Alexander Hamilton bol na desaťdolárovke od roku 1929.

Americkú desaťdolárovku čakajú revolučné zmeny: Kto nahradí Hamiltona?

Vláda Spojených štátov chce redizajnovať desaťdolárovú bankovku. Prvýkrát v histórii by sa na ňu mala dostať žena.

Prvý americký minister financií Alexander Hamilton bude musieť čoskoro ustúpiť žene. Z desaťdolárovej americkej bankovky sa díva od roku 1929.

Nastal čas na zmeny a už čoskoro ho nahradí ženská tvár. Nová bankovka vyjde v roku 2020 pri príležitosti stého výročia hlasovacieho práva pre ženy. Ale kto to bude?

Minister financií Jack Lew vyhlásil, že bankovku bude zdobiť žena, ktorá „predstavuje hodnoty americkej demokracie“. Podobne ako historické osobnosti na doterajších bankovkách.

Prvá dáma aj Pocahontas

O tom, koho by si Američania do svojich peňaženiek vybrali, nechá ministerstvo viesť diskusiu na sociálnych sieťach prostredníctvom hashtagu # TheNew10. Konečné rozhodnutie je na šéfovi rezortu.

Už teraz sa skloňuje niekoľko mien. Je medzi nimi bývalá prvá dáma Eleanor Rooseveltová, občianskoprávna aktivistka Rosa Parksová a indiánska náčelníčka Wilma Mankillerová, ktoré sa do užšieho výberu dostali po online hlasovaní.

Denník Washington Post navrhol Betsy Rossovú, ktorá podľa legendy ušila prvú americkú vlajku, feministku Susan B. Anthonyovú alebo občianskoprávnu aktivistku Idu B. Wellsovú.

Dôvodom výroby novej bankovky je zlepšenie bezpečnostných prvkov a takisto taktilných prvkov, ktoré by uľahčili používanie zrakovo postihnutým.

Poslednými ženami na americkej mene boli Martha Washingtonová, ktorej tvár zdobila jednodolárovku mincu v rokoch 1891-1896, a Pocahontas. Tá sa objavila na skupinovej fotografii, ktorá poslúžila ako podklad k dvadsaťdolárovke v rokoch 1865-1869.

Aktivistka za práva žien Susan B. Anthonyová bola na dolárovke tiež – v rokoch 1979 – 1981. Verejnosť ale platidlo neprijala a tento typ sa prestal vydávať.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní