Biela smrť: V Amerike vraždí nová droga. Stokrát účinnejšia ako heroín

Pouličná verzia tabletky proti bolesti vraždí v uliciach amerických miest. Stačí jedna dávka.

Američania bojujú s novou drogou, ktorá pravdepodobne pochádza z Mexika. Takmer tridsať ľudí v kalifornskom okrese Sacramento už skončilo v nemocnici, šiesti zomreli. Policajti i zdravotníci sa obávajú, že obetí bude pribúdať.

Ako pred pár dňami informoval denník Los Angeles Times, zatiaľ nie je známe presné zloženie drogy. Vie sa len toľko, že díleri ju ponúkajú ako tabletku na utíšenie miernej bolesti s názvom Norco, ktorá je na predpis. V pilulke z čierneho trhu sa nachádza množstvo vysokonávykového opioidu fentanyl, zodpovedného za kolaps nič netušiacich zákazníkov.

Stokrát účinnejší než heroín

V priebehu jediného týždňa zachraňovali v nemocniciach desiatky ľudí v kritickom stave. Vek obetí sa pohybuje od 24 do 59 rokov. Z výpovedí tých, ktorí prežili, vyplýva, že netušili, čo kupujú. Chceli len získať lieky bez receptu. Nebezpečné tabletky dostali od dílerov, známych, susedov či dokonca rodinných príslušníkov.

Potom stačila jedna, dve dávky a mnohí upadli do bezvedomia. Fentanyl je totiž až osemdesiatkrát silnejší než morfín a stokrát účinnejší než heroín.

„Norco je určené na tlmenie miernych bolestí, fentanyl je oproti tomu jedno z najsilnejších analgetík,“ hovorí výkonný riaditeľ kalifornského kontrolného úradu na jedy Stuard Heard.

„Využíva sa pri chronických alebo silných bolestiach, napríklad po operácii alebo aj počas nej. Jeho pouličná verzia nepochádza z farmaceutických zariadení, ale z ilegálnych laboratórií. Preto je zvlášť nebezpečná.“

Nie je možné určiť, koľko opiátu v tabletke je, a tak aj malá dávka dokáže človeka ohroziť. K príznakom predávkovania patrí bezvedomie, ťažkosti s dýchaním či jeho úplné zastavenie, modrastá pokožka, vracanie i rozšírené zreničky.

Čítajte viac:

Odpadávanie mäsa zaživa a rýchla smrť: Nebezpečná droga krokodíl láka nízkou cenou

Ako ruská ruleta

Americkí lekári zdôrazňujú, že samotné Norco nie je dôvodom predávkovania. Nie sú si dokonca istí ani tým, či príčinou úmrtí je výhradne fentanyl.

„Kalifornský úrad verejného zdravotníctva čaká na podrobné rozbory krvi obetí, z ktorých sa dozvieme presnejšie zloženie drogy,“ hovorí predstaviteľka úradu Olivia Kasiryeová pre The International Business Times. Odporúča, aby ľudia nekupovali lieky od cudzincov na ulici.

Hovorca šerifa okresu Sacramento Tony Turnbull upozorňuje, že nákup od dílerov je ako ruská ruleta. Nikdy neviete, čo vlastne užívate. Toxikológ Tim Albertson z Kalifornskej univerzity dodáva, že nie je bežné, aby sa fentanyl dostal mimo nemocníc.

„Ktokoľvek ho vyrába, musí mať kvalitné zariadenia s dostatočnými bezpečnostnými opatreniami. Už samotná inhalácia drogy vás totiž môže zabiť.“

Predávkovanie liekmi podobnými fentanylu dávno nie je novinka. Už v roku 1970 zaznamenali niekoľko kolapsov, pod ktoré sa podpísala pouličná droga nazývaná Biela Čína. Tiež obsahovala deriváty tohto syntetického opiátu.

Fentanyl chceli niektoré krajiny využiť aj na pacifikovanie davov pri policajných zásahoch. Problém bol určiť správnu dávku, ktorá omráči, ale nezabije, a neschopnosť uviesť opioid v bežných podmienkach do plynného stavu.

Hoci napríklad pri zásahu proti čečenským teroristom v moskovskom divadle v roku 2002 využila armáda neznámy plyn, ktorý otrávil väčšinu z päťdesiatich teroristov a vyše stoštyridsať rukojemníkov. Presné zloženie látky Rusi síce taja, z analýz však vyplynulo, že pravdepodobne obsahoval derivát fentanylu.

Vražedná droga

Fentanyl je vysokonávykový rýchlo pôsobiaci opiát podobný morfínu, s oveľa mocnejším účinkom. Zvyčajne sa používa na liečbu pacientov s chronickými bolesťami.

Rovnako ako heroín, morfín a iné opioidy sa viaže na opiátové receptory v tele, oblasti mozgu, ktoré kontrolujú bolesť či emócie, a vytvára stav eufórie.

Miešanie fentanylu s heroínom, kokaínom alebo s inými drogami dramaticky zosilňuje ich účinok a potenciálne nebezpečenstvo. Táto kombinácia môže spôsobiť útlm dýchania, bezvedomie, kómu a smrť.


VIDEO Plus 7 Dní