Američanom chýba jed na popravy. Európa odmietla vyvážať osem druhov anestetík.

Američania majú exekučnú krízu: Popraviť, kým je jed v záruke!

Štáty v USA, v ktorých sa vykonávajú popravy, majú problém. Pre embargo Európy im chýba jed. Navyše zásobám smrtiaceho koktailu, ktorými ešte disponujú, končí záruka. Tým sa kráti aj život odsúdencov na smrť.

Odložená poprava Warrena Hilla v americkom štáte Goergia nepobúrila zahraničie len preto, že ide o mentálne postihnutého človeka. Odkryla totiž aj cynické tlaky, v ktorých sa štátny žalobca Sam Olens nachádza - najvyšším žalobcom sa míňajú zásoby smrtiacich látok. A ďalšie zásoby sú v nedohľadne. Preto sa musia s popravami poponáhľať.

Dôvodom je bojkot Európskej únie, ktorá pre stále povolené popravy v USA obmedzila vývoz ôsmich anestetík pre americké úrady. Barbituráty ako pentobarbital alebo thipenal, ktoré sa spolu s treťou drogou do júla 2012 používali v Georgii pri popravách, sa už nesmú do amerických väzení dovážať. V Georgii preto museli pristúpiť k alternatíve a na usmrtenie odsúdencov používali len pentobarbital.

Lenže teraz musia úrady riešiť ďalší problém. Látke, ktorou sa uspávajú aj zvieratá, sa končí dátum spotreby. Po 1. marci nebude mať spolkový štát možnosť väzňov popravovať, informuje Guardian. Posledný americký výrobca drog, firma Hospira, ukončila produkciu už v roku 2011. Primát vo výrobe teraz drží dánska firma Lundbeck, tá však Američanom odmieta chemickú látku predať.

Prvý marec a koniec

"Lundbeck je ostro proti tomu, aby sa jeho produkty vyvážali do USA a boli použité na popravy, pretože takéto použitie je v rozpore s naším cieľom. A tým je uľahčenie života ľuďom," oznámila firma americkým správcom väzníc podľa rozhlasovej stanice Südwestrundfunk.

Takže keď chce generálna prokuratúra popravovať, musí to stihnúť do 1. marca. A Sam Olens nestráca čas - 21. februára nechal popraviť Andrewa Allena Cooka. Tridsaťosemročný muž, ktorý zastrelil v roku 1995 dvoch študentov, je prvým, koho po rozhodnutí v júli 2012 popravili len pentobarbitalom.

Smrtiace injekcie na čiernom trhu

Aj Warren Hill, ktorý je s IQ 70 na úrovni dieťaťa, by mal zomrieť, kým droge vyprší dátum spotreby. Postihnutý muž je jedným z 93 väzňov v Georgii, ktorý čaká na popravu. Väzenské orgány v štáte na otázku denníka Guardian uviedli, "že sú schopní zohnať dostatok náhradných drog, ktoré sú potrebné na vykonanie procesu nariadeného súdom." Ako to chcú dokázať, neprezradili.

Hlavne, nech to nerobia ako v roku 2011. Vtedy sa Georgia pokúšala získať smrtiace injekcie v Londýne na čiernom trhu. Kam to až môže viesť, ukazuje prípad z Dakoty. Tam pri poprave Erica Roberta použili pentobarbital namiešaný v miestnych lekárňach.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní