Skupina armád Sever mala zničiť sovietske vojská v Pobaltí a dobyť mesto Leningrad. Úlohou skupiny armád Juh bolo obsadiť západnú Ukrajinu, dobyť hospodársky významnú Doneckú panvu a obsadiť Kaukaz s jeho ropnými poľami. Spočiatku išlo všetko ako po masle.

Obrovský počiatočný úspech Wehrmachtu sa však čoskoro ukázal ako Pyrrhovo víťazstvo. V nasadenom tempe nedokázali Nemci pokračovať, vodca navyše v auguste zmenil prioritu cieľov. Miesto Moskvy nariadil sústrediť sa pred začiatkom zimy na dobytie Krymu a získanie ropných polí na Kaukaze. Presun síl znamenal zdržanie a operácia Tajfún, čo bol krycí názov pre finálny útok na Moskvu, sa začala s vyše mesačným oneskorením. Do hry potom vstúpilo počasie.

Už začiatkom októbra začalo snežiť, tanky uviazli v blate, meškalo zásobovanie pohonnými hmotami i muníciou. Vzápätí udreli mrazy, ktoré situáciu ešte väčšmi skomplikovali - chýbalo aj zimné oblečenie. Napriek tomu sa na konci novembra dostali Nemci až pred brány Moskvy. Tanková divízia SS Das Reich sa dokonca ocitla len deväť kilometrov od Kremľa.

Červená armáda, ktorá bola už na kolenách, prešla 5. decembra 1941, na prekvapenie nemeckých generálov, do silného protiútoku. Stalin, našťastie, tentoraz uveril hláseniu „opilca a vymetača japonských bordelov“, ako nazval svojho času elitného vyzvedača Richarda Sorgeho, že Japonsko sa nechystá zaútočiť na Sovietsky zväz. Z Ďalekého východu preto stiahol vojská do hlavného mesta. Nasadenie čerstvých sibírskych divízií prinieslo Nemcom nečakanú porážku a znamenalo prvý závažný obrat vo vojne.