Bizarné rozhodnutie v prospech Breivika: Na Slovensku by sa to nemohlo stať

Masový vrah Breivik sa v base sťažuje na samotu. Zažaloval Nórsko a uspel.

Musí jesť plastovým príborom. Jedlo mu ohrievajú v mikrovlnke. Káva, ktorú dostáva, je občas studená, čo sa podľa neho rovná mučeniu. Hoci má k dispozícii tri izby vrátane telocvične a študovne, je v celej väznici úplne sám. Občas je donútený nasadiť si putá, podstúpiť prísnu osobnú prehliadku, keď sa musí vyzliecť donaha.

V cele má televízor a herné konzoly Playstation a Xbox. Prirodzene, bez prístupu na internet, no videohry, ktoré má k dispozícii, sú vraj príliš detské. Chýbajú mu hry pre dospelých.

Takéto „neľudské podmienky a kruté zaobchádzanie“ donútili nórskeho masového vraha Andersa Breivika, ktorý v júli 2011 v Osle a neskôr na ostrove Utøya chladnokrvne zabil 77 ľudí, k tomu, aby nórsky štát zažaloval. A, čuduj sa svete, v niektorých bodoch žaloby uspel.

Čítajte viac:

Nezaprel sa: Vrah Breivik žaluje Nórsko. Na súde hajloval

Absolútna izolácia

Verdikt nórskeho súdu, ktorý zasadal v telocvični väznice Skien, kde Breivik dennodenne trénuje, pobúril nielen nórsku verejnosť. Podľa súdu sú časté osobné prehliadky a nutnosť vyzliecť sa donaha v rozpore s Európskou dohodou o ľudských právach. Dozorcovia vraj porušovali Breivikove práva aj tým, že musel často vstávať uprostred noci.

Súd sa navyše domnieva, že správa väznice nevenuje dostatočnú pozornosť Breivikovmu duševnému zdraviu, keďže zarytého neonacistu drží v absolútnej izolácii. „Zákaz neľudského a ponižujúceho zaobchádzania predstavuje základnú hodnotu v demokratickej spoločnosti,“ tvrdí v rozsudku sudkyňa Helen Andeanaesová- Sekulicová.

Nikto podľa nej nesmie byť mučený alebo podrobovaný neľudskému, či ponižujúcemu zaobchádzaniu. Jej rozhodnutie znamená, že Nórske kráľovstvo musí zaplatiť súdne trovy vo výške 330-tisíc nórskych korún, čo je zhruba 36-tisíc eur.

Časť verejnosti vyjadrila nad takýmto verdiktom rozčarovanie. Zaskočilo aj štátneho zástupcu Mariusa Emberlanda. „Toto rozhodnutie nás prekvapilo,“ cituje ho agentúra Reuters.

Breivik sa sťažoval aj na kontrolovanie pošty, v tomto bode však neuspel. Aj preto, že vedenie zariadenia sa domnieva, že prostredníctvom listov sa snaží vonku vytvoriť extrémistickú sieť, ktorá by pokračovala v šírení jeho chorých myšlienok.

Breivik sa netají, že je prívržencom neonacizmu. Sám seba pred porotou označil za generálneho tajomníka Nordického štátu. Aj teraz, tesne pred tým, než si sadol pred sudcu a s právnikom si podali ruky, zahajloval.

Nórskeho šialenca odsúdili v auguste 2012 na 21 rokov, čo je v krajine najvyšší jednorazový trest. Ten však môže byť predlžovaný až na doživotie. Odborníci nepredpokladajú, že by sa v roku 2033 - ak sa toho dožije -, mohol vzhľadom na jeho nebezpečnosť dostať na slobodu.

Bez matkiných návštev

Pod nedávne rozhodnutie súdu sa vraj podpísal najmä čas, ktorý Breivik musel stráviť v izolácii. Okrem právnikov a odborníkov za ním nepúšťali nikoho. Za sklenenú stenu mohla len jeho matka, tá však pred tromi rokmi zomrela. To, čo v týchto dňoch Breivik predvádza, nie je podľa druhej strany nič iné, len zneužívanie systému.

Sťažoval sa už v prvej väznici v Ile, kam ho poslali po vynesení rozsudku v lete 2012. Chýbalo mu okno, cela mala nedostatočnú dekoráciu a mal málo masla na chlieb. A šéfstvo mu nechcelo zaobstarať hydratačný krém. V Skiene, asi sto kilometrov od Osla, kde ho držia v súčasnosti, sa búril už vlani.

V septembri sa vzhľadom na podmienky vyhrážal hladovkou, napokon zmenil názor. Napriek malým víťazstvám by sa však Breivikov dennodenný režim príliš meniť nemal. „Rozsudok zatiaľ nie je vykonateľný. K okamžitým zmenám sa nechystáme pristúpiť. Počkáme na prípadný odvolací proces,“ vyhlásil riaditeľ väznice Ole Kristoffer Borhaug.

Názory rodičov detí, ktoré Breivik zastrelil či zranil, sa rôznia. „Bol som sa na ten proces pozrieť. Je to fraška,“ cituje Newsweek Freddyho Lieho, ktorému Anders pred piatimi rokmi zastrelil 16-ročnú dcéru Elisabeth. „Mali by ho ešte viac priškripnúť,“ tvrdí.

Lisbeth Roynelandová, ktorá prišla o 18-ročnú dcéru Synne, v noci zle spáva, keďže často myslí na dcérine posledné momenty. Napriek tomu sa domnieva, že pre krajinu je dôležité, aby s Breivikom zaobchádzala ako s každým iným väzňom. „Nie lepšie ani horšie,“ povedala pre rovnaký zdroj.

Čítajte viac:

Breivik pred súdom znovu šokoval: Vyjadrenie, z ktorých mrazí

Nemal by šancu

Podľa odborníkov by sa u nás niečo podobné ako v Breivikovom prípade stať nemohlo. „Keď berieme do úvahy druh trestného činu, aký spáchal Breivik, na Slovensku by bola takáto osoba zaradená do maximálneho stupňa stráženia. Stupeň izolácie je teda väčší v porovnaní s minimálnym a so stredným stupňom stráženia,“ vraví Tomáš Strémy, člen Inštitútu pre právne otázky a prodekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského.

Ako vysvetľuje, každý štát má inak nastavenú trestnú politiku. „V prípade, že ide o páchateľa, ktorý spáchal obzvlášť závažný zločin alebo mu je uložený doživotný trest, u nás ide do maximálneho stupňa stráženia vo výkone trestu odňatia slobody. Podmienky sú tam odlišné, cely, ubytovne a izby odsúdených sa zamykajú.

Mimo ciel a ubytovní sa takáto osoba musí pohybovať pod dozorom príslušníka Zboru väzenskej a justičnej stráže, odsúdení sú zaradení na pracoviská len vnútri ústavu a pracujú v celách alebo na izbách,“ hovorí. Strémy pripúšťa, že by sa dalo povedať, že naša súčasná trestná politika chráni pred indivíduami typu Breivik.

Nie sú na to zvyknutí

Severské krajiny sú zvyknuté na iný typ ľudského správania a akoby nepočítali s páchateľmi, ako je Breivik. „Myslím, že na Slovensku s tým máme bohaté skúsenosti. Istým spôsobom nás to dáva do určitej výhody,“ vysvetľuje Strémy.

Systém posúdenia toho, či boli porušené Breivikove práva, je podľa neho odlišný od slovenského. „U nás by so žiadosťou neuspel. Tvrdil, že je izolovaný. Je to otázka toho, ako majú stanovené podmienky v jednotlivých skupinách výkonu trestu a na čo majú odsúdení nárok. Slovensko to má presne vymedzené,“ myslí si aj bývalý sudca Peter Šamko.

Podľa neho Breivik asi využil to, že bol odsúdený na 21 rokov a má iné podmienky ako iní väzni s takýmto trestom. Ako Šamko dodáva, Nóri teraz zrejme legislatívne upravia diferenciáciu medzi odsúdenými za také skutky, aké spáchal Breivik, a medzi inými recidivistami, ktorí síce spáchali závažné trestné činy, ale nemajú charakter teroru.

„Zrejme na to neboli legislatívne pripravení. Nórsko je bohatá krajina, kriminalita tam nedosahuje veľké rozmery. Neboli pripravení na Breivikovu filozofiu. Je to osobitý prípad. Ten jeho hodnotový systém je niečo iné a využíva to vo výkone trestu. Aj u nás vrahovia vymýšľajú a snažia sa sťažovať, ale jasné pravidlá nepustia,“ hovorí Šamko.

Na Slovensku sme prísnejší

Na Slovensku sa vykonáva trest odňatia slobody diferencovane v závislosti od stupňa stráženia. „Základné práva odsúdených napríklad na ubytovanie, spánok, stravovanie a ostatné ich práva, teda napríklad nákupy, vychádzky, návštevy, prijímanie balíkov, telefonovanie, sú rovnaké vo všetkých stupňoch stráženia, rozdielny je len spôsob zabezpečenia a uplatňovania týchto práv, regulácia a kontrola pohybu a činnosti odsúdených,“ vysvetľuje riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže Adrián Baláž.

Ako dodáva, platí zásada, že čím vyšší je stupeň stráženia, tým väčší je rozsah obmedzení. Počas výkonu trestu je odsúdený povinný podrobiť sa obmedzeniam tých základných práv a slobôd, ktorých výkon by bol v rozpore s cieľom výkonu trestu alebo ktoré sa nemôžu vzhľadom na výkon trestu uplatniť.

„Odsúdený je obmedzený najmä v práve na nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia, v slobode pohybu a pobytu, zachovaní listového tajomstva a iných písomností, v práve slobodnej voľby povolania a v práve na nakladanie s vecami osobnej potreby,“ dopĺňa Adrian Baláž.

Bez playstation

Kým Breivik sa v Nórsku sťažuje na to, že nemá k dispozícii najnovšie playstation a k nemu dospelácke hry, teda pravdepodobne strieľačky, u nás to s takýmito prístrojmi majú odsúdení ťažšie.

„Odsúdený môže na vlastné náklady používať v cele alebo izbe vlastný rádioprijímač a televízny prijímač napájané z vlastného zdroja, ktorý je ich súčasťou.

Ak to umožňujú podmienky v ústave, môže riaditeľ ústavu povoliť pripojenie rádioprijímača a televízneho prijímača do elektrickej siete na náklady odsúdeného. Elektrický spotrebič musí spĺňať podmienky bezpečnej prevádzky a nesmie mať inštalované zariadenie umožňujúce nedovolený prenos informácií,“ vraví Baláž.

Naši odsúdení majú podľa aktuálne platnej legislatívy ubytovaciu plochu v cele alebo izbe pre odsúdeného najmenej 3,5 štvorcového metra. Mladiství a ženy majú najmenej 4 štvorcové metre.

V tomto porovnaní sa má neľútostný vrah Breivik ako prasa v žite, Nóri mu veľkodušne dali k dispozícii až tri cely. V jednej spí, v druhej študuje a v tretej cvičí. Len tak pre zaujímavosť, koľkí z nás, nikdy netrestaných ľudí, máme doma vybavenú cvičebnú miestnosť? Slovenskí odsúdení taktiež môžu cvičiť, najmenej hodinu denne majú na aktívny oddych a pobyt na čerstvom vzduchu. Zároveň sa môžu vo voľnom čase venovať športovým aktivitám v rámci záujmovej činnosti.

Izolovaný: Breivik sa sťažoval aj na to, že je v izolácii od ostatných väzňov a nemá návštevy. Kým bola jeho mama nažive, navštevovala ho. Iné návštevy a kontakt s priaznivcami má odopreté. Je to podobné, akoby bol aj na Slovensku zaradený do ústavu s maximálnym stupňom stráženia, kde sú návštevy predovšetkým bez priameho kontaktu.

Ak by svoj čin spáchal na Slovensku, tiež by bol umiestnený do cely samostatne. Tam totiž idú odsúdení na doživotie bezprostredne po nástupe do výkonu trestu.

Až následne, keď uplynú zákonom stanovené lehoty, možno ich samostatné ubytovanie prehodnotiť. V súvislosti s Breivikom treba poznamenať, že sa vystatoval tým, ako bude pre svoje „myšlienky“ regrutovať spoluväzňov, čomu Nóri jednoducho zabránili.

Náprava, nie trest

Chápanie účelu trestania je v súčasnosti iné, ako si väčšina ľudí predstavuje. Hoci by sme Breivikovi dopriali žalár o vode a chlebe, trest má byť nápravou. Špeciálne to tak vnímajú Nóri a medzi nimi aj niektoré obete Breivikovho útoku na ostrove Utøya.

„Náš právny systém je založený na rehabilitácii a integrácii odsúdených - to je prístup, ktorý spôsobuje veľmi málo recidívy. Iba asi 20 percent nórskych oproti 76 percentám amerických odsúdených sa vracia do piatich rokov po prepustení do väzenia.

Nórsko má tiež oproti USA a západoeurópskym krajinám oveľa nižšiu kriminalitu. A to je fakt, ktorý spochybňuje, že tvrdšie tresty a trest smrti odrádzajú ľudí od páchania trestných činov,“ píše vo svojom blogu Bjørn Ihler, ktorý prežil Breivikovo besnenie.

„Naše zaobchádzanie s ľuďmi, ktorí sú na spodku, vrátane odsúdených, je najlepší spôsob, ako ukázať, že je zlé zaobchádzať s nejakou ľudskou bytosťou, akoby bola menejcenná,“ vysvetľuje a dodáva, že právna dehumanizácia, teda presne to, akým spôsobom sa pri vraždení správal Breivik, je spoločná pre všetky formy extrémizmu.

„Vidíme ju v príbehoch, ktoré podporujú genocídy, rovnako ako u extrémistov typu Islamského štátu, Ku-klux-klanu či u ultrapravičiarov. Nacisti označovali Židov za potkany, rwandské rádio podporovalo násilie Hutuov na Tutsioch tým, že ich nazývali švábmi,“ píše Ihler a dopĺňa, že Breivik nesmie zmeniť to, akým spôsobom sa Nóri správajú k iným ľudským bytostiam, dokonca ani k takým, ako je Breivik sám.

Aj na Slovensku máme upravený cieľ trestu, a tým je zabrániť odsúdenému v páchaní ďalšej trestnej činnosti, vytvoriť mu podmienky na to, aby viedol riadny život a pôsobiť preventívne na ostatných ľudí, aby nepáchali trestnú činnosť.

„Trest by mal plniť predovšetkým resocializačný účel, teda vo výkone trestu by mal odsúdený pochopiť, že to, čo robil, je v rozpore s predpismi danej krajiny a mal by dostať nejaký priestor, aby sa naučil viesť riadny život,“ vysvetľuje Tomáš Strémy, člen Inštitútu pre právne otázky a prodekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského..

  • jb
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].