Vstup do areálu: Brána EXPO sa nachádza v centre mesta. Usporiadatelia očakávajú 250-tisíc návštevníkov denne.

Aktuálne paradoxy Milána: Luxus na výstave, utečenci na stanici

Na výstave Expo v Miláne krajiny vystavujú na obdiv bohatstvo a rast, na železničnej stanici sa usídlili utečenci z chudobnej Afriky.

Dva svety alebo jeden symbolizujú dnes Miláno? Štáty tu prezentujú, kam sa posunuli v ekonomike či kultúre, ale návštevníci výstavy, ktorí pricestujú vlakom s elegantnými kufríkmi, sa na stanici v týchto dňoch stretnú s utečencami. Sú z biednej Afriky, kde zúri vojna a hlad, a nikto ich nechce.

Ani v domácich Talianoch nevzbudila Svetová výstava len pozitívne reakcie, po odhalení rozsiahlej korupcie niektorí politici dokonca požadovali jej zrušenie. Potom sa rozhodli ignorovať ju mnohí zahraniční novinári, ktorým sa náklady na pobyt zdali vysoké a ponúkané služby nedostatočné.

Lady mrkva

Sotva EXPO odštartovalo, už tu bol prvý škandál. Výstavu Poklad Talianska v pavilóne Eataly zostavil Vittorio Sgarbi, uznávaný umelecký kritik, politik a obľúbený hosť televíznych diskusií, najmä pre svoju schopnosť okamžite sa vytočiť na najvyššie obrátky.

Nesklamal ani teraz. Najprv ho naštvalo, že od neho pri vstupe požadovali preukaz totožnosti, hoci ho poznali, a potom aj nepriaznivé prijatie výstavy, ktorú on sám vyhlásil za bezkonkurenčne najlepšiu v celom areáli.

Nevôľu verejnosti vzbudila socha Lady carota, Lady mrkva, nahá žena, ktorá je od pása dole zeleninou. Trochu umazaná leží na hline, na dlaniach jej zdvihnutých rúk stoja mrkvy a okolo posedávajú slintajúce králiky.

Málokto vie, že v tejto krajine vládne mimoriadne silný feminizmus. Talianky považujú za urážku, ak im muž otvorí dvere či naleje víno, a sú alergické na „vallettky“, ani oblečené, ani vyzlečené dievčatá - predmety, vyskytujúce sa takmer v každom televíznom programe. A tak nečudo, že na chudáka Sgarbiho sa na sociálnych sieťach zosypala vlna kritiky.

Luigi Serafini, autor diela, to asi celé myslel ako žart, no feministky vidia v Lady C odpad, sexistickú urážku, zeleninovú pornonekrofíliu a mrkvy vrazené do dlaní im dokonca pripomínajú ukrižovanie!

I tak však mrkvová pani dopadla lepšie ako Exhibicionista od Athosa Ongara. Sochu muža v typickej póze, s roztvoreným kabátom a vystaveným „tovarom“, museli po prvom dni otočiť k múru. Ľudia požadovali jej odstránenie, no majiteľ priestoru vyhlásil, že niet dôvodu, veď exhibicionisti sú aj na EXPO a basta.

Huby z kávy

Decumano, hlavná ulica areálu, je dlhá kilometer a pol a po oboch jej stranách sa rozkladajú pavilóny. Prezrieť si všetky za deň nie je v ľudských silách, preto je lepšie vedieť vopred, kam sa oplatí zájsť.

Témou prehliadky je výživa pre planétu, energia pre život a mnohé krajiny na ňu reagovali zobrazením a vysvetlením technologických procesov, ktoré, povedzme si pravdu, laickú verejnosť až tak nezaujímajú. Mne sa najviac páčilo v pavilóne Kataru, ktorého budova pripomínala jefeer, tradičný košík z palmových listov.

Jedlo vystavené na stole sme si mohli pomocou interaktívnej obrazovky „pritiahnuť“ na tanier a prečítať si, ako sa pripravuje. Vonku sme si potom sadli do útulného dvora a niečo z neho ochutnali.

Bombastický je taliansky pavilón, kde film o pamiatkach premietajú v zrkadlových miestnostiach, takže sa v ňom celkom stratíte, a potom vám ešte holograficky vysvetlia také zaujímavosti, ako sa napríklad dajú v kávovej usadenine pestovať huby. Do výstavnej siene Brazílie sa vchádza po elastickej sieti, čo si užívajú najmä deti.

U Turkménov nás privítala obrovská fotografia autokratického prezidenta Gurbanguliho Berdymuhamedova, „medzinárodne uznávaného lídra“. Vedeli ste, že jablká pochádzajú z Kazachstanu? Dnes tu pestujú odrodu Aport, jedno jablko môže vážiť až kilogram.

Históriu krajiny priamo pred nami dievčina maľovala do piesku, na záver nám premietli krásny 3D film - žiadny div, že stánok mal veľmi dobré ohlasy.

Vyjedené Švajčiarsko

Švajčiarsko obložilo steny kávou, vodou, soľou a sušenými jablkami a každý si z nich mohol vziať, koľko chcel. No zásoby nedopĺňajú, aby upozornili na to, že keď zjete veľa, tým po vás sa veľa neujde. Zdá sa, že ľudstvo je naozaj veľmi sebecké - neprešiel ani mesiac od otvorenia a po jablkách už nebolo ani chýru, ani slychu. Ešte šťastie, že Švajčiari robia aj ochutnávku syrov v električke, ktorá jazdí centrom mesta - len sa treba vopred objednať.

Pred slovenským pavilónom sa možno pohodlne vyvaliť do tulivakov a dobiť si mobil, v reštaurácii je skvelý výber našich špecialít. Expozícia ma však, až na originálny píšťalkový strom, nenadchla. Čo asi mala znamenať masa počmáraných figurín?

Neodporúčam návštevu Parku biodiverzity, kde nájdete okrem rastlín aj podrobné vysvetlenie, prečo je tá či oná potravina škodlivá a ako nás zavádzajú na obaloch. Po prečítaní zaručene pocítite nutkanie stať sa členom tej indickej kasty, čo sa živí vzduchom.

Keď sme sa prešli po rakúskom lese, iránskej záhrade a talianskej vínotéke, zašli sme na marocký mandľový koláčik. Aj odvážnejší si prídu na svoje, Zimbabwe prinieslo krokodílie mäso, Vietnamci hadie víno a Thajčania svrčkovú čokoládu a kobylky v karameli.

Larvy vo vrecúšku si možno vziať i so sebou a chrumkať ich cestou. Pozor však, kam si sadnete, aby ste za obed nenechali čašníkom 115 eur, ako sa stalo komusi, kto si nepozrel ceny.

Okamžite z toho bola aféra o predražovaní, no napokon sa ukázalo, že šlo o luxusnú japonskú reštauráciu, ktorú navštevuje aj kráľovská rodina, navyše jedlo kaiseki hana je náročné na prípravu i suroviny a ani v Japonsku nie je lacné.

Sexi soľnička

Dominantou EXPO je Strom života, stvorený podľa Michelangelovej kresby. Obrovská drevina uprostred jazierka každú hodinu rozkvitá a za tmy sa mení na úžasnú hudobnú fontánu, meniacu farby a vystreľujúcu ohňostroje zlatých iskier. Sedeli sme pri nej skoro dve hodiny, hoci nás potom pekelne bolel krk.

Usporiadatelia múdro predávajú aj lístky za päť eur so vstupom po siedmej hodine, a tak si sem ľudia môžu zájsť hoci aj každý večer, dať si niečo originálne pod zub a vychutnať si vodné predstavenie.

Nudiť sa nebudú, v areáli sa koná denne viac ako stopäťdesiat akcií, či už ide o prednášky o víne, kuchárske šou, koncerty, alebo vystúpenia svetoznámeho Cirque du Soleil. K EXPO patrí aj výstava Arts & Foods v múzeu Triennale v centre mesta.

Objavíte tu nielen starodávnu kuchyňu, ale aj také kuriozity ako tanier s Leninom a nápisom Kto ne rabotaet, tot ne esť. Alebo práškovú zmrzlinu pre kozmonautov, mnohofarebné plesňové obrazy a ukážky z filmov týkajúce sa témy. Pamätáte sa, ako si Charlie Sheen v Horúcich strelách opekal slaninu na bruchu Valerie Golinovej?

Najviac sme vypliešťali oči na Ženu s nákupom, neveľkú sochu od austrálskeho sochára Rona Muecka, ktorý sa preslávil dielami na nerozoznanie od živých ľudí.

V oboch rukách igelitky, na hrudi pod kabátom nesie dieťa, v očiach uštvaný výraz - priam sme čakali, že malé zaplače. Keď sa ani po piatich minútach nepohla, pobrali sme sa ďalej, k neuveriteľnej zbierke soľničiek a koreničiek, usporiadanej tematicky od erotických až po strašidelné.

Vertikálny les

Miláno nič nenechalo na náhodu a na svoj sviatok sa nahodilo do gala. Mesto, ktoré mnohí posmešne nazývali škaredou sestrou Ríma, Benátok a Florencie, konečne dostalo novú tvár.

Na nevyužitej ploche, za druhej svetovej vojny vybombardovanej, vybudovali od základu hypermodernú štvrť Porta Nuova, ktorá by sa mala stať druhým centrom. Dlhé roky bol najvyšším a v podstate jediným mrakodrapom Pirelli so svojimi 127 metrami, no to už neplatí.

Milánsky Manhattan tvorí niekoľko pozoruhodných budov. Najvýraznejšia je Unicredit, z ktorej vyrastá dlhá „raketa“, akoby pripravená vyštartovať do vesmíru. Palazzo della Regione, Palác regiónu, počas EXPO každú nedeľu ponúka zadarmo vyhliadku z 39. poschodia.

Diamantone zaujme tvarom pripomínajúcim drahokam. No a veže Bosco verticale, Vertikálny les, sú vraj podľa frankfurtského Múzea architektúry najkrajšie na svete. Z výklenkov a balkónov vyrastá osemsto stromov, ktoré absorbujú smog a produkujú kyslík.

Romantika miesto potkanov

Námestie Gae Aulenti je prevoňané jazmínom, hrajúca fontána príjemne osvieži, detváky sa naháňajú medzi prúdmi vody alebo sa snažia vydať zvuk na jednej z pozlátených trúbok. V okrúhlej stavbičke obloženej drevom premietajú film o krásach Talianska.

V blízkosti je množstvo butikov, lokálov i diskotéka Hollywood, kde možno stretnúť modelky a futbalistov. Hlavná trieda vyúsťuje na populárne Corso Como. Na popisnom čísle 10 sa nachádza slávny multifunkčný priestor, ukrývajúci exkluzívny obchod so šatstvom, predajňu kníh, galériu a kaviareň.

A pozor, nezabudnite vyjsť po nenápadných schodoch až celkom hore na strešnú terasu a posedieť si na slnku. Prerobený bol i prístav Darsena na Navigliu, kde ešte nedávno pobehovali i za bieleho dňa potkany a kde mládež močila cestou z baru do baru.

Dnes sa okolo riečky dá prechádzať, podvečer ľudia posedávajú na brehu, debatujú, popíjajú, bozkávajú sa alebo len sledujú reklamy na veľkej kocke umiestnenej na vode.

EXPO zavrie svoje brány 31. októbra, ale odporúčam vybrať sa naň ešte pred prázdninami alebo po nich, vôbec nie v auguste, keď šialené horúčavy vyženú ľudí k moru, obchody zavrú a Miláno bude ako vymreté.

Možno už na stanici nebudú polihovať ani stovky migrantov a šíriť po okolí svrab. A možno ich tam bude oveľa viac. Priniesli so sebou problém, na ktorý ani Expo, výstava o budúcnosti sveta, nedáva odpoveď.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní