Aj ty, Lech?! Spravil som chybu, priznal Walesa. Zlomili ho komunisti?

Bývalý poľský prezident Lech Walesa čelí podozreniam, ktoré môžu jeho doterajší symbolický titul bojovníka proti komunizmu znehodnotiť.

Desiatky novinárov a historikov v pondelok na pravé poludnie vstúpili do varšavskej čitárne poľského Inštitútu národnej pamäti (IPN), aby sa na vlastné oči oboznámili s dokumentmi o údajnej spolupráci niekdajšieho poľského prezidenta Lecha Walesu s komunistickou tajnou políciou pod krycím menom Bolek, ešte predtým, než na čele nezávislých odborov Solidarita pomáhal komunizmus zvrhnúť.

Agentúra AP pripomenula, že pravosť dokumentov ešte nebola overená. Walesa stále popiera, že by bol policajným informátorom, a aj v pondelok emocionálne uisťoval, že "nezradil".

Zrada za tisíc zlotých

V dokumentoch je podľa agentúry PAP rukou písaný záväzok spolupráce z 21. decembra 1970 s podpisom Lecha Walesu alias Bolka. Walesa bol vtedy zamestnaný ako elektrikár v gdanskej lodenici, kde viedol robotnícke protesty, ktoré režim v decembri 1970 utopil v krvi, pripomenula agentúra.

Podotkla, že nie je jasné, či dokumenty neboli sfalšované, čo polícia v tom čase bežne robila. Dokumenty obsahujú aj hlásenia a poznámky "eštebákov" zo stretnutí s informátorom.

Prvé hlásenie je podľa PAP datované 4. januára 1971, posledné 18. februára 1976. Súčasťou je aj prehľad odmien pre informátora, od 5. januára 1971 vo výške tisíc zlotých, ako aj rukou písané potvrdenky o prijatí peňazí.

Priemerný plat v Poľsku v roku 1971 podľa štatistických údajov predstavoval 2358 zlotých, čiže tisícka zlotých mohla pre mnoho Poliakov znamenať zhruba polovicu mesačného zárobku. Agent Bolek od januára 1970 do februára 1976 prijal podľa týchto dokumentov celkom 11.300 zlotých, spočítal server wPolityce.pl.

Čítajte viac:

Bývalý eštebák Zifčák má dnes prosperujúcu reštauráciu

Vy ste zradili mňa!

PAP pripomenul, že predseda IPN Lukasz Kamiński prisľúbil, že dokumenty budú podrobené skúmaniu a overovaniu, grafológovia ich teda ešte nehodnotili. Podľa archivárov sú však pravé.

Na otázku, prečo IPN toľko ponáhľa so sprístupnením spisu Bolka a či by sa nedalo počkať niekoľko desiatok hodín kvôli istote o pravosti dokumentov, Kamiński povedal, že "prípad vyvolal emócie, a preto bolo potrebné, aby sa verejnosť čo najskôr mohla dozvedieť, čo je v dokumentoch".

Archivári dokumentom veria. Foto: SITA

Lech Walesa po zverejnení dokumentov uviedol, že "prehral", ale len v tom, že skoro všetci uverili, že ho eštebáci pred 46 rokmi nakrátko zlomili, a že akoby zradne spolupracoval. "Nie je to pravda (...) zradili ste ma, a nie ja vás," napísal vo svojom blogu.

Walesu predtým obvinení zo spolupráce s políciou zbavil lustračný súd.

Podľa televízie TVN 24 na dokumenty z rokov 1970 až 1976 čakali desiatky novinárov a historikov; v čitárni pre nich bolo pripravených tridsať miest a ďalších desať na chodbe. Prvý žurnalisti sa pred čitárňou objavili už ráno, hoci otvárať sa malo až na poludnie.

Čítajte viac:

Bývalí eštebáci poberajú mastné dôchodky. Deti obetí režimu drú za 300 eur mesačne!

Zložky sa mali zverejniť po Walesovej smrti

IPN minulý týždeň zhabal v dome niekdajšieho poľského komunistického ministra vnútra Czesława Kiszczaka zložky, ktoré podľa expertov dokladajú spoluprácu neskoršieho vodcu protikomunistického hnutia Solidarita Walesu s poľskou Štátnou bezpečnosťou v 70-tych rokoch. Podľa predsedu IPN ide o podpísaný záväzok spolupráce, o hlásenia a o potvrdenie o prijatia peňazí.

IPN je poľskou obdobou slovenského Ústavu pamäti národa, ale má aj prokurátorskú právomoc. Walesa v piatok na svojom blogu priznal, že sa dopustil bližšie nešpecifikovanej "chyby". Avšak znovu dôrazne poprel, že by bol policajným informátorom.

Sám IPN nezverejnil dokumenty na internete, robia tak ale čitatelia, ktorým boli sprístupnené. Gazeta Wyborcza poznamenala, že ide okrem iného o Kiszczakov list, v ktorom prosil, aby zložky boli zverejnené až päť rokov po Walesovej smrti.

Dokumenty vraj generál Kiszczak schoval preto, aby nemohli byť použité na diskreditáciu a nestali sa nástrojom politického zneužitia. Medzi dokumentmi je aj poznámka z júna 1976, že Walesa "arogantne odmieta schôdzku bez policajného predvolania".