Tučné dôchodky?: Priemerný grécky dôchodok dnes predstavuje 882 eur, ale polovica penzistov poberá menej ako 665 eur.

Ako je to s tučnými gréckymi dôchodkami? Budete prekvapení

Grécki penzisti sú často jediní živitelia širokej rodiny. Preto ich nevyhnutné škrty tak veľmi bolia.

Príbehy o tučných gréckych dôchodkoch sa už stali v Európe legendárnymi skoro ako staré grécke báje. A často je na nich aj zhruba toľko pravdy. Fakt je, že táto krajina bola k svojim penzistom tradične neúmerne štedrá a mnohí si užívali dôchodok vo výške takmer priemernej mzdy už vo veku 55 rokov.

Na druhej strane od roku 2012 Gréci zoškrtali penzijné dávky zhruba o tretinu, čo zatiaľ neurobil žiadny európsky štát. Takmer polovica dôchodcov dnes poberá menej ako 665 eur mesačne, čo vzhľadom na grécke ceny nie je žiadna výhra.

Aténam stále hrozí finančný bankrot a medzinárodní veritelia od nich požadujú ďalšie dôchodkové škrty vo výške až jedného percenta HDP, čo predstavuje približne dve miliardy eur.

Najhorší na svete

Grécky dôchodkový systém bol ešte v roku 2011 vyhodnotený ako najmenej udržateľný na svete. Vyplýva to z rebríčka nadnárodnej dôchodkovej spoločnosti Allianz, ktorá ho každoročne zostavuje pod názvom PSI index a hodnotí v ňom dôchodkové systémy 50 krajín sveta.

Atény si však vďaka rozsiahlym reformám šplhli a už minulý rok vylepšili svoju pozíciu. Dnes je grécky dôchodkový systém hodnotený „len“ ako ôsmy najhorší na svete. Stále to však nie je ten najhorší výsledok v rámci Európy. Ešte nižšie sa prekvapivo umiestnili Slovinci a tesne pod Gréckom skončila Malta. Smutnú poslednú svetovú priečku drží Thajsko.

Ani Slovensko sa nemá veľmi čím chváliť - skončilo pod priemerom, teda v spodnej polovici rebríčka, na šestnástom mieste od konca. PSI index vychádza z odhadov OSN, ako rýchlo bude pribúdať dôchodcov, ďalej si všíma štruktúru dôchodkových systémov, najmä to, či sa spoliehajú len na prvý, štátny pilier, alebo obsahujú aj súkromné zdroje, a napokon do výpočtu vstupuje ako veľmi dôležitý faktor stav verejných financií a zadlženosť krajiny.

Čítajte viac:

Prídu Gréci o Akropolu? Prečítajte si, čo všetko budú musieť predať

Grécka realita

Napriek rozšíreným predstavám sa Grékom a ich dôchodcom nežije ľahko. Priemerný dôchodok síce predstavuje 882 eur mesačne, ale realita je rovnaká ako s priemernou mzdou na Slovensku - dosahuje síce 858 eur, ale väčšina zamestnaných zarába oveľa menej.

Rovnako bezmála polovica gréckych penzistov poberá menej ako 665 eur a 12 percent z nich žije pod hranicou chudoby. Vyplýva to z údajov Eurostatu.

Vzhľadom na vysokú nezamestnanosť v Grécku paradoxne práve dôchodcovia často živia celú rodinu. Deje sa to až v tretine domácností. Hovorí o tom štúdia, ktorú zverejnil grécky štatistický portál Macropolis. Potvrdzujú to aj slová z oficiálneho vyhlásenia gréckeho vicepremiéra Jannisa Dragasakisa.

„Po piatich rokoch recesie, priam vojnového stavu, keď sa naša ekonomika prepadla o štvrtinu, sa dôchodky stali poslednou sociálnou sieťou, ktorá ešte drží grécku spoločnosť nad priepasťou. Dôchodcovia doslova kŕmia zvyšok rodiny.“

Grécky sociálny systém je totiž tradične štedrý len v oblasti starobných dôchodkov. Iné dávky sú minimálne a len čo sa človeku bez práce skončí podpora v nezamestnanosti, nedostane už od štátu prakticky nič.

Zlaté časy, keď priemerný grécky dôchodca dostával dôchodok vo výške 96 percent priemernej mzdy v krajine, sa už skončili. Nedávne reformy to skresali zhruba na 60 percent, čo je stále relatívne dosť, ale nie najviac v rámci EÚ.

Najštedrejšie je v tomto smere Taliansko, ktoré svojim dôchodcom stále dopraje až 80 percent priemernej mzdy, nasleduje ho Španielsko s viac ako sedemdesiatimi percentami.

Gréci sú teda „až“ na treťom mieste európskeho rebríčka. Len na ilustráciu, Slováci by sa nemali na Grékov pozerať zvrchu, pretože v rámci svojej skupiny východoeurópskych štátov sú práve oni tí najštedrejší - slovenský dôchodca dostáva až polovicu priemernej mzdy, čo je najviac v strednej a východnej Európe.

Čítajte viac:

Znechutení turisti, súcitní Gréci: Takto sa správajú k utečencom

Škrty stále nestačia

Grécka vláda už pod tlakom veriteľov okresala najvyššie dôchodky zhruba o tretinu. Škrty sa dotkli všetkých, ktorí poberali viac ako 700 eur mesačne. Podľa Eurostatu ešte v roku 2012 míňalo Grécko na svojich dôchodcov 17 percent HDP, čo bolo najviac v EÚ, a prvenstvo si drží aj po vynútených reformách.

Podľa správy Európskej komisie sa jeho penzijné výdavky v minulom roku znížili zhruba na 16 percent HDP a podľa odhadov by mali do roku 2060 ďalej klesať, až na 14 percent. Aj keď to stále bude neúmerne veľa, Európska komisia konštatuje, že zatiaľ žiadna iná európska krajina neurobila také veľké škrty na svojich dôchodcoch v porovnaní s HDP.

Obrovský grécky balík peňazí, ktorý Atény pravidelne uvoľňujú na svojich dôchodcov, súvisí aj s prestarnutou populáciou, ktorá si ešte dopriavala luxus relatívne skorého odchodu do dôchodku.

V krajine žije 2,6 milióna dôchodcov a každý piaty človek má viac ako 65 rokov. V budúcnosti sa tento pomer zvýši až na každého tretieho. Vďaka starému, benevolentnému systému predčasných dôchodkov prestávali Gréci pracovať priemerne pred dovŕšením 62. roku.

Až tretina penzistov nastúpila do dôchodku vo veku 55 rokov a plní síl si často naďalej privyrábali na čierno. To sa teraz zmení a dôchodkový vek sa postupne posunie na 67 rokov.

Ako vždy, aj tu bude platiť výnimka pre tých, ktorí v živote odpracovali aspoň 40 rokov, ale ani tí nedostanú penziu skôr ako vo veku 62 rokov. Minimálne sa však skoncuje s absurdnými predčasnými dôchodkami pre pracovníkov v 580 „ohrozených“ profesiách, ako sú kaderníčky, ktoré pracujú s farbami na vlasy, alebo televízni moderátori, ktorí sú vystavení mikróbom v mikrofónoch.

Lenže aj tu si grécki vyjednávači našli spôsob, ako dosah reformy zmäkčiť. Profesor Platon Tinios v týždenníku Economist upozornil, že nové pravidlá sa týkajú len mladších ročníkov a tí, ktorí sa chystajú na dôchodok v najbližších desiatich rokoch, sa ešte môžu tešiť zo starého štedrého systému.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní