Martina Garnetta chytili v roku 1993 s takmer 5 kilogramami heroínu v Thajsku.

Austrálčan prežil peklo thajskej basy a ešte v nej stihol pašovať drogy

Najznámejší austrálsky pašerák drog prehovoril o zážitkoch za mrežami. V troch rôznych celách prežil spolu 21 rokov a po celý čas si viedol denník.

Austrálčana Martina Garnetta v roku 1993 poslali do väzenia za pašovanie drog. Keď ho v roku 2011 omilostili, z väznice v thajskom Bangkoku putoval rovno do cely v americkej Indiane. Minulý rok sa vrátil do Sydney, opäť za mreže. Jeho matku to stálo 20 tisíc dolárov.

Kati s činkou

Martin Garnett má dnes 47 rokov. Kedysi pašoval luxusné autá a drogy. Ako 26 ročného ho zatkli v Bangkoku, keď sa pokúšal prepašovať 4,7 kilogramu heroínu.

„Keď som videl, že neuniknem kontrole, začal som heroín jesť. Odhadujem, že som skonzumoval asi desať gramov. Väčšie množstvo by ma zabilo. Vtedy mi to bolo jedno. Vedel som, že keď ma chytia, aj tak dostanem trest smrti. Nakoniec sa to nedalo zvládnuť a ovracal som jedného z policajtov,“ spomína Garnett.

Dostal sa do väzenia, ktoré ho navždy poznačilo. V páchnucich celých sa šírili choroby a surové násilie. Mnohí sa z basy nikdy nedostali, lebo väzenskí dozorcovia boli schopní umlátiť väzňa na smrť napríklad činkami na posilňovanie.

„Ak našli niekomu drogy alebo dokonca kávu, ubili ho. Celé roky som nedokázal prejsť okolo činiek bez toho, aby som sa nestriasol. Ten zvuk drvenia lebky máte stále v ušiach,“ povedal Austrálčan.

Pašerák z basy

Remeslo však v sebe Garnett nezaprel ani vo väzenskej v cele. Podarilo sa mu dostať k mobilnému telefónu a pomocou dial-up pripojenia a nepoctivých bacharov pašoval tovar priamo do Bangkoku z USA a predával ho zo ziskom spoluväzňom! Americké úrady mu na to prišli, v roku 2001 ho obvinili a vymohli preňho ďalších 57 mesiacov väzenia.

V roku 2004 Thajsko chcelo Garnetta vydať Spojených štátom, no tie o jeho prevoz nejavili záujem. Mesiac držal protestnú hladovku. Paradoxne znamenala ďalší prelom v jeho živote.

Od hladu k islamu

„Hladovka je zvláštna vec. Po týždni som už nepotreboval jesť a zaplavila ma ohromujúca jasnozrivosť. Necítite bolesť, teplo, nemáte žiadne pocity. Odrazu som dokázal kontrolovať celý svoj život. A videl som, že všetko zlé som si spôsobil sám. Musel som na to prísť až v thajskom väzení vo veku 36 rokov.“

Prvýkrát v živote sa Garnett pristihol, že chce žiť a že sa musí dostať na slobodu, aj keby to znamenalo prežiť celý thajský trest až do roku 2026. Začal čítať Korán, konvertoval na islam a zmenil si meno na Amin Mubarak. Modli sa päťkrát denne a na drogy ani nepomyslel. Obrátenie nakoniec prinieslo svoje ovocie, thajská vláda mu v roku 2011 udelila milosť.

Z Ázie putoval rovno do basy a americkej Indiane. Jeho matka napokon preňho vymohla prevoz do rodnej Austrálie. Stálo ju to 20 tisíc amerických dolárov. Navštevovať ho tak môže aj jeho 93-ročná babička, ktorá nedúfala, že vnuka ešte niekedy uvidí.

Garnettov život za mrežami si vybral veľkú daň. Sestra Holly, ktorá bola hviezdou popovej kapely Euphoria, sa pre bratov osud veľmi trápila. V roku 1998 ako 29-ročná spáchala samovraždu.


  • plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní