Američania majú najlepšie financovanú armádu na svete.

Američania sa boja Ruska aj Číny a pritvrdili: Hrozí vojna!

Rusko, Čína, Islamský štát, Irán a Severná Kórea sú na zozname „potenciálnej hrozby“ pre Spojené štáty. V správe, ktorú v stredu oficiálne zverejnili vo Washingtone, americká armáda varuje pred rastúcou silou vojnového nebezpečenstva a hovorí o tvrdej bitke.

Náčelník generálneho štábu americkej armády Martin Dempsey tvrdí, že existuje „malá ale rastúca pravdepodobnosť“, že USA budú musieť bojovať proti iným svetovým veľmociam a konflikt bude mať obrovský globálny dopad. V hlavnej úlohe ich obáv sú ostatné svetové veľmoci.

Dvadsaťstranová strategická správa kritizuje pripojenie Krymu Ruskom, ktoré podľa nej opakovane potvrdilo, že neuznáva suverenitu svojich susedov a neváha na dosiahnutie svojich cieľov použiť silu.

Správa Rusko ďalej obviňuje z toho, že posiela vojakov do východnej Ukrajiny, kde zúri boj proruských separatistov proti ukrajinskej vláde. Moskva tieto tvrdenia opakovane poprela.

Predchádzajúca správa v roku 2011 pritom východnú veľmoc nespomínala. Tá aktuálna tvrdí, že ruské vojenské akcie priamo podkopávajú regionálnu bezpečnosť.

Čítajte viac:

Čaká nás III. svetová vojna? Japonsko je ako Voldemort z Harryho Pottera, tvrdí Čína

Dokonalá technika veští tvrdý boj

Na pretras sa dostala aj Čína, ktorú správa zasa obviňuje z toho, že vyvoláva napätie v ázijsko-tichomorskom regióne a poukazuje na jej územné spory so susednými krajinami. Ďalšími štátmi, ktoré spôsobujú Američanom „vážne obavy o bezpečnosť“, sú Irán a Severná Kórea s ich jadrovými programami.

Za znepokojujúce označila správa americkej armády rastúce technologické schopnosti ozbrojených síl iných štátov. Hrozbou sú podľa nej aj „neštátne subjekty“, čím myslela rozpínajúcu sa silu radikálov Islamského štátu.

„Budúce konflikty sa objavia rýchlejšie, potrvajú dlhšie a budú prebiehať na technicky tvrdšom bojisku,“ dramatizoval Dempsey v predhovore k správe.

Mimochodom, americké ozbrojené sily sú s ročným rozpočtom vo výške približne 600 miliárd dolárov (537 miliárd eur) najlepšie financovanou armádou na svete, pripomína nemecký portál focus.de.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní