Arcilotor Krejčíř: Česi naňho boli krátki. Zatočil s ním juhoafrický súd

Podvody, vraždy, úteky. To všetko má na rováši Radovan Krejčíř, ktorého príbeh nemá v dejinách českej justície obdobu.

Kontroverzný podnikateľ a tunelár. Najznámejší český utečenec s povesťou nepolapiteľného. Gangster, ktorý sa neostýchal vydierať i vraždiť. Vplyvný „don Padrino“, ktorého sa boja spoluväzni, ale i strážcovia. Radovan Krejčíř, muž, na ktorého bola česká polícia krátka. Na 35-ročný pobyt vo väzení ho poslal pred pár dňami až juhoafrický súd.

Život kriminálnika

Príbeh Radovana Krejčířa nemá v dejinách českej justície obdobu. Nechýbajú popravy utajovaných svedkov, záhadné zmiznutia osôb, falošné doklady, úteky pred políciou. Ak však máme byť objektívni - začínal ako „úplne obyčajný“ kontroverzný podnikateľ.

Krejčíř sa narodil 4. novembra 1968 v Dolnom Žukove na Těšínsku. Na Vysokej škole banskej v Ostrave vyštudoval ekonomickú fakultu a hneď sa strmhlav vrhol do víru dobrodružstiev spojených s kupónovou privatizáciou.

V médiách sa jeho meno prvýkrát objavilo na jeseň roku 1997 v súvislosti s podozrením, že vytuneloval ostravskú spoločnosť Staviva. Vo firme získala majoritu akciová spoločnosť Corado Holding, založená práve Krejčířom, jeho otcom Lambertom a právnikom Radkom Hudečkom.

Trojica sa viezla na víťaznej vlne - už predtým totiž skúpila tisíce kupónových knižiek. Tie investovala natoľko výhodne, že sa okamžite objavili podozrenia, kde získal Krejčíř zaručené tipy.

A zatiaľ čo médiá špekulovali o jeho nadštandardných kontaktoch na vtedajšie vedenie ministerstva financií, polícia sa o neho zaujímala v súvislosti so spoločnosťami, z ktorých „záhadne“ mizli peniaze.

V roku 1997 napríklad údajne nelegálne vyviezol do zahraničia cez banku vo Švajčiarsku 270 miliónov českých korún. Pre kauzu tunelovania spoločnosti Technology Leasing bol v roku 2003 dokonca rok vo väzbe. V auguste 2006 ho odsúdili na dva roky za daňový podvod pri dovoze luxusných áut z Nemecka.

O štyri roky odišiel zo súdu so šesťročným trestom za to, že vraj ešte ako konateľ firmy Corado ukradol akcie teplární Otrokovice v hodnote 75 miliónov českých korún.

Spájajú ho aj s prípadom podnikateľa Jakuba Konečného. V roku 2002 ho vraj Krejčíř spolu s najatými kosovskými Albáncami a ďalšími dvoma ozbrojenými komplicmi donútil podpísať nevyplnené formuláre a papiere, aby získal nehnuteľnosti v hodnote 35 miliónov korún. Konečný je od jari 2005 nezvestný.

Najzávažnejšie obvinenie, ktorému Radovan Krejčíř u našich západných susedov čelí, súvisí s chystaným colným podvodom pri dovoze pohonných hmôt jihlavskou firmou M5, údajnými podvodmi v spoločnosti Čepro a firmou Tukový priemysel. Táto firma dlhovala štátu tri miliardy českých korún za nepreclené pohonné hmoty.

Krejčíř chcel podľa polície rekordných 5 miliárd nechať dohodnutým colníkom fiktívne „zhabať“. Nepohodlného svedka by potom zabil a všetko naaranžoval tak, aby to vyzeralo, že s peniazmi zmizol.

Akciu však prezradil jeden z Krejčířových spolupracovníkov Radek Zwierzyna. Údajne preto, že sa bál, že aj jeho by Krejčíř mohol dať zabiť. Práve po tomto oznámení vtrhla polícia do Krejčířovej vily a začala robiť domovú prehliadku, počas ktorej podnikateľ utiekol.

Čítajte viac:

Česi na úteku: Užívajú si exotické vyhnanstvá

Český Houdini

Krejčířov útek v júni 2005 vyvolal veľký bezpečnostný škandál. Už len informácia, že utiekol v prítomnosti šestnástich policajtov, ktorým viac ako desať minút vôbec nechýbal, bola neuveriteľná.

Prehliadka Krejčířovej vily v pražskej mestskej časti Černošice bola pritom pre policajtov kombináciou výletu do Disneylandu a paláca arabského šejka - je čiastočne vytesaná v skale a znalci odhadujú, že jej hodnota môže byť až 400 miliónov korún.

Na ničom sa nešetrilo - nechýbali kohútiky zo zlata, mramorová podlaha, drahý nábytok, top elektronika, bazén pre psy, súkromné kurty, v garáži Lamborghini či obrovské akvárium so žralokom.

Krejčíř sa policajnej domovej prehliadke prizeral, ale žiadnemu z policajtov zrejme nenapadlo, že by sa občas mohli pozrieť, kde je a čo robí. Telefonoval a pohyboval sa po dome. A tak sa stalo, že z domu pokojne odišiel čiernou Octaviou, ktorú mu chvíľu predtým pristavil správca domu bez toho, aby si to zasahujúci policajti všimli.

Keď si uvedomili, že im hlavná postava chýba, sedel už u svojho známeho kúsok od domu a raňajkoval. Krejčířov útek stál miesto policajného prezidenta, riaditeľa protikorupčnej služby i jeho námestníka.

Desať policajtov, účastníkov zásahu, okamžite postavili mimo služby a veliteľa zásahu Jana Špitálskeho dokonca odsúdili na ročný podmienečný trest.

Unudený Seychelčan

Radovan Krejčíř tvrdil, že sa po svojom úteku z vily zdržiaval v Česku ešte najmenej týždeň. Hranice do Poľska prekročil na bicykli na pas svojho priateľa Tomáša Tomigu. Podľa niektorých správ mal k dispozícii údajne až štyri české pasy. Potom cez Ukrajinu odletel do Istanbulu a následne do Dubaja.

Tam sa stretol so svojou ženou Kateřinou a synom Denisom, ktorí českým vyšetrovateľom povedali, že idú na dovolenku. Spoločne odleteli na Seychely. Tamojšie občianstvo si Krejčíř kúpil v roku 1996.

Vyšetrovatelia chodili na Seychely Krejčířa monitorovať, odovzdať ho do rúk českej spravodlivosti však nedokázali. Naopak, v médiách sa objavovali správy, ako si užíva život - surfuje, nakupuje, zakladá firmy, opaľuje sa na pláži, hrá sa so psami na terasách svojej úžasnej vily s výhľadom na oceán...

Krejčíř v tomto ostrovnom raji strávil približne dva roky. Lenže, začal sa nudiť, pochopiteľne, z Česka bol zvyknutý na vzrušujúci život, zmenu, adrenalín a hlavne peniaze. Vytiahol preto ďalší falošný pas a vydal sa na cesty.

Osud menom JAR

V apríli 2007 najprv narýchlo vycestoval na Madagaskar, použil falošné doklady na meno Egbert Jules Savy. Nechal si narásť fúzy, nasadil si okuliare. Česká polícia o výlete vedela, ale nezasiahla. Keď Krejčíř dorazil do Juhoafrickej republiky, miestni policajti už dostali presné informácie od českých kolegov a okamžite ho zatkli.

Po krátkom pobyte vo väzbe ho však prepustili na kauciu a od tých čias sa Česko márne snaží o jeho vydanie. Potupu našich západných susedov zavŕšil súd v Johannesburgu vo februári 2008.

Rozhodol, že Krejčíř nemá byť vydaný na trestné stíhanie do Česka, dospel totiž k záveru, že zločiny, z ktorých sa vo vlasti zodpovedá, nemohol spáchať bez prispenia politikov a vysokých štátnych úradníkov. Hrozí preto, že by ho mohli po vydaní v Česku zlikvidovať.

Hviezda Afriky

Po prepustení z väzby Krejčíř pomerne rýchlo nadviazal vzťahy s tamojším podsvetím. Spájajú ho najmenej s desiatimi vraždami spolupracovníkov a nepriateľov. Napriek tomu vďaka tímu elitných právnikov zostával dlho na slobode.

Medzi jeho obeťami bol napríklad nemecký obchodník s automobilmi Uwe Gemball, majiteľ striptízových barov Lolly Jackson i údajný šéf tamojšej mafie Cyril Beek.

V júli 2013 o vlások unikol pokusu o vraždu - minulo ho niekoľko guliek vypálených z diaľkovo ovládaného zbraňového mechanizmu ukrytého v odstavenom automobile. Johannesburská polícia zatkla Krejčířa i pre podozrenie zo spáchania podvodu zhruba za 4,5 milióna randov (asi 11,5 milióna českých korún).

Poisťovni vraj totiž predložil sfalšované dokumenty, dokazujúce, že trpí rakovinou močového mechúra v záverečnom štádiu. Dokumenty údajne pred súdom vystavil urológ slovenského pôvodu Marián Tupý.

Jeho meno polícia objavila na zozname osôb určených na likvidáciu, písanom po slovensky. Juhoafrický úrad nariadil 15. novembra 2013 zablokovať Krejčířov hnuteľný aj nehnuteľný majetok pre podozrenie z daňového úniku. O týždeň ho juhoafrická polícia zatkla pre únos a mučenie Bhekiho Lukheleho, brata drogového dílera, ktorý zmizol s 25 kilogramami pervitínu určeného práve Krejčířovmu gangu.

Krejčíř vinu opakovane odmietal. Pobyt vo väzení však vďaka jeho peniazom nebol až také veľké utrpenie. Vo väzení sedel s Oscarom Pistoriusom, atlétom, ktorý zabil svoju manželku.

Do médií následne unikli fotky, ako spolu vo väzení hrali futbal, čulo diskutovali alebo sa opaľovali. Idylka sa skončila 24. augusta 2015, keď súd v JAR oznámil rozsudok - Krejčíř je vinný. Vynesenie trestu však súd opakovane odkladal.

Posledný termín, keď mal byť vynesený rozsudok, padol na 22. februára 2016 - rokovanie však prerušila anonymná vyhrážka bombou. Napriek mnohým Krejčířovým sťažnostiam pre zaujatosť a vlastný zlý fyzický i psychický stav zostal sudca neoblomný a 23. februára 2016 vyriekol trest. Tridsaťpäť rokov väzenia.

Pokus o útek

Rovnako ako v Česku aj v JAR sa Krejčíř pokúsil polícii a súdom uniknúť. Pokus o útek z väzenia zmarili úrady v septembri 2015. Pri razii v Krejčířovej cele sa našla pištoľ, munícia, nôž, paralyzér, skrutkovač, desať mobilných telefónov, diár obsahujúci mená svedkov a vyšetrovateľov jeho prípadu a detailná mapa väzenskej budovy.

Podľa informácií mal pre svoj bezproblémový útek prichystaných rekordných 246 miliónov randov, zhruba 434 miliónov českých korún. Časť peňazí slúžila na podplatenie troch dozorcov, ktorí mali dohliadnuť na hladký priebeh Krejčířovho úteku, z časti bol zaplatený vrtuľník, ktorým mal odletieť na letisko, svoj podiel dostali aj niektorí policajti a časť putovala na zaplatenie lietadla, ktoré by väzňovi umožnilo opustiť krajinu.

Juhoafrická väzenská služba po odhalení plánovaného úteku Čecha premiestnila do väznice s najprísnejšou ochranou - nápravného zariadenia Ebongweni. Epilóg: „Do Česka sa určite vrátiť nechcem, nemám na Čechov dobré spomienky, v Južnej Afrike som doma,“ vyhlasoval ešte pred pár mesiacmi Krejčíř.

Rodná krajina sa však predsa len môže dočkať jeho návratu. Nie však preto, že by ho Juhoafrická republika vydala. Podľa neoficiálnych informácií by totiž nakoniec predsa len dal prednosť českému väzeniu pred juhoafrickým. Minimálne po tom, ako sa mu minú peniaze, a bez tých ide v juhoafrickom väzení o život. O ten sa „don Padrino“ bojí už teraz.