Rachael by sa rada z choroby dostala, ale zrejme sa spamätala neskoro.

Anorektička z fitka volá o pomoc. Stránia sa jej všetky nemocnice

Umierajúca Američanka váži len 18 kíl. Žiadna nemocnica sa jej nechce ujať. Vraj je príliš chudá a nikto za ňu nechce prevziať zodpovednosť.

Má 37 rokov, 170 centimetrov a neuveriteľných 18 kíl čistej váhy. Ak si myslíte, že s takýmito telesnými parametrami ani nie je možné existovať, dôkazom je Rachael Farrokh z južnej Kalifornie. Viac ako desať rokov bojuje s mentálnou anorexiou.

Lepšie povedané, bojovať sa rozhodla až na pokraji smrti. Zrejme je však už definitívne neskoro. Žiadna z nemocníc sa totiž na kosť vychudnutej ženy nechce ujať. Vraj jej už niet pomoci. Zúfalá Rachael teraz zaplavuje internet videami, v ktorých prosí o pomoc.

V srdcervúcich záberoch vysvetľuje, ako sa jej stav v ostatných mesiacoch zhoršil. Má problémy s dýchaním a je natoľko slabá, že sa už nedokáže samostatne pohybovať.

Perfekcionistka z fitka

„Potrebujem vašu pomoc. Mám poruchy príjmu potravy; ťažký stupeň anorexie. Meriam 170 centimetrov a vážim osemnásť kíl. Žiadna nemocnica ma v tomto stave nechce prijať. Nikdy som o pomoc nežiadala. Ale teraz vás prosím, inak nemám šancu. Som pripravená zmeniť sa,“ sľubuje žena v ružovej mikine, pripomínajúca skôr prízrak než živú bytosť.

Na liečbu vraj potrebuje stotisíc dolárov, no zatiaľ má len čosi vyše 33 tisíc. O Rachael sa stará jej 41-ročný manžel Ron, ktorý sa vzdal práce osobného trénera, aby bol ťažko chorej žene k dispozícii 24 hodín denne.

Ak si myslíte, že zdravá strava a športovanie sú najlepšou prevenciou pred poruchami príjmu potravy, nie je to celkom tak. Farrokhová kedysi aktívne športovala a s manželom sa zoznámila vo svojom vlastnom fitnescentre.

„Bola to aktívna, krásna a zdravá mladá žena. Ibaže bola perfekcionistka,“ hovorí manžel o koreňoch Rachaeliných problémov a ona sama dodáva: „Spočiatku som chcela schudnúť len pár kíl, aby som mala vyrysované brucho.“

Čoskoro sa jej to vymklo spod kontroly a z normálnej hmotnosti 56 kilogramov bola podváha. Desať rokov sa pohybovala v bludnom kruhu, ktorý v priebehu posledných mesiacov narástol do katastrofálnych rozmerov – schudla vyše 20 kíl a ostala z nej chodiaca kostra.

Pozrite si video:

Liečiť sa ju boja

Farrokhová dnes trávi väčšinu času doma, pretože sa už takmer nevládze hýbať. „Pozerám sa na tú ženu spred rokov. Premárnila som toľko času. Teraz sa chcem zmeniť a byť znova silná a nezávislá,“ hovorí bývalá športovkyňa, ktorej v minulosti zlyhávalo srdce i pečeň a podstúpila i transfúziu krvi.

„Moja krásna žena a ja sme spolu desať rokov. Bojuje s ochorením, ktoré má najvyššiu úmrtnosť zo všetkých psychických porúch. Jej hmotnosť dosiahla kritickú hranicu,“ píše Ron na webovej stránke, prostredníctvom ktorej chcú získať financie na liečbu. V Kalifornii sa vraj iba jediná nemocnica špecializuje na pacientov v kritickom stave podvýživy, píše britský portál dailymail.co.uk.

„Príliš rýchle zvýšenie príjmu kalórií môže mať za následok metabolickú adaptáciu, ktorá je spojená s obrovskými rizikami. Môžu byť až život ohrozujúce,“ vysvetľuje psychiater Michael Strober príčiny, prečo sa zdravotnícke zariadenia stránia liečby ťažko chorej pacientky.

Anorexia v skutočnosti nie je o jedle. Ide o nezdravý spôsob, akým sa človek vyrovnáva s emociálnymi problémami. Je to narušené vnímanie vlastnej hodnoty, zdôrazňuje stránka americkej kliniky, ktorá by ženu na pokraji smrti mohla zachrániť.


  • plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní