Milionár: Bradley Birkenfeld opustí väzenie ako boháč.

Bankár prezradil schému daňových únikov za tučnú odmenu a väzenie

Americký bankár za prezradenie schémy daňových únikov vo Švajčiarsku vyfasoval basu a odmenu 104 miliónov dolárov.

Štyridsaťsedemročný Američan Bradley C. Birkenfeld vyjde z basy ako bohatý človek. Niežeby predtým ako bankár vo Švajčiarsku trel biedu, ale teraz sa dostane do úplne inej ligy. Za to, že americkým úradom porozprával, ako pomáhal svojim spoluobčanom pri daňových únikoch vo Švajčiarsku, ho súd poslal na štyridsať mesiacov za mreže. Neskôr sa dostavila aj satisfakcia. V týchto dňoch, tesne pred odpykaním trestu, mu daňový úrad vyplatil 104 miliónov dolárov ako odmenu za udania. Je to recept, ako prísť k balíku?

Osvietenie

Birkenfeld nastúpil do švajčiarskej banky UBS v Ženeve v roku 2001. Okrem iného bolo jeho prácou presviedčať bohatých Američanov, aby investovali do banky a vyhli sa tak plateniu daní. Ako neskôr svedčil, po štyroch rokoch prišiel na to, že jeho džob nie je úplne s kostolným poriadkom. Šéfovia ho napríklad často posielali robiť nábor priamo do rodnej krajiny, čo legislatíva Spojených štátov vyslovene zakazuje. Posťažoval sa vedeniu banky, ale jeho námietky zostali nevyslyšané. Preto sa rozhodol skontaktovať s americkými daniarmi a ministerstvom spravodlivosti. Birkenfeldove svedectvá o schémach daňových únikov vo Švajčiarsku a prostredníctvom ostrovných rajov ušetrili americkým daňovým poplatníkom pekný balík peňazí. Najprv UBS súhlasila s vyplatením pokuty vo výške 780 miliónov amerických dolárov, aby sa vyhla trestnému stíhaniu. Banka tiež úradom prezradila aj so súhlasom parlamentu mená asi 4 500 amerických klientov s tajnými kontami. Tí potom dostali na výber - buď spätne zaplatia dane i pokuty, alebo sa ocitnú na lavici obžalovaných. Výzva spôsobila paniku nielen medzi nimi, ale aj medzi veľkým počtom ďalších bohatých Američanov s podozrivými účtami v zahraničí. Doteraz tak podľa denníka Independent do štátnej pokladnice pribudlo približne päť miliárd dolárov asi od 33-tisíc ľudí. Výsledkom týchto obrovských súm je aj rekordná odmena pre informátora, ktorá sa vypočítava ako určité percento z vysúdených peňazí.

Svedomie či lakomosť?

„Je to veľký deň pre všetkých čestných Američanov a zlý deň pre tých, čo robia obrovské daňové úniky,“ odkázal Birkenfeld, keď sa dozvedel, že na jeho konto naskočí 104 miliónov dolárov. Ale bol to naozaj len boj za spravodlivosť a dodržiavanie zákonov alebo sa bankár riadil aj temnejšími pohnútkami? Je síce pravda, že Birkenfeld najprv o nezákonných praktikách informoval svojich šéfov, čo môže naznačovať, že mu v prvom rade išlo o ich napravenie. Na druhej strane mu trvalo až štyri-päť rokov, kým na ne prišiel, pritom zrejme nemusel byť Sherlock Holmes, aby už skôr zistil, že tam niečo nevonia. Vo svedeckej výpovedi okrem iného napríklad uviedol, že zo Spojených štátov do Švajčiarska prevážal diamanty v tube zo zubnej pasty! Navyše je tu trochu nápadné načasovanie jeho náhleho osvietenia. Svedomie sa v ňom prebudilo približne vtedy, keď americký daňový úrad začal ponúkať informátorom odmenu až do výšky tridsať percent zo spreneverenej sumy. Koniec koncov, Birkenfeld v roku 2008 na ministerstve spravodlivosti nepochodil so žiadosťou o imunitu. „Ak niekto chce, aby sme ho považovali za skutočného informátora, musí za nami prísť včas a poskytnúť kompletné a pravdivé odhalenia,“ dočkal sa odpovede. „Pán Birkenfeld to neurobil, takže nemá nárok na status informátora.“ Hoci sa bývalý bankár priznal k účasti na daňových únikoch sám, súd ho v roku 2009 poslal na štyridsať mesiacov za mreže. Tie si už viac-menej odpykal. Od konca augusta je len v domácom väzení a už v novembri bude môcť aj vďaka štedrej odmene z daňového úradu začať nový život.

Recept?

Takže, odsedeli by ste si zopár rokov za sto miliónov dolárov? Možno vy práve nie, ale niekomu by takýto nápad na rozum prísť mohol. Americký profesor práva Peter Hening napísal pre New York Times, že až také jednoduché to nie je. Podobné odmeny informátorom síce ponúkajú viaceré americké vládne agentúry, zároveň však majú prísne kritériá na ich vyplatenie. Práve preto, aby sa zamedzilo pokušeniu jednotlivcov vybrať sa cestou zločinu, potom sa udať úradom a zinkasovať peniaze. Informátori musia poskytnúť úplne nové skutočnosti, nesmú byť v nelegálnej činnosti namočení až po uši a nemôžu získavať informácie nezákonným spôsobom. Okrem toho, nie každý sa môže tešiť na takú štedrú odmenu ako Birkenfeld - tá sa, ako sme už uviedli, odvádza od výšky podvodu. V podstate sú tieto finančné lákadlá len predĺžením bežnej praxe v americkom súdnom systéme, keď obžalovaná osoba môže za spoluprácu s úradmi dostať nižší trest a ďalšie výhody. Udávanie má, samozrejme, aj ďalší rozmer. Donášač musí počítať s tým, že sa mu nadobro narušia vzťahy s priateľmi či kolegami a neraz mu dokonca hrozí aj pomsta. No a potom je tu ešte jedna vec v neprospech podobného bohatnutia. Ako to zdôraznil americký daňový úrad: „Takéto odmeny podliehajú zdaneniu.“

Aj Romney?

Americká tlač špekuluje, že medzi bohatými Američanmi, čo využili možnosť ušetriť na daniach vo Švajčiarsku, mohol byť aj republikánsky kandidát v prezidentských voľbách Mitt Romney. Politik má údajne aktíva nielen v alpskej krajine, ale aj v daňových rajoch, ako sú Kajmanie ostrovy. Majetok bývalého úspešného podnikateľa sa odhaduje na 190 až 250 miliónov dolárov, takže v jeho prípade by nešlo o fazuľky. Keďže však vedenie jeho kampane trochu kontroverzne odmieta zverejniť Romneyho daňové priznanie za príslušné roky, všetko zostáva v rovine špekulácií.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní