Český minister financií Babiš chce nelegálny majetok riešiť cez extra daň a nie súdy. Vľavo Mečiarova luxusná vila Elektra.

Babiš vymyslel v Čechách bič na zbohatlíkov. Ako je to u nás?

Slovenská polícia zatiaľ odhalila len jedenásť ľudí, ktorí pravdepodobne majú nelegálny majetok.

Aj keď sa výber daní na Slovensku pomaly zlepšuje, stále je pomerne bežné stretnúť evidentne bohatého podnikateľa, ktorý sa svojmu okoliu čuduje, že vôbec nejaké dane platí. Žije pritom v luxusnom dome a vozí sa na drahom aute. Je veľmi pravdepodobné, že jeho majetok presahuje hodnotu 1 500-násobku minimálnej mzdy (528-tisíc eur).

Podľa zákona o preukazovaní pôvodu majetku, schváleného v roku 2011, ktorý dlhodobo presadzoval súčasný premiér Robert Fico, by štát takému človeku mal majetok väčší ako jeho legálne príjmy zhabať. Na to je však potrebné splniť množstvo podmienok, ktoré sa v praxi zatiaľ vôbec nenapĺňajú a zákon pôsobí úplne bezzubo.

Česi sa poučili na slovenskom prípade a ich minister financií Andrej Babiš chce ísť na veci inak. Majetok s nejasným pôvodom by jednoducho zdanil extra daňou z luxusu.

Náš odstrašujúci príklad

Česi pri hľadaní legálneho spôsobu, ako postihnúť bohatých ľudí s nepriznaným majetkom, často spomínali Slovensko ako odstrašujúci príklad. Všimli si totiž, že ani po troch rokoch účinnosti zákona sa pred súd nepostavil ani jeden nepoctivý slovenský boháč, hoci adeptov by bolo neúrekom. Český parlamentný inštitút vypracoval porovnávaciu štúdiu o preukazovaní pôvodu majetku v jednotlivých krajinách Európy. „Neúčinnosť slovenského zákona a praktické neuplatňovanie dane z bohatstva v krajinách hovoriacich po nemecky potvrdzujú problémovosť úpravy tohto inštitútu,“ uvádza sa v štúdii. Ďalej rozoberá, že jediná krajina, ktorá podobný systém zdanenia nepreukázaného majetku aj reálne uplatňuje, je Poľsko. Ak poľský správca dane dokáže existenciu majetku, ktorého nadobudnutie majiteľ nevie doložiť legálnymi príjmami, dodatočne ho zdaní sadzbou 75 percent.

V Rakúsku a Nemecku stále platí daň z luxusu na všetok majetok nad určitú hranicu. Od deväťdesiatych rokov sa však nevyberá. V Nemecku ju ústavný súd označil za protiústavnú. Momentálne sa však opäť diskutuje o jej obnovení.

V Nemecku by mohla byť vo výške jedného percenta z registrovaného majetku od dvoch miliónov eur. V Rakúsku by hranica majetku mala byť jeden milión eur.

Slovenská realita

Podľa aktuálnej štatistiky z ministerstva vnútra riešili policajti 140 oznámení o podozreniach na nelegálny majetok, ktorého hodnota prekračuje 1 500-násobok minimálnej mzdy, teda 528-tisíc eur. Pre nesplnenie zákonných náležitostí policajti hneď zamietli 48 z nich.

V 55 prípadoch zistili, že majetok nahlásených osôb bol menší ako zákonná hranica. Iba jedenásť prípadov posunuli na prokuratúru s podnetom na začatie konania. Zvyšné prípady sa naďalej preverujú. Pred súd sa však nedostal ešte ani jeden. Vláda to v minulosti zdôvodňovala tým, že Generálna prokuratúra nemala dva a pol roka riadne vedenie. Dnes ho už má, no situácia sa nezmenila.

Hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová nás so všetkými otázkami odporučila na Prezídium Policajného zboru, ktoré spadá pod ministerstvo vnútra.

Rezortný hovorca Ivan Netík sa obmedzil iba na štatistiku. Potvrdil však, že Generálnej prokuratúre predložili materiál s opisom problémov a so skúsenosťami s uplatňovaním zákona o preukazovaní pôvodu majetku. Napriek našej žiadosti sme ho do uzávierky nedostali. Vraj ide o interný dokument.

Radšej bez súdov

„Justícia u nás nepomáha ani štátu. Náš rezort chce peniaze získať čo najrýchlejšie. Nechceme sa súdiť desať rokov, platiť právnikov a preukazovať pôvod majetku,“ vyhlásil český minister financií Andrej Babiš. Zdôvodnil tak rozhodnutie českej vlády postihovať nelegálny majetok zbohatlíkov radšej daňovou, nie súdnou cestou.

Konkrétny návrh zákona má predložiť do konca septembra. Neefektívne trestné konanie cez políciu, prokuratúru a súdy ako na Slovensku v ňom určite nebude. Všetko by mala v rukách finančná správa, teda daniari. Ak by mali podozrenie, že majetok konkrétneho človeka je z nelegálnych príjmov, tak ho vyzvú, aby preukázal jeho pôvod. Ak to nedokáže, vyrubia mu extra daň.

Plánované riešenie už má aj svojich kritikov. Najhlasnejšie vystupuje Tomio Okamura z hnutia Úsvit. Navrhovaný zákon považuje za bezzubý, pretože prípadný postih bude zrejme záležať na ľubovôli finančného úradníka, ktorý môže nad niekým privrieť oči a iného si „vychutnať“.

Výhrady odzneli aj v materiáli samotného ministerstva financií. To namieta, že nelegálny majetok sa iba dodaní, ale neskonfiškuje. Najlepší spôsob na postihnutie zlodejov v biznise i politike sa tak stále hľadá.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní