Teroristický útok v Orlande si vyžiadall 50 obetí. Strelcom bol mladý otec trojročného syna.

Bez hanby a úcty: Turecké médiá dehonestujú masaker v USA. Obete nazvali perverzákmi

Pravicovo orientované periodikum uverejnilo bezprostredne po krvavom teroristickom útoku v Orlande článok o masakri. Otitulkovalo ho hanlivo a homofóbne, vyvolalo ostrú kritiku nielen v mediálnom svete.

Portál blízky tureckému prezidentovi Erdoganovi je oficiálne financovaný z kruhov Al-Kájdy. Je známy najmä svojimi nenávistnými prejavmi voči židom, kresťanom a LGBTI skupinám. Po víkendovej streľbe, pri ktorej v Orlande rukou jedného strelca zahynulo 50 ľudí, vyšiel na portáli článok s titulkom „Počet obetí stúpol na 50 v bare, kde sa schádzali perverzní homosexuáli!“.

Portál Yeni Akit vyšiel po útoku s homofóbnym titulkom. Foto: Screenshot internet

Vlna kritiky sa nevzniesla len na titulok, ale aj na výkričník na konci, ktorý vraj samotný útok oslavuje, a nie odsudzuje. V Turecku je sloboda tlače výrazne ovplyvňovaná a obmedzená práve rôznymi militantnými skupinami, ale aj samotou vládou na čele s Erdoganom. Noviny sú pod drobnohľadom kritikov už dlhšiu dobu, len v roku 2013 v období troch mesiacov uverejnili 175 článkov, kde boli nenávistné prejavy zamerané na jednu z ôsmich samostatných menšinových skupín.

Čítajte viac:

FOTO Najkrvavejší útok od 11. septembra: Všetko, čo ste o masovom vraždení nevedeli

Najmenej 50 ľudí bolo zabitých a ďalších 53 zranených pri streľbe, ktorú spustil len 29 ročný Omar Mateen v Orlande na Floride. Podľa najnovších informácií sa mladík pred útokom prihlásil k organizácii Islamský štát. Dráma sa odohrala v neskorých nočných hodinách v gay bare Pulse. ISIS sa už k útoku prihlásil, aj keď stále nie je preukázané priame spojenie útočníka s militantnou teroristickou skupinou.


  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní