Cisárske kúpele: Dom z roku 1845 dostal meno na počesť návštevy cisára Františka Jozefa.

Arabské Teplice: Čechom prekáža množstvo moslimov v známych kúpeľoch

Obyvatelia severočeského kúpeľného mesta odmietajú slúžiť moslimom a na internete vyzývajú na bravčový protest.

Malý Paríž či salón Európy. Tak sa kedysi pre svoju honosnosť prezývali české Teplice. Známe kúpeľné mesto medzi Krušnými horami a Českým stredohorím sa počas letnej sezóny mení na arabský raj. Najmä tento rok jeho ulice zaplnili stovky detí a počerní muži s manželkami zahalenými od hlavy po päty.

Samotná návšteva hostí z Perzského zálivu by Tepličanom neprekážala, napokon, prinášajú mestu peniaze. Čo im však vadí, je hluk a neporiadok, ktorý po sebe kúpeľní hostia zanechávajú - napríklad, keď do noci hodujú v najznámejšom mestskom parku.

Najnovšie Arabi začali skupovať nehnuteľnosti a pozemky v meste i v okolitých obciach, v ktorých by o pár rokov mala počas kúpeľnej sezóny vyrásť moslimská kolónia.

Arabi nad nevraživosťou Čechov len nechápavo krútia hlavou. Veď ak si postavia domy s bazénmi, domácim dajú prácu - môžu sa im v čase neprítomnosti starať o nehnuteľnosť či trebárs im pokosiť trávnik. „No pravdupovediac fakt, že Česi majú slúžiť Arabom, to našich občanov naštvalo ešte väčšmi,“ priznáva primátor Teplíc Jaroslav Kubera.

Bravčová hlava

V typickej českej „hospode“ Pod lampou je plno. Domáci sledujú futbalový zápas Česko - Holandsko a vychutnávajú si pokoj nerušený cudzincami. Z výklenku pri okne na hostí zazerá umelé prasa dlhé asi meter, nad barovým pultom visí izraelská zástava. Nie náhodou.

„Máme ju na odradenie Arabov Je ich tu dosť a nemáme záujem o ich návštevu. Väčšinou to zaberie,“ prizná servírka. V Tepliciach sa nájazdu moslimov bránia, ako vedia. Tí extrémnejší sa mobilizujú cez internet a vyhrážajú sa bravčovými hodmi či prechádzkami s prasaťom po miestach, kde sa Arabi najviac zdržujú.

V týchto dňoch dokonca začalo na internete kolovať video, ktoré ukazuje prasaciu hlavu uloženú do zeme na pozemku, ktorý v okolí Teplíc kúpili Arabi. Miesto označuje krížik a na ňom český nápis „Plány islamistů zhatí naši vepři boubelatí“.

Nevraživosť voči moslimom sa v severočeskom meste počas posledných týždňov poriadne vystupňovala. Je opodstatnená alebo je len prejavom rasovej neznášanlivosti?

Hlavne hlučnejší

V arabskej reštaurácii Sultán posedávajú len muži. Štyria Arabi diskutujú pri poťahovaní z vodnej fajky. Pri ďalšom stole dvojica popíja silný arabský čaj. „Občas tu máme problém. Sú veľmi hluční a ani čistota im veľa nehovorí. Všetko hádžu na zem,“ hovorí majiteľka Lucia. Mimochodom, jej manžel Ahmed je Kurd.

„Prišiel som do Česka pred trinástimi rokmi a zvykol som si tu. Mám českých priateľov a uznávam, že Arabi sú iní, hlučnejší ako Česi. Ale u nás s nimi nemáme problémy, to skôr v baroch a reštauráciách pri Šanovskom parku,“ vysvetľuje Ahmed.

Do „Šanova“ nás poslal aj recepčný malého hotela v centre mesta. „Viac ako deväťdesiat percent našich hostí sú Arabi. Využívajú, že majú od nás blízko do kúpeľov. Dnes odišla jedna rodina so štyrmi deťmi a zostala po nich hotová džungľa. Dva dni budeme po nich upratovať. Všetko hádžu na zem, zostalo po nich smetisko,“ povzdychne si nad diametrálnou rozdielnosťou kultúr.

Kolónia v parku

Okolo osemnástej hodiny sa známy Šanovský park začína zapĺňať arabskými kúpeľnými hosťami. Skupiny zahalených žien rozložia na tráve deky, povykladajú termosky s čajom, čipsy a misky s kuskusom. Večerný program sa začína. Stovky detí sa preháňajú parkom na bicykloch, kolobežkách a kolieskových korčuliach.

Bežný návštevník musí byť v strehu, aby do neho niektoré nenarazilo. Kúpeľných hostí je plný nielen trávnik, ale i lavičky. Z večierky, ktorá má nápis aj v arabčine, vybehne asi deväťročný arabský chlapec, na chodníku nasadne na bicykel a pri výjazde na cestu spadne na zem. Našťastie, mimo vozovky.

„To je jedna z vecí, ktorá našim obyvateľom prekáža. Do kúpeľov prichádza veľa arabských detí, ktoré sú nedisciplinované. Ťažko si s nimi poradíme. Jazdia bez prilby, narážajú do ľudí, vodiči sa obávajú, aby im nevbehli do cesty,“ hovorí primátor Jaroslav Kubera.

„Tepličania sú naštvaní aj pre obsadený park. Arabi tam trávia každý večer a správajú sa tam tak, ako sú zvyknutí. Posadajú si do kruhu, hodujú a potom tam nechajú všetky odpadky. Berú ako samozrejmosť, že niekto príde a uprace po nich,“ dodáva Kubera. Aj preto domácich v najväčšom parku v Tepliciach počas leta neuvidíte. Akoby ste sa ocitli v celkom inom svete. Arabskom.

Zázraky na deťoch

Teplice v Česku patria ku kúpeľom s najdlhšou tradíciou. Horúci prameň tam objavili v roku 762. O pár storočí neskôr česká kráľovná Judita, druhá manželka českého kráľa Vladislava II., pri teplických prameňoch založila ženský benediktínsky kláštor, vďaka ktorému sa malá osada premenila na prekvitajúce mesto.

Navštívil ho aj Johann Wolfgang Goethe, Ludwig van Beethoven, počas svadobnej cesty sa v Tepliciach zastavil František Jozef s manželkou Alžbetou - Sisi. Po nežnej revolúcii si tamojšie kúpele obľúbili nemeckí i ruskí turisti. A posledné štyri roky najmä arabskí hostia.

„Naše kúpele sú zamerané na liečenie chorôb pohybového ústrojenstva. S deťmi tu majú veľmi výrazné úspechy. A to sa rýchlo roznesie,“ vysvetľuje primátor. Aj v parku sme okrem zdravých neposedných detí videli veľa takých, ktoré sedeli na vozíku a vkladali nádej do liečivých účinkov teplických prameňov.

Rodiny z bohatých arabských krajín si pomerne drahý pobyt v teplických kúpeľoch môžu dopriať. „Počul som, že v Kuvajte im pobyt platí štát. Na dieťa rodina dostane v prepočte pol milióna českých korún,“ tvrdil nám jeden z domácich, pán Josef. „A oni zbalia celú rodinu aj slúžku a prídu sem.“

Výhodný biznis

Josef nad arabskými hosťami v Šanovskom parku krúti hlavou. „Keby ste videli tú spúšť, čo tam po nich zostane,“ povzdychne si. „Bývam v bytovke, kde môj sused predal byt Kuvajťanovi. Ten ho teraz prenajíma arabským rodinám, takže ich mám za susedov. Viacerí v meste to tak vymysleli. Chcú zarobiť. Veľa Arabov býva v súkromí,“ dodá.

To je aj dôvod, prečo Arabi nakupujú nielen nehnuteľnosti, ale aj pozemky v Tepliciach a okolí. Napríklad v obci Modlany. „Áno, počuli sme, že tu Arabi budú stavať. Ale nebojíme sa, veď oni sa tu nebudú promenádovať, väčšinou budú v kúpeľoch a aj to len cez sezónu,“ povedali nám ženy, ktoré posedávali pred modlanskými potravinami.

Starostka obce, ktorá posledné týždne čelila príliš veľkému záujmu českých novinárov, na naše otázky odpovedať nechcela. „U nás v Tepliciach nastane pikantná situácia. Arabi kúpili bývalé zdravotnícke zariadenie, ktoré kedysi patrilo židovskej obci. Stojí neďaleko bývalej synagógy, dnes je na tom mieste pamätník a lúka.

Arabi chcú z budovy spraviť ubytovňu a bude celkom zábavné sledovať, ako budú na tej lúke sedávať arabské rodiny,“ usmieva sa Jaroslav Kubera. Na situáciu sa snaží pozerať nestranne. „Zopár Arabov v Tepliciach zostalo po štúdiách. Usadili sa tu, a keďže sú tu známe kúpele, v rodných krajinách im urobili reklamu. Povedali, že sa tu úspešne liečia detské choroby, roznieslo sa to a vyústilo do tejto situácie,“ objasňuje.

„S tými, čo tu bývajú dvadsať rokov, nie sú žiadne problémy. Iné je to s turnusmi, ktoré sa tu striedajú. Keď sa jednému podarí vysvetliť, ako sa majú správať a že u nás sa všetko neodhadzuje na zem, príde nový turnus a môžeme to vysvetľovať znova,“ priznáva primátor.

Aj pán Josef má kamaráta z Iránu, ktorý sa tu usadil už pred mnohými rokmi. No aj tak je podľa neho Arabov v Tepliciach priveľa. „Veľa z nich pracuje v nemocniciach. Mal som operáciu srdca. Raz ma odviezla sanitka k arabskému lekárovi, ktorý mi ani poriadne nerozumel.“

Nešťastný september

Samozrejme, z nájazdov Arabov neťažia len súkromníci, ale najmä kúpele. Pretrpia neporiadok i to, že po chodbách kúpeľných domov sa ozýva krik a arabské deti tam jazdou na kolieskových korčuliach ohrozujú ostatných hostí.

Sprísnením pravidiel, ktoré mesto spísalo a dalo si preložiť do arabčiny, sa možno situácia časom zlepší. Horšie však bude odstrániť xenofóbiu, ktorou v menšej či vo väčšej miere trpia stovky obyvateľov Teplíc.

„Zhoršilo sa to po jedenástom septembri. Dovtedy to bolo v pohode, naši ľudia boli na Arabov zvyknutí. Ale keď párkrát vidíte v televízii, ako moslimovia niekoho podrežú, tak sa začne šíriť všeobecný strach, že možno zajtra budú podrezávať naše deti,“ objasňuje situáciu primátor.

Dodáva, že v súvislosti s Arabmi sa v Česku pácha najmä jeden druh trestnej činnosti. „Česi im vykrádajú byty, lebo vedia, že tam majú drahé veci. A

rabi nie sú možno poriadkumilovní, ale násilnú trestnú činnosť u nás nepáchajú a nie sú agresívni. Nanajvýš zle šoférujú. Niekedy si robím žarty a našim ľuďom hovorím - Usáma bin Ládin býva v kúpeľnom dome Beethoven, tak prečo by sem niekto hádzal bombu?“


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní